فنون ارائه نکات کلیدی سخنرانی فقط در 10 دقیقه

0 ۲۷۸

بخش کلیدی سخنرانی، در واقع آن قسمت درجه یک یا طلایی سخنرانی است که همه ما می‌خواهیم به گوش مخاطب برسد و هر چیزی که فراموش شود، حداقل آن نکته طلایی از سخنرانی دریافت و به خاطر سپرده شود! برخی از متخصصان این بخش کلیدی را در واقع با نام “ایده بزرگ” سخنرانی می‌شناسند که هسته گفتگوها خواهد بود. چنان چه که می‌دانید ارائه سخنرانی هم در واقع ارائه نکات کلیدی سخنرانی یا این ایده‌های بزرگ است و هر نوع تصمیم‌گیری ما بر اساس آن‌ها خواهد بود.

 

ارائه نکات کلیدی در سخنرانی

در برگزاری و شروع سخنرانی بارها به این نکته اشاره شده که سعی کنید با استفاده از بخش‌های کلیدی سخنرانی خود را اجرا کنید. این کار به تصمیم‌گیری درباره ادامه بخش‌های سخنرانی و این که چه طور هر قسمت را کنار هم قرار دهید کمک می‌کند.

فرض کنید که در حال تصمیم‌گیری و ایده‌پردازی برای یک سخنرانی هستید. به طور کلی تصمیم‌ گرفتن درباره نکته کلیدی سخنرانی معمولا بین 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و هیچ کسی نیست که نتواند مقصود و هدفش را از یک سخنرانی یا ارائه مشخص کند. اما در تعیین نکات کلیدی در سخنرانی همواره یک محدودیت یا دغدغه وجود دارد: مسئله تعهد به پیام یا مفهوم اصلی که گاهی شما را مجبور می‌کند سیر دشواری را طی کنید تا با استفاده از روش‌های کلاسیک به آن مفهوم برسید و آن را برای مخاطبان خود بازگو کنید. مسیری خسته‌کننده که گاهی از سیر آن کسل می‌شوید و در نهایت تلاش‌های شما کمکی به به خاطر سپردن پیام سخنرانی نمی‌کند!

مشاهده مقاله  ترفندهای پشتیبانی از ایده برای ماندگار کردن سخنرانی

امروز در دانشگاه زندگی قصد داریم مروری بر فنونی داشته باشیم که در واقع روش‌هایی خلاقانه برای ارائه نکات کلیدی سخنرانی فقط در 10 دقیقه هستند. همراه ما باشید.

فنون ارائه نکات کلیدی سخنرانی فقط در 10 دقیقه

باز کردن سر صحبت برای شروع سخنرانی کار دشواری نیست. سوال کردن می تواند شروع بسیار خوبی برای باز کردن سر صحبت، در شروع سخنرانی با مخاطبان باشد. واقعیت این است که با سوال کردن، مخاطبان تشویق می شوند که افکار و احساساتشان و هر چه که در ذهنشان است را به زبان بیاورند. هر راهی که استفاده می‌کنید فرقی ندارد. در مرحله بعد و برای این که بدون دردسر و طی کردن راه‌های تکراری و ملال‌آور نکات مهم سخنرانی را تحویل شنوندگان بدهید باید چند گام را طی کنید:

به سوالات مخاطبان پاسخ دهید

دوست دارید بعد از سخنرانیتان، مخاطبان چه کاری کنند و یا چه چیزی را در نتیجه سخنرانی شما به خاطر بسپارند؟ هر آن چه که دوست دارید را بلند بگویید و سعی کنید با شفاف کردن سخنرانی خود، به سوالات پرسیده شده یا ناپرسیده مخاطبان خود پاسخ داده باشید.

 

نکات کلیدی در سخنرانی

جواب‌ها را دستکاری کنید

حالا که می‌خواهید به سوالات مخاطبان خود پاسخ بدهید، نکته کلیدی مدنظرتان را آن قدر پالایش و دستکاری کنید تا به خوبی قابل فهم و قابل درک شود. بدین منظور باید اقدامات زیر را در جهت ارائه نکات کلیدی سخنرانی به شیوه قابل فهم انجام دهید:

پیام سخنرانی را هر چه قدر هم کوتاه، کوتاه‌تر کنید

برای این که پیام‌هایتان را کوتاه و کوتاه‌تر بیان کنید محدودیت کاراکتر را در توییتر به خاطر آورید و همیشه به یاد داشته باشید که شما با 140 کاراکتر محدود توییتر هم می‌توانید بهترین پیام‌ها را منتقل کنید. چرا در سخنرانی این امر محقق نشود؟!

مشاهده مقاله  مروری بر ساخت حرفه‌ای اسلایدها در سخنرانی تنها در 10 دقیقه

آیا پیام اصلی به خوبی منتقل می‌‌شود؟

اشتباهی که همه ما در ارائه نکات کلیدی سخنرانی داریم بی‌توجهی به ماهیت جملات است. مثلا گاهی فراموش می‌کنیم که جملات ما عناوین ساده‌ای نیستند که بدون نیاز به فعل بتوانند فهمانده شوند. پس هر جمله به یک تمام‌کننده یا فعل نیاز دارد تا به خوبی تفهیم شود.

پیام اصلی به چه زبانی منتقل می‌شود؟

در تمام زبان‌ها تفاوت‌های آشکاری بین زبانی که با آن صحبت می‌کنند و زبان نوشتاری وجود دارد. معمولا زبان نوشتاری دشواری‌هایی دارد که مخاطب از فهم آن‌ها خسته می‌شود یا دیرتر به نکات آن پی می‌برد. مثلا این جمله که ” آموزش‌دهندگان باید ظرفیت استفاده از تکنولوژی در تحصیل را افزایش دهند” در زبان گفتاری به یک جمله ساده تبدیل می‌شود: معلمان باید از تکنولوژی در تدریس خود استفاده کنند!

 

نکات کلیدی سخنرانی

نکات کلیدی ما برای مخاطبان تازگی کافی دارند؟

مخاطبان برای دریافتن نکاتی جدید در سخنرانی حاضر می‌شوند؛ نه صرفا برای نکاتی پیش‌پاافتاده یا کلیشه‌ای. بهتر است ارائه نکات کلیدی در سخنرانی به شکلی باشد که اگر مخاطب از شما سوالی بپرسد بتوانید با ارائه مطالبی فراتر از حد سخنرانی او را غافلگیر کنید. البته این موضوع بدین معنا نیست که سطح سخنرانی عالی باشد و از حد فهم برخی از مخاطبان فراتر برود؛ بلکه به این معنا است همه چیز تازگی داشته باشد بدون این که مخاطب بخواهد لحظاتی از سخنرانی را صرف فکر کردن درباره مقصود شما بکند.

نکات کلیدی را تست کنید

چند راهکار برای تست نکات کلیدی اصلی وجود دارد:

  1. اول این که خودتان تمام نکات کلیدی را به خاطر بسپارید؛ بدون این که بخواهید از روی متن چیزی بخوانید
  2. دوم این که نکات کلیدی را به دوستتان بگویید و دوستتان بتواند آن نکات را به زبان ساده‌تر واگویی کند. به زبان دیگر نکات کلیدی سخنرانی باید آن قدر قابل درک باشند که با شنیده شدن و تکرار شدن ساده‌تر شوند
مشاهده مقاله  چه بخوریم برای این که صدای بم و کلفت در سخنرانی داشته باشیم؟

 

سخنرانی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.