ان ال پی چیست و چگونه می‌تواند باعث رسیدن به موفقیت شود؟

4 ۴۶۲

ان ال پی چیست؟ امروزه از علم ان.ال.پی به‌عنوان روشی برای رسیدن به موفقیت یاد می‌کنند. اما واقعا مفهوم این واژه چیست و در کلاس‌های آموزشی n.l.p چه چیزی به دانشجویان آموزش داده می‌شود؟
اگر در مورد اعتبار این علم شک دارید، باید در همین ابتدا به شما بگوییم که فرد بزرگی مثل آنتونی رابینز سخنران مشهور، از n.l.p استفاده کرده و می‌کند. حتی او در بسیاری از سمینارها و دوره‌های چند هزار دلاری‌اش به معرفی تکنیک های n.l.p برای دریافت بازخورد بهتر می‌پردازد. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم به مهم‌ترین سوالاتی که در مورد علم n.l.p در ذهن شما وجود دارد جواب دهیم. با ما همراه باشید.

ان ال پی

ان ال پی  چیست؟

بسیاری از انسان‌های موفق و البته محققان و دانشمندان روی این موضوع تاکید دارند که ذهن انسان، تأثیر زیادی در زندگی او دارد. بنابراین، همیشه به‌دنبال راه‌هایی بوده‌اند که بتوانند به کمک آن در زمان کوتاه تغییرات لازم برای رسیدن به یک ذهن ایده آل را در ناخودآگاه انسان ایجاد کنند. برخی به‌عنوان راه حل به سراغ هیپنوتیزم رفتند و برخی راهکارهای دیگر را امتحان کردند. در این میان، n.l.p هم یکی از راهکارهایی بود که توانستند بازخورد بالایی از آن برای ایجاد تغییرات روی ذهن دریافت کنند.

n.l.p  مخفف واژه‌ی  Neuro Linguistic Programming و به‌معنای ((برنامه‌ریزی عصبی کلامی)) است. این علم در سال 1970 توسط “ریچارد بندلر و جان گرایندر” تأسیس شد. ان ال پی به شناخت ذهن انسان و کارکرد آن کمک کرده و می‌تواند در ایجاد تغییرات سریع روی مغز تأثیرگذار باشد.

در یک تعریف خلاصه و به زبان ساده : n.l.p علمی برای بهبود ارتباطات انسان با دنیای “درون خود” و پیرامون است. در این علم، انسان ارتباطات خود با ضمیر ناخودآگاه خودش، با انسان‌های اطراف و… را از طریق تمرینات ذهنی، تغییر می‌دهد. شاید بتوان گفت اساس علم n.l.p تکرار است، تکرار صحبت‌ها، تمرین‌ها، تجسم‌ها و… برای تغییر پیش فرض ذهنی.

ان ال پی

کاربرد ان ال پی چیست؟

از جمله کاربردهای n.l.p عبارتند از:

 • ساختن عادت‌های جدید در زندگی روزمره،
 • برنامه‌ریزی دوباره‌ی ذهن،
 • یادگیری روش‌ها و تکنیک‌های صحیح برقراری ارتباط،
 • بهبود روابط و حتی بازگرداندن روابط ازدست‌رفته،
 • بهبود و بهینه‌سازی عملکرد،
 • افزایش اعتمادبه‌نفس،
 • بهبود فنون مذاکره،
 • افزایش عملکرد در بازاریابی،
 • افزایش قدرت رهبری در سازمان،
 • رهاشدن از شر عادت‌های بد،
 • حذف خاطرات نامناسب و ترسناک،
 • درمان و حذف انواع ترس و دلهره،
 • تعیین رسالت فردی،
 • حتی کاهش وزن و امثال آن.
مشاهده مقاله  3 دلیلی که باید عملکرد فعال را جایگزین یادگیری غیرفعال کنید

 

ان ال پی  چگونه کار می‌کند؟

اگر کمی به زندگی خودمان دقت کنیم، می‌بینیم که همه چیز در ذهن ماست! چیزی که باعث ترسیدن از عنکبوت می‌شود، ذات این موجود نیست بلکه ذهنیت ما نسبت به آن است. موضوعی که باعث می‌شود نتوانیم برای لاغری خود تلاش کنیم، علاقه‌ی شدید ذهنی به تغذیه و غذا خوردن است. مشکلی که در ارتباط با دیگران داریم، نه به خاطر مشکلات ذاتی؛ بلکه به دلیل ذهنیت‌های اشتباه در برقراری ارتباطات است، مانع شروع راه موفقیت، ترس از شکست است و امثال آن است.

در n.l.p با استفاده از تکنیک‌های مختلف، دانشجویان سعی در از بین بردن ترس‌ها، موانع ذهنی و… در مغز خودشان می‌کنند تا در مدت کوتاه‌تری به مسیر موفقیت و البته شاد زیستن راه پیدا کرده و آن را طی کنند.

یکی از مهم‌ترین تکنیک های ان ال پی که عملا در بیشتر تمرین‌های آن کاربرد دارد، تجسم خلاق است. به کمک این مفهوم، انسان می‌تواند تغییرات زیادی روی ذهنیتش نسبت به نفسِ خود و زندگی اطرافش ایجاد کند. اما چگونه با تجسم کردن یک تصویر در ذهن، می‌توان شرایط را تغییر داد؟

احتمالا این سناریو بارها برای شما تکرار شده که در روزهای عادی ساعت 11 صبح به‌زور از خواب بلند شوید، اما دقیقا روزی که می‌خواهید به یک قرار کاری مهم بروید، حتی 30 تا 60 دقیقه قبل از آنکه زنگ تلفن همراه‌تان به صدا دربیاید به صورت خودکار و با کمترین مقاومت، از خواب بلند شده باشید.
این، دقیقا یک نمونه از قدرت ذهن و تجسم خلاق است. شما قبل از خواب به صورت ناخواسته، روز بعد و بیدار شدن در زمان مناسب را تجسم کرده و ضمیر ناخوداگاه را برای بیدارشدن در یک زمان خاص هشیار کرده‌اید.

اغلب در علم ان ال پی سعی می‌کنیم مانند مثال بالا، روی ضمیر ناخودآگاه‌مان تغییراتی ایجاد کنیم اما این بار نه به صورت ناخواسته، بلکه سعی می‌کنیم کنترل و افسار آن را در دست بگیریم. به‌عنوان مثال، با کمک گرفتن از تکنیک های ان ال پی و تأثیر روی ضمیر ناخوداگاه سعی می‌کنیم عادت سیگار کشیدن را به‌مرور از زندگی روزمره‌ی خود حذف کنیم. البته دقت کنید که تجسم، تنها یکی از تکنیک های این علم است و تکنیک‌های مختلف دیگری هم در آن وجود دارد.

مشاهده مقاله  شخصیت شناسی: زخم‌های روحیِ پنهانی که به زندگی امروزه‌ی شما شکل می‌دهند

ان ال پی

پیشفرض‌ها و قوانین ان ال پی چیست؟

برای اینکه بتوانیم از تکنیک‌های ان ال پی استفاده کنیم، در اولین قدم باید قانون‌های آن را درک و باور کنیم. در ادامه، قصدِ مهم‌ترین قوانین این علم را که در کلاس های ان ال پی به دانشجویان گفته می‌شود با هم مرور می‌کنیم:

همه می‌توانند موفق باشند

این قانون ان ال پی، به این موضوع اشاره می‌کند که اگر انسانی توانسته در زندگی فعلی موفق باشد و به نتایجی خاص دست پیدا کند، ما هم می‌توانیم مثل او عمل کنیم. اما با چه منطقی؟ طبق همین قانون تمامی انسان‌ها مانند رایانه‌ها، دارای یک سخت افزار و فیزیک مشابه هستند. این قانون نقطه تفاوت انسان‌ها با یکدیگر را نه توانایی‌های بدنی، ذاتی، استعدادی و… بلکه صرفا تفاوت در ذهن یا همان نرم افزار می‌داند.

بنابراین در n.l.pو با استناد به همین قانون، از تکنیک الگوبرداری استفاده می‌شود. در این تکنیک بعد از بررسی الگوها و رفتارهای یک انسان موفق، سعی می‌کنیم تا جای ممکن، رفتارِ خودمان را به او نزدیک کنیم.

همه برابرند

طبق این قانون که در ادامه‌ی قانون اول معرفی می‌شود، همه‌ی انسان‌ها دارای قدرت درونی برابری هستند و چنین نیست که انسان‌های ثروتمند از قدرت‌های ماورایی برخوردار باشند. بنابراین برای بهبود شرایط فعلی، با تمرین سعی می‌کنیم لیستی از نقاط قوت خود را پیدا کرده؛ سپس برای افزایش قدرت آنها تلاش می‌کنیم. با تمرکز روی نقاط قوت و افزایش توان در آنها، بازخوردهای بسیار جالبی دریافت می‌کنید.

شکستی وجود نداشته و ندارد

طبق قانون سوم در ان ال پی ، مفهومی به نام شکست در زندگی انسان وجود ندارد. بلکه همه‌ی اتفاقات قبلی که نتایج خوبی برای ما به همراه نداشته‌اند، صرفا تجربه و آموزش نام دارند. با توجه به اینکه بسیاری از انسان‌ها به بهانه‌ی شکست خوردن از حرکت کردن و گام برداشتن در مسیر موفقیت ترس دارند، در ان ال پی سعی می‌شود ترس از شکست را برطرف کرده و انگیزه‌ی لازم برای حرکت به سوی موفقیت را ایجاد کنیم.

مشاهده مقاله  اختلال وسواس فکری چیست؟

نقشه قلمرو نیست!

نقشه، قلمرو نیست، این جمله به یکی از مهم‌ترین اصول و قوانین در علم n.l.p اشاره دارد. مفهوم این قانون این است که هر انسان می‌تواند به صحنه و تصویر روبه‌روی خودش نگاهی متفاوت داشته باشد. ممکن است شما زندگی خود را یک زندگی سیاه و ناموفق بدانید در حالی که اغلب اطرافیان تصور کنند شما انسان قدرتمند و موفقی هستید. هم‌چنین ممکن است شما بعد از انجام یک فعالیت تصور کنید که در انجام آن ناموفق بوده‌اید در حالی که بقیه شما را تحسین می‌کنند.

این نگاه‌های متفاوت و گاه ناامیدانه می‌تواند بازخوردهای نامناسبی برای شما در زندگی به همراه داشته باشد. بنابراین در ان ال پی سعی می‌کنیم روی آنها کار کرده و تغییرشان دهیم.

ان ال پی

در هر لحظه بهترین بوده‌اید

اگر کمی با مفاهیم روان‌شناسی آشنایی داشته باشید، احتمالا می‌دانید که یکی از بزرگترین موانع انسان برای رسیدن به موفقیت، وجود احساس گناه است. احساس گناه در اغلب مواقع به دلیل کم‌کاری‌هایی که در گذشته کرده‌ایم یا انتخاب‌های اشتباه، در ذهن ما به وجود می‌آید. طبق قانون بالا، انسان در هر لحظه و شرایط زندگی خود طبق استانداردهای مغزی بهترین تصمیم‌ها را گرفته و نمی‌توان به دلیل بهترین بودن در لحظه، خود را سرزنش کرد.

انعطاف پذیری

مطمئنا راه رسیدن به موفقیت، انجام فعالیت‌های قبلی و تکرار دوباره‌ی آنها نیست. مطمئنا اگر برای رسیدن به یک هدف در حال تکرار دوباره‌ی فعالیت‌های قبلی خودتان هستید، در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اید. پس باید برای رسیدن به آن، روش و راه را عوض کنید. طبق این قانون، انسان‌هایی که توانایی انعطاف‌پذیری بالایی دارند می‌توانند در زندگی موفقیت بسیار زیادی به دست بیاورند.

جدا کردن رفتار و ذات انسان

بسیاری از مشکلاتی که ما با اطرافیان خود داریم، صرفا به‌خاطر یک رفتار هیجانی یا یک رفتار نادانسته است. طبق قانون گفته‌شده، انسان‌ها ذاتی متفاوت از رفتارهای خود دارند؛ بنابراین، یک رفتار نباید تمامی روابط‌مان با آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
۴ Comments
 1. راسخ

  عاالی بود. ان ال پی باعث توانمندسازی یک شخص نسبت به محرک‌ها می‌شود. یادگیری ان ال پی را می‌توان به یادگیری زبان ذهن تشبیه کرد

  1. mm
   سید جواد غفاری

   دقیقا

 2. نادری

  ممنون از مطالبتون. عاالی

  1. mm
   سید جواد غفاری

   ممنون از شما

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.