حاشیه امن روان و افکار: چه طور می‌توان در عصر عدم قطعیت رشد کرد؟

۵

در اواخر اگوست 2005 ، یکی از خطرناک‌ترین طوفان‌های گرمسیری در تاریخ شروع به شد. آب‌های خلیج مکزیک در آن ماه به طور غیرمعمول گرم بود و درجه حرارت بالا، حوضه اقیانوس را به یک گلدان غول پیکر با شرایط مطلوب برای پیشرفت این طوفان تبدیل می کرد. با شروع طوفان استوایی، بخش جلویی ایالت فلوریدا در هم شکسته شد و وارد خلیج فارس شد. پس از آن در کم‌تر از 24 ساعت طوفان از نظر اندازه دو برابر شد و با تبدیل شدن به یک طوفان تمام عیار کارشناسان هواشناسی آن را نامگذاری کردند؛ طوفان کاترینا! در همان زمان بود که فاجعه‌بارترین حادثه طبیعی در آمریکا به وقوع پیوست و با وجود ساخت سد‌ها و نهرهای متعدد برای جلوگیری از ورود سیل، باز هم طوفان کار خودش را کرد. دقیقا مثل ما که گاهی حاشیه امن روان و افکارمان از پس حادثه‌های درونمان برنمی‌آید!

حاشیه امن روان و افکار

از طوفان کاترینا سال‌ها گذشته است اما هنوز هم نقدهای زیادی بر عملکرد مسئولان و مردم وارد می‌شود که می‌توانستند با ساختن دیوارها و سدهایی که از نظر ارتفاع قابلیت جلوگیری از طوفان را داشتند مانع از طوفان شوند. به زبان ساده‌تر نقصی که باعث این حجم از خسارات شد، عدم ساخت صحیح “حاشیه امن” در حادثه بود.

مفهوم “حاشیه امن” اکنون کاربرد وسیع‌تری دارد و به جز علوم مهندسی در علوم دیگری نظیر روان‌شناسی استفاده می‌شود. معمولا حاشیه امن همان توانایی یک سیستم است که می‌تواند با به کارگیری آن می‌تواند در برابر باری بیش از حد تحمل خود ایستادگی کند.

احتمالا تا کنون به اندازه کافی کنجکاو شده‌اید که این مفهوم چه کاربردی در زندگی امروز دارد. زندگی کنونی که همه چیز با عدم قطعیت پیش‌بینی می‌شود و امکان پیشرفت را از ما ربوده است. در دانشگاه زندگی می‌آموزید که چه طور با وجود عدم یقین و اطمینان نسبت به امور بتوانید حاشیه امن روان و افکار خود را داشته باشید.

مشاهده مقاله  آیا تا به حال برای بهبود حافظه خود به روشهای طبیعی فکر کردید؟

حاشیه امن روان و افکار: چه طور می‌توان در عصر عدم قطعیت رشد کرد؟

در زندگی روزمره موقعیت‌های متفاوتی وجود دارند که نیاز به یک حاشیه امن روان و فکری در ما دارند. حاشیه امنی که کمک می‌کنند در موقعیت‌های پرچالش و مشکل تصمیم‌گیری و عملکرد بهتری داشته باشیم و مانع از وقوع اتفاقات ناخوشایند و پیش‌بینی‌نشده شویم. بنابراین به مدل‌های ذهنی نیاز داریم تا مانع از این شویم که عدم قطعیت در وجودمان خزیده و ما را از اهدافمان منصرف سازد.

حاشیه امن روان و افکار

حاشیه امن روان در مدیریت زمان در روز

تعریف حاشیه روان در مدیریت زمان بارها و بارها در برنامه‌ریزی روزانه خود وارد کرده‌اید. مثلا وقتی که می‌دانید مسیر منزل تا محل کار فقط ده دقیقه طول می‌کشد، برای این که حاشیه امن روانی برای خود داشته باشید به جای این که از 11 دقیقه قبل منزل را ترک کنید نیم ساعت قبل از خانه بیرون می‌روید. به همین سادگی!

در موقعیت مشابه دیگر اگر فکر می‌کنید برای رسیدن از یک جلسه یا ملاقات به ملاقات دیگر نزدیک به 10 دقیقه زمان دارید، برای این که حاشیه امن روان و فکرتان را حفظ کرده باشید هرگز جلسات را پشت سر هم برنامه‌ریزی نکنید. به این شیوه باعث حذف احساس ناامنی در خود می‌شوید و با آسودگی خاطر روز را سپری کرده‌اید.

رعایت حاشیه امن روان در تمرینات ورزشی

یکی دیگر از مصداق‌های حاشیه امن در زندگی روزمره همان تمریناتی است که به صورت روزانه در باشگاه انجام می‌دهید. به این شکل که برای اجرای هر تمرین، تمام سِت یا دوره‌های تمرینی را پشت سر هم انجام ندهید؛ بلکه معمولا یک سِت از هر تمرین را باقی بگذارید تا بتوانید با خیال راحت، بدون عجله، بدون استرس و بدون وارد کردن فشار اضافی بر بدن آن‌ها را عملی کنید. این روند معمولا توسط مربیان حرفه‌ای هم انجام می‌شود. مثلا اگر قرار است یک تمرین سه بار تکرار داشته باشد، ورزشکار اجازه دارد آن وزنه‌ای را انتخاب کند که بتواند سه بار به صورت متوالی آن را اجرا کند. سپس در تمرین آخر بدون نقص و بدون وارد آوردن فشار اضافی بر بدن تمرین اصلی را عملی کند.

مشاهده مقاله  افزایش بهره‌ وری و کارایی با قانون "15 دقیقه‌ایِ آنتونی ترولوپ"

حاشیه امن روان و افکار

حاشیه امن روان در سرمایه‌گذاری

وارن بافت به عنوان شناخته‌شده‌ترین سرمایه‌گذار قرن بارها و بارها درباره به کار بردن حاشیه امن در سرمایه‌گذاری و معاملات خود سخن گفته است. او معتقد است در معامله‌ها همواره باید حاشیه امن روان و فکری شما گسترده باشد. از دیدگاه او یک خرید سهمی به قیمت 80 میلیون دلار ولی به ارزش واقعی 83 میلیون دلار نمی‌تواند حاشیه امن روانی در افراد ایجاد کند؛ چون همیشه احتمال ایجاد خطا در معادلات و حساب و کتاب‌های انسانی وجود دارد.

حاشیه امن روان در مدیریت پروژه‌ها

فرض کنید که قرار است یک پروژه عظیم توسط 5 خریدار کمی قبل از اتمام آن بازدید شود. هر یک به صورت تقریبی 4 روز را برای بیان تصمیمات خود اعلام کرده‌اند و با این اوصاف 20 روز قبل از اتمام پروژه باید کافی باشد تا این افراد از ساختمان بازدید کنند و نظرات خود را برای خرید اعلام کنند؛ اما آیا در دنیای پر از شک و ابهام امروز می‌توان دقیقا روی همین 20 روز حساب باز کرد؟!

حاشیه امن روان و افکار

بنابراین بر حسب قوانین رعایت حاشیه امن روان و فکری، بهتر است برای هر کار روزهایی را به عنوان خطا در نظر بگیریم و از قبل‌تر از زمان استانداردی که انتظارش را داشتیم دست به کار شویم.

برای مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج را می توانید از دانشگاه زندگی کمک بگیرید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.