4 دلیل برای ثبت وقایع زندگی: زندگیتان را به قلم و کاغذ بسپارید!

۴۲

اگر قرار باشد بهترین و موثرترین دستاوردهای بشریت را بررسی و معرفی کنیم، بدون شک قلم و کاغذ یکی از ابتکارهای شگفتی بوده‌اند که توانستند بزرگ‌ترین تحولات را در زندگی بشر ایجاد کنند. این تاثیرگذاری از گذشته شروع شده و حتی امروز که اسیر ابزارهای دیجیتالی بی‌دردسر و کم‌حجم هستیم باز هم اجر و قرب خودش را دارد. اصلا همراه داشتن دفتر ثبت وقایع روزانه، یک از بهترین ابتکارهای رشد شخصی برای ثبت تجربیات اثرگذار زندگی است که می توانید داشته باشید. نوشتن تجربیات روزانه همراه با درس هایی که از آنها گرفته اید، هر روز که می گذرد شما را خردمند تر می کند. آگاهی فردیتان را توسعه می‌بخشد و باعث می‌شود اشتباهات کم‌تری مرتکب شوید. بنابراین ثبت وقایع زندگی خصوصا به شکل سنتی استفاده از قلم و کاغذ همواره توصیه شده است.

 

ثبت وقایع زندگی

شاید بگویید چرا قلم؟ اگرچه ممکن است در پاسخ به این سوال با وجود گوشی‌های هوشمند اطرافمان مستاصل شویم و استیلای آن‌ها بر هر نوع ابزار سنتی قابل اغماز نیست اما لازم است برای ثبت وقایع زندگی به دلایل روانشناسی که در ادامه بدان می‌پردازیم، از کاغذ و قلم استفاده کنید و به زبان ساده‌تر زندگیتان را یک بار برای همیشه به قلم بسپارید!

4 دلیل برای ثبت وقایع زندگی: زندگیتان را به قلم و کاغذ بسپارید!

همه چیز در دنیای استفاده از کاغذ و قلم حالتی تجربی دارد. اگر برنامه‎هایتان را تایپ و چاپ کرده و روی دیوار بچسبانید یعنی قطعیت و یقین در همه چیز وجود داشته و این نشانه‌ای از تعهد و یقین ما نسبت به برنامه‌ها است. اما کاغذ و قلم حالتی تجربی دارند؛ دقیقا نظیر جریان زندگی که صحنه آزمون و خطای ما است. حالتی که احساس عدم اطمینان؛ حس خطر، آزمایش و در عین حال خلق خلاقیت در آن جریان دارد. بنابراین از دیدگاه کارشناسان همان طور که در طول روز از موضوعات مختلفی درس می‌گیریم و آن را روز بعد تکرار نمی‌کنیم ( مثل عبور از یک کوچه بن‌بست)، با استفاده از کاغذ و قلم هم امکان تصحیح خطاها و تاثیرگذاری آن‌ها در زندگی ما بیش‌تر خواهد بود.

مشاهده مقاله  مهربانی خالصانه، شبکه پاداش مغز را فعال می‌کند. چگونه مهربان باشیم؟

 

وقایع زندگی

ثبت وقایع زندگی به شروع دوباره کمک می‌کند

یکی از عواملی که باعث تعلل ما در انجام کارها می‌شود حس منفی و نگرانی مفرطی است که درباره نتیجه کارها داریم. نوشتن برنامه‌ها با کاغذ و قلم کمک می‌کند تا جرئت رقم زدن آن‌ها را بالاخره پیدا کنیم؛ چون کاغذ و قلم امکان تصحیح مشکلات و اشتباهاتی که در این مسیر داشته‌ایم را به ما می‌دهند.

خودِ نوشتن روی کاغذ شبیه‌سازی فرآیند دشواری است که ممکن است در آینده و طی کار تجربه کنید. شاید به همین دلیل است که قبل از انجام هر طرح یا پروژه‌ای، یک نمای تمام قد و کامل از فرآیند کار روی کاغذ ترسیم می‌شود تا نقشه راه مجریان باشد.

ثبت وقایع زندگی به افراد حسابگر کمک می‌کند

شما هم حتما بارها و بارها در این موقعیت بوده‌اید که تا لحظه نهایی به سرانجام رساندن یک کار پیش رفته‌اید اما موفق به عملی کردن آن نشده‌اید. حالتی که انگار همواره یک صدا درون گوشتان می‌گوید: اگر این کاری که قرار است انجام دهم یک درصد غیرعاقلانه باشد چه می‌شود؟

 

وقایع زندگی

نوشتن روی کاغذ کمک می‌کند تا افرادی با این روحیه حسابگر یا آنالیزور بتوانند گام به گام مسیر روزانه خود را روی کاغذ درج و بررسی کنند. به عنوان مثال اگر قرار باشد در طول روز یک معامله سنگین داشته باشید، درج قیمت‌ها و ثبت وقایع افزایش و کاهش نرخ‌ها روی کاغذ به شما دید گسترده‌ای از نتایج کار می‌دهد. اگر همین موضوع در سایر امور زندگی هم عملی شود، ثبت وقایع زندگی کمک شایانی به ما کرده است. فقط کافی است یک دفترچه در دسترس ما باشد تا هر موضوعی ثبت و بررسی شود.

مشاهده مقاله  10 نوع از افراد سمی که شما باید تحت هر شرایط و به هر قیمتی از آن‌ها دوری کنید

ثبت وقایع زندگی به خلق یک ذهن باز و خلاق کمک می‌کند

ابتدا به ساکن ایده‌ها خام و ساکن هستند. هیچ تحرکی ندارند و قرار نیست انگار هیچ تغییری کنند. با این حال ثبت وقایع روزانه روی کاغذ قدرت جا به جایی ایده‌ها و بازی با آن‌ها را به ما می‌دهد. به این شکل که وقتی فرد در حال نگارش برنامه‌های روز خود می‌باشد با حذف و اضافه کردن موارد مختلف دریچه‌های خلاقیت را به سمت خودش باز می‌کند. شاید همین کاغذ و قلم و ثبت وقایع روزانه کافی باشد تا انعطاف‌پذیری کافی ذهنمان برای حل مشکلات فراهم شود.

 

ثبت وقایع زندگی

ثبت وقایع زندگی با قلم حس نوسازی را در روز القا می‌کند

نوشتن در دفتر ثبت وقایع روزانه فرصتی در اختیارتان می گذارد که با خودتان مکالمه ای منظم داشته باشید. شما را مجبور می کند که عمیق تر به زندگی فکر کنید و فقط در خاطرات و گذشته ها باقی نمانید. تعویض خودکار یا مداد و حس تعویض صفحات کاغذ و نوشتن برنامه‌ها تازه، ناخودآگاه حس متفاوتی به فرد القا می‌کند. حسی که باعث نوسازی فکری می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.