فن بیان درخواست افزایش حقوق در موقعیت‌های مختلف

0 ۶۳۷

درخواست افزایش حقوق وهمچنین ارتقاء جایگاه شغلی یک مساله بسیار مهم برای هر کارمند در هر جایگاه شغلی است که عموماً به دلیل آشنا نبودن کارمندان با تکنیک‌های اصولی گفت وگو به بن بست و دلخوری ختم می‌شود. در واقع صحبت کردن درباره افزایش حقوق ویا ارتقا سمت یک موقعیت استرس آور در طول دوران کاری می باشد که می‌تواند حتی به قیمت از دست دادن موقعیت فعلی فرد نیز تمام شود!

در اغلب موارد درخواست افزایش حقوق به صورت کتبی ارائه می شود. اما فقط یک سخنران می داند چه قدر بیان درخواست با استفاده از فنون بیان می تواند در تغییر تصمیمات افراد تاثیرگذار باشد. با این حال چنین درخواست بزرگی با فن بیان خصوصا وقتی بیم “نه شنیدن” از رئیس و فرد بالا دستی وجود داشته باشد زجرآور است. بد نیست بدانید در یک بررسی گسترده که توسط وب سایت PayScale انجام شده است فقط ۴۳ درصد از کارمندان و کسانی که کار می کنند جرئت درخواست افزایش حقوق را پیدا می کنند و باقی حتی اگر نیاز مبرم به افزایش دستمزد خود داشته باشند ترجیح می دهند سکوت اختیار کنند.

 

افزایش حقوق

این مطلب راهنما جامعی است تا درخواست خود را برای افزایش حقوق راحت‌تر از قبل مطرح کرده و در عین حال نتیجه دلخواهتان را کسب کنید.

فن بیان درخواست افزایش حقوق در موقعیت‌های مختلف

مدیران خوب می‌دانند چه زمانی باید حقوق کارمندان خود را افزایش دهند. با این حال، اگر مدت زیادی است که افزایش حقوق نداشته‌اید، تکلیف چیست؟ شاید شرکت‌تان مدتی با چالش‌های مالی متعددی روبرو بوده است. شاید حتی به دلایل مالی حقوقتان نه تنها افزایش پیدا نکرده، بلکه کاهش نیز داشته است. اما حالا که این چالش‌ها را پشت سر گذاشته‌اید چطور؟ چگونه خود را برای ارائه درخواست افزایش حقوق آماده می‌کنید؟

مشاهده مقاله  8 راز افرادی که فن بیان درخواست کردن از دیگران را به خوبی می‌دانند

توصیه ما این است که قبل از هر اقدامی ابتدا باید بدانید وضعیت شرکت‌تان از لحاظ مالی چگونه است. آیا شرکت شما به اهداف مالی‌اش دست می‌یابد؟ آیا می‌دانید شخصی با موقعیت شغلی شما در شرکتی مشابه چقدر درآمد دارد؟ آیا به تازگی شخصی در شرکت شما افزایش حقوق داشته است؟ دست یافتن به این اطلاعات می‌تواند در نوع بیان درخواست افزایش حقوق موثر باشد.

 

درخواست افزایش حقوق

نکته مهمی که وجود دارد این است که جایگاه خود را نزد تیم مدیریت بشناسید. اگر متوجه شدید مدیران شرکت وجود شما را برای پیشرفت مجموعه‌شان ضروری می‌دانند احتمال پذیرش درخواست افزایش حقوق شما چند برابر خواهد شد. در کنار تمام این موارد مهارت شما، فن بیانتان و مثلا توانایی شما در مدیریت سخنرانی نیز اثر گذار است.

سایر تکنیک‌هایی که می‌خوانید در درخواست ساده‌تر افزایش حقوق به شما کمک می‌کنند.

از چه کسی درخواست افزایش حقوق می کنید؟

مهم است که از چه کسی درخواست افزایش حقوق دارید. لازم است در این مورد عقب گردی داشته باشید و شیوه برخورد اطرافیان خود را بررسی کنید. وقتی کار به صورت تیمی انجام می پذیرد بهتر است از مسئول تیم و نه از کسی که مستقیما حقوق یا پاداش به اعضا می دهد این درخواست را داشته باشید.

به عنوان یک تجربه شخصی بد نیست بدانید که خلق و خوی افراد و مثلا نرمی در برخورد با دیگران، خوش صحبتی و گشاده دستی نقش زیادی در شیوه برخورد آن ها با درخواست افزایش حقوق شما دارد؛ حتی اگر این مبلغ مازاد مستقیما از جانب آن ها هزینه نشود.

مشاهده مقاله  با فن بیان درخواست موفقیت‌آمیز افزایش حقوق به رئیستان بدهید

 

حقوق

بهترین زمان را انتخاب کنید

همان طور که در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره عملکرد شرکت خود هستید متوجه زمان مناسب برای ارائه درخواست افزایش حقوق خواهید شد. برای مثال زمانی که شرکت شما در حال ضرردهی است، درخواست افزایش حقوق حرکتی عاقلانه محسوب نمی‌شود؛ زیرا کارفرمایان این برداشت را خواهند داشت که شما اصلاً با وضعیت تجاری شرکت آشنایی ندارید. همچنین اگر شرکت‌تان به طور مداوم در حال کاهش بودجه است نشان می‌دهد که وضعیت مالی چندان مطلوب نیست.

لیستی از سوابقتان تهیه کنید

لیستی از تمام کارهایی که در این مدت انجام داده اید که به واسطه آن ها وضعیت سازمان یا شرکت بهبود پیدا کرده است تهیه کنید. بعد از انجام برنامه های شما چه قدر میزان تولید یا بهره وری افزایش پیدا کرده است؟ رتبه شرکت بالاتر رفته است؟

 

افزایش حقوق

اعلام آمادگی برای افزایش مسئولیت کنید!

نه فقط به سوابق درخشانی که در طول دوران حرفه ای خود داشتید بلکه به توانایی‌های خود اشاره کنید. اعلام کنید وقت و توانایی کافی را دارید تا وظایف و مسئولیت‌هایتان بیش‌تر از قبل شود.

اعتماد به نفس داشته باشید

وقتی درخواست خود را مطرح می‌کنید با لحن محترمانه وارد مذاکره شوید. شما باید در حین مذاکره آرام باشید، با لحنی خوش صحبت کنید و حس‌و‌حال همکاری ایجاد کنید. از جملاتی که موضعی بالا دارند استفاده نکنید. برای مثال از به کار بردن عباراتی مانند “فکر می‌کنید وقت افزایش حقوق من رسیده است” پرهیز نمایید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.