3 راه برای تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه و پایبندی به آن

۲۴

تقریبا همه افراد به دنبال پاسخ به این سوال مبهم و عجیب و غریب هستند که چه طور می‌شود افرادی هر روز ورزش می‌کنند و آن را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند؟! تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه تقریبا غیر ممکن است وقتی که حجم زیادی از کار را در منزل و محیط کار باید مدیریت کنیم. از طرف دیگر ما در زندگی به دو مسئله خیلی حاد و مهم رو به رو هستیم: رفتارمان که معمولا به سختی تغییر پیدا می‌کند و سبک و شیوه زندگیمان که موانع زیادی برای عوض کردن و بهبود آن وجود دارد. موانع اقتصادی، اجتماعی و …

در چنین شرایطی چاره چیست؟ وقتی که ورزش گاهی نه به یک گزینه، بلکه یک اجبار برای سالم زیستن ما در زندگی امروز تبدیل می‌شود چاره‌ای جز چسبیدن به این عادت و وفادار ماندن بدان نداریم؛ اما چه طور؟

 

ورزش کردن

همان طور که قبلا هم گفتیم نگرانی بابت ورزش کردن در سال جدید آن قدرها هم نمی‌تواند حاد و بغرنج باشد؛ چون مثل همیشه راهکارها و استراتژی‌هایی وجود دارد که ما در دانشگاه زندگی جستجو و گلچین کرده‌ایم. راهکارهایی که بدون شک خواندن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

3 راه برای تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه و پایبندی به آن

تحقیقات نشان داده مردمی که به خاطر نداشتن تحرک بدنی بیش از حد نگران می‌شدند، در 21 سال آینده درصدِ بیشتری از مرگ و میر را به خودشان اختصاص می‌دادند. این در حالی است که میزان واقعی تحرک جسمانی آن‌ها اصلاً در نظر گرفته نمی‌شود و عامل اصلی این پدیده، همان استرس است. پس هرگز استرس و نگرانی به خودتان راه ندهید و این راهکارها را برای تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه خود در نظر داشته باشید:

مشاهده مقاله  شرم: ناکارآمدترین احساس در انسان‌ها

شروعِ هر بار فعالیت ورزشی را برای خود ساده کنید!

ورزش از آن دسته فرآیندهایی است که با وجود این که به مرور زمان به یک روال یا فرآیند دائمی تبدیل می‌شود اما هر روز یک شروع دارد؛ شروعی به سختی همان روز اول و با همان چالش‌ها! در واقع اگر قرار باشد شروعِ ورزش را حذف کنیم آن عادت را از میان بردیم!

 

ورزش کردن

بنابراین به عنوان کسی که دنبال تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه در زندگی‌اش می‌باشد باید کاری کنیم این آغاز ساده‌تر باشد. یکی از راه‌ها برای این که آغاز فعالیت روزانه ما ساده‌تر شود استفاده از تکنیک روان‌شناسی “نیت اجرایی” است. تکنیکی که ثابت شده به واسطه آن انگیزه افراد برای شروع و اقدام به عمل بیش‌تر شده است. با این تکنیک، فرد تلاش می‌کند یک جمله انگیزشی ثابت را در طول روز و خصوصا زمانی که مشغول ورزش است با خود بارها و بارها تکرار کند. جمله‌ای مشابه با این جمله:

“در طول هفته بعد من در روز (یکشنبه یا هر روزی) در ساعت ( 5 بعد از ظهر یا هر ساعتی) و در (باشگاه، منزل یا هر جای دیگری) ورزش می‌کنم.”

 

ورزش کردن

ورزش را با حرکات سبک و بچگانه شروع کنید!

توصیه می‌شود برای ورزش کردن خودتان را به این ملزم نکنید که حتما فلان تمرین سبک در فلان روز باید انجام شود. یکی از اصول پایبندی به ورزش، سبک بودن آن خصوصا در اوایل دوره‌ای است که تازه ورزش را شروع کرده‌اید. تمریناتی که حتی خیلی بچگانه به نظر می‌رسند؛ اما هر چه که باشند باعث می‌شوند نتوانید برای انجام آن‌ها “نه” بگویید!

مشاهده مقاله  4 ترفند برای آن که بدون تسلیم شدن در زندگی به مسیرتان ادامه دهید

برای شروع بهتر ورزش از تکنیک “قانون دو دقیقه” استفاده کنید. به این شکل که برای شروع ورزش فقط و فقط دو دقیقه اولی را در نظر بگیرید که تازه قرار است تمرین را شروع کنید. بعد از این دو دقیقه احتمالا همه چیز روان‌تر از چیزی که تصورش را کنید می‌گذرد!

ابتدا روی عادت ورزش و سپس روی نتیجه آن متمرکز شوید

آن رویکرد معمولی که در رژیم‌های غذایی و ورزش کردن وجود دارد معمولا رویکردی نتیجه‌گرا است؛ مثلا این ماه 2 کیلو وزن کم می‌کنم. اما بر خلاف تصور ما خیلی از اوقات نتیجه تمرین و ورزش اهمیت ندارد. ما نیاز داریم ابتدا به روند ورزش کردن عادت کنیم و آن را برای خود عادی‌سازی کنیم. آن زمانی که به فردی تبدیل شدید که نمی‌تواند بدون ورزش کردن زنده بماند آن گاه قادر خواهید بود به نتیجه فکر کنید!

 

ورزش

شاید جالب باشد ترفندهای دیگران را برای پایبندی و تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه بدانید؛ چون برخی از افراد نه یک ساعت، بلکه حتی پنج دقیقه هم نمی‌توانند در محیط باشگاه ورزشی دوام بیاورند. بنابراین یکی از ترفندهایی که اتفاقا عملی هم شده این است که زمان استاندارد ماندن در باشگاه ورزشی را کاهش دهید. مثلا از مربیان بخواهید نیم ساعت فعالیت ورزشی را یک روز در میان یا هر روز برای شما در نظر بگیرد. سپس به مدت مشخصی این ساعت تمرین کنید تا به مرور زمان باشگاه رفتن به یک عادت تبدیل شود.

به محض این که این عادت در شما ایجاد شد قادر خواهید بود زمان بیش‌تری را برای فعالیت ورزشی اختصاص دهید؛ چون ورزش به بخشی از روان و رفتار شما تبدیل شده است!

مشاهده مقاله  لزوم تغییر نگرش در زندگی و تحول دیدگاه‌های انسانی در دنیای امروز

همراهان دانشگاه زندگی اگر در زمینه مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج نیازمند مشاوره هستید با ما همراه باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.