مسیر زندگی؛ آیا مسیر زندگیتان را به درستی انتخاب کرده‌اید؟

0 ۴۰۶

Antonio Machado، بازیگر موفق بیسبال طی یک مصاحبه در ارتباط با مسیر پیشرفت خود در زندگی شخصی‌اش می‌گوید: “برای انسان خانه به دوش چیزی به اسم مسیر وجود خارجی ندارد؛ چون همه راه‌ها را با پای پیاده طی کرده است.” این تعریف معنای دقیقی از زندگی به ما می‌دهد؛ مسیر زندگی!

در زندگی واقعی شاید بر خلاف همه نقاشی‌ها و داستان‌ها چیزی به عنوان مسیر وجود نداشته باشند؛ ما در واقع راه‌هایی را بر اساس موقعیت‌های شاد، شانس خوب و بد، توانایی‌ها و اراده‌ای که داریم جعل می‌کنیم. ما زندگی را از طریق زندگی کردن می‌آموزیم بی آن که قبل از گذراندن این دوره، سر کلاسی نشسته باشیم و یا آمادگی قبلی داشته باشیم. به همین دلیل است که گفته می‌شود مسیر زندگی، مسیر یادگیری و کسب تجربه‌ها است. در این مسیر هر چند صاف و هموار، همواره پستی و بلندی‌ها و فاکتورهای مزاحمی وجود دارند که مثل ریزش سنگ از دیواره کوه در یک جاده دوطرفه باریک پر پیچ و خم ما را به چالش می‌کشند. همزمان زمان هم می‌گذرد و از پس گذشته، آینده از راه می‌رسد.

 

مسیر زندگی

مشکل اصلی زمانی از راه می‌رسد که ما خودمان را فردی خانه به دوش یا آواره تصور می‌کنیم که سرش را پایین انداخته و بدون ایجاد انگیزه و دلایل نیاز به آن در زندگی، مسیر مستقیم رو به جلو را طی می‌کند؛ چون فکر می‌کند هیچ مسیری وجود ندارد!

امروز در تحلیل متفاوتی از دانشگاه زندگی، به عنوان وب سایت مسیر زندگی یا سایتی که مهارت‌های زندگی و سخنوری را همزمان به شما می‌آموزد تصمیم داریم به جنبه‌های مختلف این مسیر بپردازیم. در پایان هم به یک تحلیل اساسی می‌رسیم تا خودتان را ارزیابی کنید آیا مسیر زندگیتان را درست انتخاب کرده‌اید یا نه.

مشاهده مقاله  تفکر انتقادی

مسیر زندگی؛ آیا مسیر زندگیتان را به درستی انتخاب کرده‌اید؟

در مسیر زندگی گاهی نیاز داریم تصمیم بگیریم برای عبور از یک رودخانه صعب‌العبور و پرخروش میانبر بهتر است یا این که از عرض رودخانه با شجاعت عبور کنیم. از شکوه و عظمت آفتاب لذت می‌بریم در حالی که ممکن است همین آفتاب باعث آفتاب سوختگی ما شود. عاشقانه از بارندگی هم لذت می‌بریم اما همین بارندگی گاهی باعث آسیب می‌شود. در نهایت همین باران یا آفتاب است که به ما می‌آموزد باید از سرماخوردگی در بارندگی زیاد بر حذر باشیم، به قدرت سازه‌ها توجه بیش‌تری داشته باشیم تا باران و سیل آن‌ها را تخریب نکنند، برای هر نوع بارندگی چه لباسی بر تن کنیم و …

 

ماهیت مسیر زندگی؛ آیا مسیر زندگیتان را به درستی انتخاب کرده‌اید؟
ماهیت مسیر زندگی؛ آیا مسیر زندگیتان را به درستی انتخاب کرده‌اید؟

همین مسیر در طول روزهای مختلف زندگی طی می‌شود و کوله بار ما به مرور زمان سنگین‌ و سنگین‌تر می‌شود. به مرور زمان و طی کسب تجربیات مختلف یک چهره‌ای که از بدو تولد با ما بوده است تبدیل به صد چهره می‌شود و پوستمان کلفت‌تر می‌شود! حال به خاطر باران باشد یا خورشید، عبور از رودخانه باشد یا یک مسیر صاف و بدون دشواری. آن چه که مهم است “برای انسان خانه به دوش چیزی به اسم مسیر وجود خارجی ندارد؛ چون همه راه‌ها را با پای پیاده طی کرده است!” انسان واقعی در مسیر زندگی، مسیری که از پیش وجود نداشته و خودش با پاهای خودش در حال ساختن و جعل کردن آن است به پیش می‌رود، نقاب‌های مختلف بر صورت می‌زند و در برخورد با حوادث مختلف مقاوم‌تر می‌شود!

مشاهده مقاله  چرا باید استرس خود را مدیریت کنیم؟ اهمیت مدیریت استرس

تصمیم‌گیری‌ها در مسیر زندگی

اولین گام‌ها در مسیر یا راهی که برای زندگی خود می‌سازیم آن تصمیمی است که گرفته می‌شود و به مرحله عمل می‌رسد. اما سوالی اساسی در این مرحله پیش می‌آید که آیا تصمیماتی که می‌گیریم عملیاتی هستند یا نه؟

تصور کنید شما از محیط کاری خود راضی نیستید. مسلما اولین گزینه یا تصمیم که در این مرحله گرفته می‌شود ترک محیط کاری فعلی نیست. در این مرحله اولین کاری که می‌کنید بررسی آن فاکتوری است که شما را ناراضی کرده است. مثلا حقوق آن کافی نیست؟ انگیزه‌ای برای انجام آن ندارید؟ محیط کاری را نمی‌پسندید؟

یا تصور کنید ازدواج کردید و از همسر خود ناراضی هستید. اولین تصمیم که گرفته می شود مسلما طلاق یا خیانت به فرد مقابل نیست. اولین کاری که می کنید بررسی عواملی است که شما را آزرده است.

 

سایت مسیر زندگی

اگر تمام این فاکتورها بررسی شدند و هیچ راه درمانی برای حل این مشکلات پیدا نکردید نوبت به یک تصمیم‌گیری صحیح می‌رسد که آیا آن شغل را ترک کنید و مسیر زندگی تازه‌ای بسازید و یا این که با توجه به بحران موجود از همان شغل بهره کافی را ببرید.

ساخت مسیر زندگی با پلن‌های جایگزین

تمام موقعیت‌های دشواری که باعث می‌شوند از راهی که رفته‌اید برگردید و سرگردان شوید شما را از نو می‌سازند. خیلی از اوقات همین کناره‌گیری‌ها یا تسلیم شدن‌های غافلگیرانه ما را از مسیری که ممکن بود دوباره در آن قرار بگیریم و موفق هم شویم منحرف می‌سازند.

در مثال قبلی اگر وضعیت موجود را بیش‌تر بررسی کنید شاید بتوانید در کنار به کارگیری پلن A ( ترک محل شغلی و کناره‌گیری از کار) به پلن‌های C , B یا …نیز فکر کنید. مثلا شاید راه چاره ترک نکردن موقعیت شغلی و پیگیری همزمان فرصت‌های شغلی دیگر باشد. به این شکل که تا زمانی که شغل مطمئنی پیدا نکردید از موقعیت خود دست نکشید!

مشاهده مقاله  مهارت های زندگی چیست

 

مسیر زندگی

تصمیم‌گیری مقدمه شناخت مسیر زندگی است!

خیلی از اوقات تصمیماتی که در زندگی می‌گیریم ابدا ایده‌ال ما نبوده‌اند و هرگز با اتخاذ آن‌ها به حد رضایت نمی‌رسیم. بهترین راه خصوصا در تصمیم‌گیری‌های مشکل در مسیر زندگی آن است که هرگز هنگامی که عجله دارید و در مضیقه هستید تصمیم نگیرید. شما می توانید با مشورت کردن با روانشناس و یا مشاور در زمینه های مشاوره خانواده و یا مشاوره ازدواج و همچنین زمینه های دیگر کمک بگیرید.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.