خصوصیات یک پاورپوینت موثر برای سخنرانی و کنفرانس‌ها

۷۵

اگر بگوییم پاورپوینت یا اسلایدهایی که با هر برنامه مشابهی ساخته شوند پاشنه آشیل یک سخنرانی موثر مخاطب‌محور هستند بیراه نگفته‌ایم. این روزها که به واسطه پیشرفت تکنولوژی همه چیز با محتوای جذاب بصری به شکل عجیبی گره خورده است، سخنرانی و گفتگوهای بزرگی که صرفا متن محور باشند و گوینده یا سخنران با استفاده از متون متکلم وحده باشد چندان طرفداری ندارند. در واقع پاورپوینت و محتوای بصری به شکل ویدیو، عکس و حتی نمایش متون در قالب کلیدواژه‌ها به مخاطبان نوعی عرضه خلاقانه محتوا است که می‌تواند خیلی از نواقص محیطی و دیداری سخنرانی را پوشش دهد. حالا با وجود تجربه‌ای که خیلی از سخنرانان در این زمینه دارند همچنان تعریف خصوصیات و ویژگی‌های یک پاورپوینت موثر برای سخنرانی ممکن است دشوار باشد.

 

پاورپوینت موثر

حقیقت آن است که اگر همین بخش‌های بصری در قالب پاوپوینت هسته اصلی و مرکزی یک سخنرانی نباشند آن سخنرانی تقریبا خسته‌کننده خواهد بود. اسلایدها بدون شک از بخش‌های جداناشدنی و غیرقابل انکار یک نطق موفق هستند که در نبود آن‌ها قطعا یکی از پایه‌های سه پایه سخنرانی می‌لنگد! از گذشته تا کنون اسلایدها به عنوان بخشی حیاتی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب شناخته می‌شدند و همیشه این جلوه‌های بصری و غیرمتنی هر سخنرانی بوده که انگیزه بینندگان را برای گوش فرا دادن به سخنران بیش‌تر کرده است. اگرچه اسلایدها یکی از بخش‌های دلپذیر برای مخاطبان بوده‌اند ولی به همان نسبت طراحی حرفه‌ای پاورپوینت و مدیریت بخش‌های بصری برای خود سخنران مشکل‌آفرین، رعب‌آور و پر از دلشوره است.

آموزش امروز دانشگاه زندگی مجموعه‌ای از تجربیات سخنرانان برتر در زمینه طراحی و تهیه پاورپوینت موثر است. همراه ما باشید.

مشاهده مقاله  6 نکته کلیدی برای مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها

خصوصیات یک پاورپوینت موثر برای سخنرانی و کنفرانس‌ها

برای این که اسلایدهای متفاوتی داشته باشید ممکن است از ترفندهای مختلفی استفاده کنید. تایپوگرافی‌های مدرن‌تر، تصاویر جذاب‌تر، رنگ‌بندی متفاوت نسبت به اسلایدهای متداول و…از جمله ترفندهایی هستند که سخنرانان برای افزودن رنگ و لعاب بیش‌تر به اسلایدها از آن‌ها استفاده می‌کنند. با این حال برخی از نکات ابتدایی‌تر وجود دارند که پیش از دست به کار شدن و اقدام به طراحی در برنامه پاورپوینت باید آن‌ها را در نظر داشته باشید:

محتوای پاورپوینت را ابتدا برنامه‌ریزی کنید

خیلی از افراد هستند که ابتدا قالب پاورپوینت را انتخاب می‌کنند و سپس محتوا یا داده را وارد می‌کنند. این ایده خوبی نیست؛ چون در واقع این محتوا است که دیزاین یا طراحی مناسب را به دنبال خود می‌آورد. در چنین شرایطی ما اطلاعاتی را در اختیار داریم که بدون هیچ حس و تاثیری به مخاطب منتقل می‌شوند.

 

پاورپوینت در سخنرانی

بهترین راه انتقال داده‌ها روی یک برگه کاغذ یا کادر سفید در برنامه word است. حالتی که شما به صورت کاملا سنتی و کلاسیک در حال ثبت اطلاعات خود هستید. در مرحله بعد به ترتیب سوالات مهم و اساسی را از خودتان بپرسید. این که پیام اصلی سخنرانی چیست و مخاطبان قرار است با استفاده از این سخنرانی به چه چیزی برسند.

با یک پس‌زمینه ساده شروع و جزئیات را حذف کنید

بعد از تهیه متن خام، اولین کاری که بعد از باز کردن نرم افزار پاورپوینت انجام می‌دهید حذف قالب‌هایی است که دانلود کرده‌اید یا برای ساخت پاورپوینت موثر از میان قالب‌های موجود برگزیده‌اید. به زبان ساده‌تر وقتی که وارد برنامه شده‌اید نباید ابتدا به ساکن به دکوراسیون فکر کنید. جزئیاتی نظیر المان‌ها یا عناصر مختلف در هر اسلاید را حذف کنید و بدانید که قرار نیست از تمام عناصر استفاده کرده باشید؛ چون هر عنصر حاوی پیامی است که باید با کار شما مرتبط باشد.

مشاهده مقاله  5 گام برای سوال پرسیدن از مخاطبان به شرط مشارکت قطعی آن‌ها

جستجو پیرامون مواد و قالب‌های لازم برای طراحی

به طور کلی هیچ آموش خاصی پیرامون استفاده از قالب‌ها و موادی که برای طراحی پاورپوینت موثر می‌توان استفاده کرد وجود ندارد. با این حال به صورت پیش‌فرض می‌دانیم که این عناصر از قبیل صداها، موزیک، ویدیو، متن یا عکس باید کاملا مرتبط گزینش شوند.

طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در سال 2008 تا 2009 مشخص شده که حذف اطلاعات اضافی تاثیر زیادی روی یادگیری مخاطبان داشته است. به علاوه تصاویر غیرمرتبط بی‌کیفیت نیز باید از بدنه هر اسلاید حذف شوند؛ حتی به قیمت بر هم خوردن دکوراسیون و ظاهر اصلی یک اسلاید.

 

پاورپوینت موثر

هر اسلاید، یک ایده

به طور کلی توصیه می‌شود زمینه پاورپوینت کاملا ساده باشد و با استفاده از تصاویر افکت‌دار باعث حواس‌پرتی مخاطبان در سخنرانی نشود.

کسانی که مخالف استفاده از بالت‌ها در اسلایدهای سخنرانی هستند ( این موضوع مخالفان و موافقان مختلفی دارد) می‌توانند با اصل هر اسلاید، یک ایده برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوند. به این شکل که به ازای هر اسلاید تنها یک ایده را در قالب مفاهیم کلیدی مطرح کنند.

به مفاهیم کلیدی توجه ویژه‌ای داشته باشید. هر چند که معمولا حافظه تصویری افراد خیلی بهتر از حافظه مرتبط با متون به درد می‌خورد اما در سخنرانی که سخنران معمولا زمان اندکی برای انتقال مطالب دارد همه چیز متفاوت است. در واقع مخاطبان در طول سخنرانی تصاویری را می‌بینند که ممکن است خیلی جذاب و متفاوت باشند؛ مثل تبلیغات تلویزیون که شاید خیلی پر زرق و برق باشند اما معمولا به آن‌ها توجهی نداریم و چیزی از آن‌ها در خاطره ما باقی نمی‌ماند. در دنیای سخنرانی هم به همین صورت است. معمولا یک توضیح کوتاه خیلی بهتر از یک تصویر می‌تواند جلب توجه کند و حتی در خاطره مخاطب ثبت شود.

مشاهده مقاله  معرفی ابزارهای حمایتی در سخنرانی و نحوه به کارگیری آن‌ها (2)

 

پاورپوینت سخنرانی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.