استفاده از تفکر تصویری در سخنرانی‌ ها و تکنیک‌های آن

0 ۱۲۱

حتما بارها برای شما پیش آمده است که اسم کسی را به خاطر نیاورید ولی چهره و ظاهر آن فرد کافی بوده تا هر آن چه که درباره او می‌دانستید به یاد آورید. همین موضوع در سایر موقعیت‌های زندگی هم صحبت دارد. مثلا وقتی که در حال امتحان دادن هستید ممکن است به جز کلماتی که داخل کتاب یا جزوه نوشته شده بودند شیوه نگارش، خطی که با آن نوشته شده است، جایگاه یک پاراگراف و …را خیلی بهتر از خود مفهوم اصلی به خاطر آورید. شاید به همین دلیل امروزه روی یادگیری بر اساس حافظه تصویری تاکید بیش‌تری می‌شود تا گنجاندن حجم زیادی از کلمات و جملات ناملموس و غریب در ذهن! پیرو همین موضوع اکنون مفهوم تازه‌ای در فن بیان و سخنوری با عنوان استفاده از تفکر تصویری در سخنرانی‌ ها مطرح شده است.

احتمالا تجربه استفاده از تفکر تصویری در سخنرانی‌ ها در بسیاری از همایش‌ها یا حتی کلاس درس‌هایی که تا کنون شرکت کرده‌اید را داشته باشید. سخنرانان معمولا در چنین حالتی بخش زیادی از مفاهیم را با استفاده از تصاویر یا جداول بیان می‌کنند و تنها با استفاده از اصول استفاده از کلمات در سخنرانی، تعدادی کلیدواژه را به هر اسلاید اضافه می‌کنیم.

با توجه به اهمیت تفکر تصویری که باعث می‌شود مخاطب مفاهیم را با استفاده از تصاویر تحلیل نماید لازم است امروز با تکنیک‌های استفاده از تصاویر و تفهیم مخاطب به واسطه تصاویر آشنا شوید.

استفاده از تفکر تصویری در سخنرانی‌ ها و تکنیک‌های آن

در طول سخنرانی سوالاتی به صورت معمول برای مخاطبان به وجود می‌آید. سوالاتی مثل چی؟ چه چیزی؟ چگونه؟ به چه اندازه؟ چرا؟ چند تا؟ چه مقدار و …

مشاهده مقاله  جلوگیری از فراموشی جملات و هر آن چه که می‌خواستید بگویید

این سوالات در تمام موضوعاتی که ممکن است سخنرانی کنید برای هر فرد به وجود می‌آید. بنابراین باید بتوانید جواب آن‌ها را در قالب آیتم‌های متفاوتی به مخاطبان عرضه کنید.

 

تفکر تصویری در سخنرانی ها

تصاویر و طرح‌ها در پاسخ به چه طور و چگونه

طرح‌ها و تصاویری که انتخاب می‌کنیم می‌توانند به بسیاری از سوالات مخاطب ما جواب بدهند. به عنوان مثال پاسخ یک سوال مهم که در سخنرانی مطرح می‌کنید را یک شکل یا تصویر مناسب به خوبی به مخاطب عرضه می‌کند. مثل تصویری از واکنش‌های بیولوژیک بدن که بهتر از یک ربع صحبت کردن می‌تواند اثرگذار واقع شود.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های فضایی در پاسخ به کجا

حتما می‌دانید که سخنرانی‌های اندکی وجود دارند که به نقشه و مکان‌یابی نیاز داشته باشند. در  واقعیت هم دقیقا به همین شکل است؛ یعنی ردیابی یک موقعیت خاص در نقشه با استفاده از نرم‌افزارهای همراه زیادی امکان‌پذیر است که هر فرد به همراه خودش دارد و دیگر نیازی به درج موقعیت توسط شما در اسلایدها نیست. اما جایگزین این نقشه‌ها دیاگرام‌های فضایی هستند. دیاگرام فضایی/ ارتباطی یک ابزار برای ساده سازی یک موضوع پیچیده به صورت گرافیکی می‌باشد که اجازه سریع تر و بهتر درک کردن و ارائه یک موضوع را به ما می‌دهد. مثلا اگر بخواهید ارتباط بین بخش‌های مختلف یک اداره را نشان دهید به جای این که یک نقشه جغرافیایی ترسیم کنید و یا چندین پاراگراف توضیح دهید با استفاده از این دیاگرام‌ها می‌توانید مفاهیم را بهتر انتقال دهید.

 

تفکر تصویری

گراف‌ها یا یا نمودارها در پاسخ به چه مقدار، چه قدر

معجزه استفاده از تفکر تصویری در سخنرانی‌ ها دقیقا زمانی مشخص می‌شود که مجبور می‌شوید بار اطلاعاتی زیادی را فقط و فقط به واسطه اعدادی ناملموس و نچسب به خورد مخاطب بدهید!

مشاهده مقاله  با مهارت بداهه گویی یک سخنران تمام عیار شوید!

نمودارها معمولا با استفاده از داده‌هایی که در اکسل وارد می‌کنیم تهیه می‌شوند؛ اما ما هرگز توصیه نمی‌کنیم نمودار اصلی و تکمیلی را از اکسل وارد پاورپوینت کنید. در عوض بهتر است نمودارها را خودتان با ابزارهای طراحی پاورپوینت به صورت اولیه رسم کنید و تنها اعداد و بخش‌های اساسی که مورد نیاز سخنرانی شما می‌باشد را وارد کنید.

معمولا وقتی که داده‌های زیادی در اختیار داریم، این حجم از داده آن قدر وسوسه‌کننده است که دوست داریم همه آن‌ها را وارد اسلاید سخنرانی کنیم؛ اما تنها با این کار حجم زیادی از ابهامات را وارد اسلایدهای سخنرانی کردیم و باعث می‌شود که نکته اصلی مبهم شود.

 

تفکر تصویری در سخنرانی

جداول زمانی در پاسخ به چه موقع و چه وقت

در بسیاری از سخنرانی‌ها معمولا یک مرور تاریخی روی اتفاقات مرتبط به موضوع وجود دارد. مثلا وقتی که مشغول سخنرانی در یک جلسه انتقادی سیاسی هستیم حتما به گذشته و اتفاقاتی که در بستر تاریخ رخ داده‌اند نگاهی می‌اندازیم. در مقابل در پایان بحث نیز ممکن است همین دید را نسبت به اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند داشته باشیم و با ذکر تاریخ یک چشم‌انداز تهیه کنیم.

جداول زمانی ابزارهای مناسبی برای نمایش تاریخ‌ها و شرح وقایع به صورت مختصر هستند که خیلی از سخنرانان از استفاده از آن‌ها تا کنون بی‌بهره بوده‌اند.

چارت چند متغیره در پاسخ به چرایی‌ها

شاید این دست از نمودارها یا چارت‌ها پیچیده‌ترین نوع تفکر تصویری در سخنرانی‌ ها را به مخاطبان القا کند. حالتی از نمایش داده‌ها که با استفاده از اشکال مختلف روی چارت‌ها گسترده‌ شده‌اند. این چارت‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای تحلیلی خاصی نظیر spss قابل طراحی هستند و به خوبی اطلاعات را برای ما جمع‌آوری و به در نمودارها به شکل کیفی و کمی طراحی می‌کنند.

مشاهده مقاله  مروری بر ساخت حرفه‌ای اسلایدها در سخنرانی تنها در 10 دقیقه

 

تفکر تصویری

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.