5 مرحله تحول فکری که بعد از تغییر نگرش بروز می‌کند

0 ۲۷۵

از ترک سیگار تا مصرف غذاهای سالم، از عدم تحرک بدنی و تنبلی تا رسیدن به یک ورزش مناسب و مداوم همه و همه جز لیستی هستند که ممکن است هر یک از ما به عنوان یکی از عادات یا رفتارهای متداول روزانه داشته باشیم. خیلی از افراد در کوتاه مدت این تحول رفتاری را بعد از تغییر نگرش نسبت به مثلا سیگار در خود به وجود می‌آورند و در مقابل افراد زیادی هم هستند که با وجود گذشت مدت طولانی باز هم رفتار قبلی خود را حفظ می‌کنند.

علم روان‌شناسی که پشت این تغییر و تحول رفتاری می‌باشد با توجه به اهمیت روابط بین فردی در دنیای امروز کاملا پیچیده است؛ چون هم جسم و هم روان ما در ایجاد رفتارها و نگرش‌های ما موثر هستند. با این حال اکثر قریب به اتفاق روان‌شناسان معتقدند رفتارهای ما طی چند مرحله مداوم دستخوش تحولاتی می‌شوند. مراحلی که در درس امروز در دانشگاه زندگی جز به جز مرور می‌شوند.

5 مرحله تحول رفتاری که بعد از تغییر نگرش بروز می‌کند

بااینکه همه‌ی انتخاب‌ها و تصمیمات شما درست و مناسب نبوده‌اند،  ولی شما هنوز هم از انتخاب خود خوشحال هستید. این شادمانی نتیجه‌ی انتخاب راه درستی است که در پیش‌گرفته‌اید. شما می‌خواهید تغییر مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید، به همین دلیل تصمیمات درست اتخاذ می‌کنید. تصمیم‌هایی که در زندگی شما تأثیرات بزرگی هم دارند. هر چه در اجرای این تصمیمات موفق‌تر عمل کنید، شما به موفقیت نزدیک‌تر شده‌اید؛ اما از کجا باید این تحول فکری یا تصمیم جدید شروع شود؟

 

تحول فکری

تحول فکری طی 5 مرحله صورت می‌گیرد:

مشاهده مقاله  مرز بین کار و زندگی،کار می کنید برای زندگی یا زندگی می کنید برای کار؟

مرحله پیش از تعمق در تحول فکری

در این مرحله شخص به معنای واقعی کلمه برای ایجاد تغییر احساس نیاز نکرده است. این مرحله از آن جایی شروع می‌شود که دوستان و خانواده یا حتی روان‌شناس شما به شما تلنگری درباره رفتار یا نگرش و فکرتان می‌زند. در این حالت هیچ اتفاقی نیفتاده جز این که شما از مرحله شادابی همیشگی خارج شده‌اید و از پرداختن به همان عادت همیشگی احساس خوشایند همیشه را ندارید. شاید حاصل این مرحله برای فردا ارزشمند شدن چیزهایی است که تا کنون بی‌ارزش شده بودند. مثل سلامتی فرد، عمر فرد، سرمایه فرد و …

مرحله تعمق واقعی و ایجاد تحول فکری

در این مرحله فرد کم کم شروع به فکر کردن درباره تغییراتی مهم در زندگی خودش کرده است. یعنی آن ایده‌ها و تلنگرهایی که منتقل شده‌اند کار خودشان را کرده‌اند و مشغول ارزیابی در ذهن فرد هستند. این مرحله می‌تواند خیلی طول بکشد و گاهی هم فرد روی رفتار پیشین خودش پافشاری می‌کند. ممکن است اصلا از همان مرحله اول همه چیز با برخورد منفی و تدافعی فرد همراه شود. به هر حال فرقی نمی‌کند.

 

تحول فکری

کلید عبور از این مرحله به مرحله بعد شکل‌گیری همان تفکری است که فرد را وادار به تغییر کرده است. مثل این تفکر که ورزش برای زندگی ضروری است.

ایجاد انگیزه در فرد برای اقدام به تحول فکری

در این مرحله همه چیز نسبی است. اصلا نمی‌توان گفت که چه عاملی انگیزه واقعی را در فرد برای تغییر ایجاد می‌کند. هر چه که باشد باعث می‌شود فرد برای عملی کردن رفتارش دست به کار شود.

مشاهده مقاله  3 راه برای تبدیل فعالیت ورزشی به عادت روزانه و پایبندی به آن

به عنوان مثل اگر قرار باشد کاهش وزن را به عنوان یک تحول فکری در فرد در نظر بگیریم هزار و یک عامل انگیزشی ممکن است برای آن وجود داشته باشد که کلیشه کلسترول بالا به عنوان مسبب ورزش کردن فاصله داشته باشد. مثلا ممکن است فرد در یک فروشگاه لباس به همراه همسرش ظاهر شده باشد و از این که موفق نشده لباس مورد علاقه سایز خودش را پیدا کند سرخورده شود. یا این که مورد تمسخر عده‌ای قرار گرفته باشد و …

عزیمت به سمت تصمیم بعد از تحول فکری

در این مرحله و بعد از این که انگیزه‌ کافی را دریافت کردیم می‌خواهیم به سمت عمل کردن به تصمیماتمان عزیمت کنیم، بنابراین باید آمادگی کافی ذهنی و جسمی را داشته باشیم. شاید در این مرحله فردی که سیگار می‌کشد تمام سیگارهای داخل جیبش را دور بریزد یا فردی که تا کنون برای ورزش تنبلی کرده در باشگاه ورزشی ثبت نام کند. وقتی که این قصد و عزیمت افراد تجمع پیدا کند، تصمیم به نقطه اوج خود می‌رسد و همه چیز برای رسیدن به هدف واقعی فراهم خواهد شد.

جهت مشاوره خانواده و همچنین مشاوره ازدواج  با ما همراه شوید.

 

مراحل تحول فکری

اقدام به عمل بعد از تحول فکری

در این مرحله فرد اقدام به عمل می‌کند و مثلا هر روز از خواب خوش بیدار می‌شود و پیاده‌روی می‌کند. اما مهم‌تر از اقدام پایبندی به این مرحله است؛ چون مهم‌تر از شروع یک تحول فکری و رفتار تازه، ادامه دادن آن است. شاید یکی از دلایلی که مانع از پایبندی ما به یک رفتار می‌شود اشتباهات ما در شروع تصمیم‌گیری باشد؛ چون خیلی از اوقات نمی‌دانیم برای یک تحول فکری باید همه چیز با هم فراهم شود. به عنوان مثال فرد در باشگاه ورزشی ثبت نام می‌کند و بعدها متوجه می‌شود که از نظر هورمونی مشکلاتی وجود دارد که باعث تداوم اضافه وزن شده است. بنابراین شروع این تصمیم‌گیری در زمان درستی نبوده و باعث می‌شود این مسیر برای مدتی رها شود!

مشاهده مقاله  شرم: ناکارآمدترین احساس در انسان‌ها

 

تحول فکری

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.