تکنیک‌های استفاده از جادوی اجرای زنده در سخنرانی‌ها و تاثیرات آن

0 ۹۵

اجرای زنده به خودی خود نوعی جادو به شمار می‌رود. سحر یا جادویی که به خاطر آن حاضر می‌شویم کلیومترها مسافت را طی کنیم تا بتوانیم اجرای زنده خواننده محبوبمان را از نزدیک تماشا کنیم؛ در حالی که قادر هستیم هر لحظه و هر کجا صدای ترانه ضبط شده از او را بشنویم و لذت ببریم. یا این که خودمان را مقید به شرکت در یک کنگره می‌کنیم در حالی که می‌توانیم از فایل ذخیره شده و سی‌دی خود کنگره برای تماشای محتوای آن استفاده کنیم؛ اما باز هم حضور در مراسم و لذت استفاده از جادوی اجرای زنده در سخنرانی‌ها را ترجیح می‌دهیم. اگر کمی دقیق‌تر فکر کنید شما هم همین نمونه از تقلای شخصی خودتان را برای بهره‌مندی و لذت‌جویی از یک اجرای زنده را به خاطر می‌آورید. پس باید بپذیریم که اجرای زنده جادو است و فردی که زنده اجرا می‌کند یک جادوگر توانگر برای مسحور کردن مخاطبانش!

 

اجرای زنده در سخنرانی

این مطلب بر آن است تا انواع اجرای زنده و نمونه موثر آن را در قالب یک جستجوی موشکافانه معرفی کند و سپس به تکنیک‌هایی بپردازد که نحوه ارتقای کیفیت این اجراهای زنده را به شما می‌آموزد.

تکنیک‌های استفاده از جادوی اجرای زنده در سخنرانی ها و تاثیرات آن

در سخنرانی اجزایی اساسی وجود دارد که هرگز نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم و حتی باید در جهت ارتقا و درمان نواقص و دردهایی بود که در طول سخنرانی مخاطب را آزار می‌دهند. مثلا ما به اصلاح زبان بدن خسته‌کننده نیاز داریم تا ارتباط بهتری با شنونده داشته باشیم.

مشاهده مقاله  تاثیر سخنرانی‌ های چهره به چهره در دنیای پست مدرن

جالب است بدانید در صدر تمام این اقدامات اجرای زنده در سخنرانی‌ ها است و بر خلاف عقیده بسیاری، ما با این که همیشه در سخنرانی حضور داریم اما فقط در یک مورد است که اجرای زنده داریم؛ در سایر موارد فقط به زنده بودن حرکات و اجراهایمان تظاهر کرده‌ایم!

برخی از انواع سخنرانی‌های زنده که ممکن است در طول سنوات حرفه‌ای خود به آن‌ها مبادرت بورزید عبارتند از:

اجرای شبه زنده سخنرانی

این سخنرانی از نظر تکنیکی شاید زنده به نظر برسد اما در واقع تمام اجزای آن بی‌جان است! شما به عنوان یک سخنران روی صحنه زنده ایستاده‌اید اما به یک سری از کارها به مرور زمان جان سخنرانی را می‌گیرید. مثلا با خواندن از روی متنی که ممکن است روی تکه‌ای کاغذ باشد، ممکن است روی اسلایدها به صورت خلاصه‌وار باشد یا در ذهنتان دائما آن را مرور کنید.

هشدار اصلی ما آن است که اگر تا کنون این کار را انجام می‌دادید از هم اکنون تکرار این رویه را متوقف کنید.

 

اجرای زنده در سخنرانی ها

اکثر ما سخنرانان به اجرای شبه زنده در سخنرانی‌هایمان مشغول هستیم؛ در حالی که روش‌های بهتری برای بهره‌مندی از جادوی اجرای زنده در سخنرانی ها وجود دارد.

اجراهای پرتقلا اما بی‌نتیجه

نوع دیگری از سخنرانی همان شکلی است که همه تصور می‌کنیم در بهترین شکل ممکن ظاهر شده‌ایم و توانستیم غول بزرگ سخنرانی را زمین بزنیم؛ اما به مرور زمان و با بررسی فایل ویدیویی سخنرانی‌ها پی می‌بریم که این اقدامات در آن زمان فقط پرسه‌های بیهوده روی صحنه سخنرانی و تقلای بی‌حاصل برای جلب توجه مخاطبان در سخنرانی بوده است.

مشاهده مقاله  ترفندهای سخنرانی از روی متن ، طوری که انگار از روی متن نمی خوانید!

حضور اجراهای پرتقلا را احتمالا در طول زندگیتان تجربه کرده‌اید. در این شکل از اجرا سخنران معمولا ار هر فاکتوری برای پیشرفت و بالا بردن سخنرانی خود استفاده می‌کند. برگزاری پرسش و پاسخ‌های پرالتهاب، تلاش برای جلب توجه مخاطبان به خود و …

 

جادوی اجرای زنده در سخنرانی ها

اجراهای زنده و جادویی!

این اجرا متفاوت‌ترین اجرای سخنرانی در طول زندگیتان می‌شود؛ چون دیگر روی همان روال سابق پیش نمی‌روید و با اقداماتی متفاوت سعی دارید جنبه‌های متفاوت سخنرانی خود را به مخاطبان نشان دهید.

به نظر می‌رسد بسته به موضوعات مختلف سخنرانی باید شیوه اجرا ها هم متفاوت باشند. ما به نوعی اجرا یا اقدام متفاوت نظیر یک show یا یک کنسرت موسیقی نیاز داریم که منجر به عکس‌العمل مخاطب شود. البته منظور از کنسرت موسیقی، تلفیق سخنرانی با موسیقی نیست؛ بلکه می‌توانیم از تمام عناصری که مخاطب را در یک کنسرت میخکوب می‌کنند بهره‌مند شویم. ورود متفاوت به سالن سخنرانی یا بخش‌هایی تصویری متنوع و جذاب‌تر از جمله تکنیک‌هایی هستند که کمک می‌کند مخاطب به جادوی اجرای زنده در سخنرانی ها جذب شود.

 

اجرای زنده در سخنرانی ها

چه طور می‌توانیم تاثیرگذاری شگرف این شیوه از سخنرانی را با تکنیک‌های اجرایی متفاوت در هم آمیزیم و جادو کنیم؟

راه صحیح را برای اجرای خود انتخاب کنید

حدود 15 سال پیش و زمانی که اولین گام‌ها را در مسیر تبدیل شدن به یک سخنران برمی‌داشتم برای هر سخنرانی از یک استاد فرهیخته و باتجربه در این مسیر مشاوره می‌گرفتم. فراموش نمی‌کنم جمله‌ای که برای هر بار سخنرانی و هر نوع سخنرانی تکرار می‌کرد:

“هر بار که سخنرانی می‌کنید، آن را متفاوت‌تر از قبل ارائه دهید”

همین تکنیک را می‌توان به سادگی در سخنرانی عملی کرد؛ چون شما مشغول به اشتراک‌گذاری ایده‌ها هستید، نه باری از جملات مختلف.

مشاهده مقاله  6 گام برای شروع سخنرانی با یخ شکنی مخاطبان

شاید برای ایجاد تفاوت لازم نیست حتما جملات خود را عوض کنید. با این رویه ممکن است سخنرانی شما با جملات و عبارات مختلف انباشته شود و کم کم به سخنرانی نوع اول یعنی یک اجرای شبه زنده مشغول شوید که کم کم جان سخنرانی را از دل آن بیرون می‌کشد!

ضربان قلب خود را بالا ببرید!

خیلی از افراد برای استفاده از جادوی اجرای زنده در سخنرانی ها به دنبال راهی برای معتبر شدن، اثبات خود و واقع‌گرایی هر چه بیش‌تر در طول سخنرانی هستند؛ اما این ترفندها چندان عملی نمی‌شوند!

سال‌ها قبل در یک آموزش گروهی تحت عنوان سیاست‌های قلبی در اجرای سخنرانی شرکت کردم! در این آموزش افراد به صورت دایره‌وار به گفتگو می‌پردازند و یک اصل مهم وجود داشت: هر کسی فقط زمانی که احساس آمادگی کرد برمی‌خیزد و این آمادگی زمان به دست می‌آید که ضربان قلبتان بالا برود و برای شرایط به وجود آمده کمی احساس خطر کنید!

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.