مشاوره ازدواج

0 ۲۶۰

این تجربه مشترک بین همسران است که با ورود به پیوند ازدواج، هیچ چیز با خیال پردازی‌ها و تصورات افسانه‌ای ما از ازدواج شباهت ندارد. مشکل در برقراری ارتباط کلامی، کیفیت روابط جنسی، خشونت و کینه توزی از مشکلات رایجی هستند که به محض ورود به یک رابطه کامل تجربه می‌کنیم. اما آیا ابزار کامل را برای شناخت و رفع موانع خوشبختی می‌شناسیم؟ تا چه اندازه با مشاوره ازدواج و اهمیت آن قبل از ورود به رابطه آشنایی داریم؟

گاهی پیدا کردن سرنخی برای کشف نقطه شروع داستان اختلافات دشوار است. تصورش را بکنید همسرتان بعد از ورود به منزل گوشه‌ای می‌نشیند و بدون گفتگو خاصی کارهای روزمره خود را انجام می‌دهد. تنها مکالمه‌ای که در طول هفته بین شما و همسرتان رد و بدل می‌شود مشاجره بر سر مشکلات مالی، دیر آمدن به خانه یا بی‌توجهی او بوده است. در چنین شرایطی اگر زوج‌ها نتوانند مشکل خود را حل و فصل کنند قطعا به مرجع مشخص و با تجربه‌ای برای حل اختلافات یا زوددرمانی نیاز است.

ماهیت مشاوره ازدواج و ضرورت آن

مشاوره ازدواج که در قالب زوج درمانی هم شناخته می‌شود با هدف شناخت چالش‌ها، پیش بینی آن‌ها و برطرف کردن اختلافات بین زوجین صورت می‌گیرد. طی مشاوره ازدواج راه برقراری ارتباط به شکل درست به زوج‌ها آموزش داده می‌شود. از طرفی کمک می‌کند مشکلات و ریشه اختلافات به خوبی شناخته شود و مباحثه به شکل صحیح و سالم‌تری صورت گیرد.

مشاوران ازدواج افرادی باتجربه در زمینه روابط خانواده هستند که به طور معمول در حوزه روانشناسی بالینی تحصیل می‌کنند. مشاوره ازدواج بر خلاف سایر امور مربوط به روانشناسی خانواده امری کوتاه مدت است. اما از آن جایی که خدمات مشاوره به صورت اختصاصی صورت می‌گیرد ممکن است شما و همسرتان به چند ماه مشاوره پی در پی برای حفظ روابط نیاز داشته باشید.

 

مشاوره ازدواج

برنده اصلی میدان مشاوره ازدواج خود شما هستید!

اکثر ازدواج‌ها یا روابطی که قرار است به ازدواج ختم شوند بی عیب و نقص نیستند. ازدواج نقطه تصادم افکار و ایده‌های مختلفی است که درصد سازگاری آن‌ها در بهترین حالت به نود درصد نمی‌رسد! پس طبیعی است اگر به دنبال ازدواج شاهد اختلاف نظر و مشکلات اخلاقی بین زوج‌ها باشیم.

به نمودار زیر دقت کنید:

 

مشاوره

این نمودار سن ازدواج و ریسک طلاق را در هر سن بین سال‌های 2006 تا 2010 در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد. طبق این نمودار حداکثر ریسک طلاق در ازدواج طی سنین 20 تا 25 سالگی رخ می‌دهد.

اما ریسک طلاق تنها به سنین جوانی محدود نمی‌شود. با این که آمار طلاق در سن 30 تا 40 سالگی افت می‌کند اما همچنان احتمال شعله ور شدن آتش اختلافات بین زوج‌ها وجود دارد. این مسئله در جوامعی که درگیر بیماری‌های واگیر، مشکلات اقتصادی نظیر تورم شدید و معضلات اجتماعی هستند حادتر می‌شود.

مشاهده مقاله  تحکیم پایه‌های زندگی با آموزش روانشناسی خانواده

در حالی که ریسک طلاق برای تمام سنین بعد از ازدواج وجود دارد، اما با مشاوره ازدواج هر نوع ارتباطی قابل ارزیابی است. مطرح کردن برخی از مسائلی که ممکن است از دید شما بی اهمیت جلوه کنند برای آینده یک ارتباط مضر هستند. مثلا عدم جذابیت جنسی از سوی طرف مقابل شاید مسئله مهمی برای کسب مشاوره نباشد؛ اما بد نیست بدانید که بخش مهمی از ناراضایتی همسران از مسائل جنسی و مشترک ناشی می‌شود.

مشاوره ازدواج حتی در ایده آل‌ترین شرایط!

این که اختلاف در چه حدی باشد یا این که علت آن چیست اهمیتی ندارد. با مشاوره ازدواج هر آن چه که به دل مشغولی شده تبدیل شده با دیدی تخصصی و نگاه موشکافانه بررسی می‌شود. فشار روانی، ناراحتی، افسردگی، ترس، استرس و سایر مشکلات از عواملی هستند که سلامت یک رابطه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

حتی اگر شرایط ارتباط خود را ایده آل ارزیابی می‌کنید، مشاوره ازدواج راهکاری برای پیش بینی موانع پیش رو و کسب آمادگی جهت رویارویی با آن‌ها در مسیر زندگی خواهد بود.

 

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج چطور به مدیریت شرایط بحرانی کمک می‌کند؟

مشاوره ازدواج در حضور دو طرف و به صورت یک جلسه مشترک و دو نفره تشکیل می‌شود. طی این جلسات از زوج‌ها درخواست می‌شود دغدغه‌های خود را در فرم مشاوره لیست کنند تا به صورت اختصاصی ترتیب اثر داده شود.

مشاوران مشکلات شما را از چند طریق کمرنگ یا برطرف می‌کنند. برقراری ارتباط و مطرح کردن مشکلات با صراحت کافی، بررسی تفاوت و اختلاف نظر‌ها و پیش بینی راهکار برای رفع آن‌ها از اهداف مشاوره ازدواج هستند.

یکی از موانع حل مشکلات زوج‌ها عدم ابراز دقیق مشکلات و بیان آن‌ها است. شاید چند بار در جلسه مشاوره شرکت کنید اما همچنان نتوانسته باشید مشکل و دغدغه‌ خود را به خوبی بیان کنید. نقش مشاور ازدواج در چنین شرایطی روشن می‌شود که به عنوان یک واسطه موثر با طرفین ارتباط برقرار می‎کند.

دلایلی که نشان می‌دهند شما به مشاوره ازدواج نیاز دارید

در حالی که جدایی یک راه حال سالم و پیشگیرانه برای اغلب زوج‌ها به نظر می‌رسد اما مشاوره ازدواج می‌توان از این امر تا حد زیادی پیشگیری کرد.

7 دلیل مهم وجود دارند که نشان می‌دهند شما به مشاوره ازدواج نیاز دارید:

کیفیت ارتباط شما با همسرتان به شکل سابق نیست

وقتی که شکل ارتباط شما با طرف مقابل در رابطه تغییر می‌کند، برگرداندن همه چیز به شکل سابق کار ساده‌ای نیست. احساسات منفی در رابطه شامل عدم احساس امنیت، نگرانی، ناراحتی یا نادیده گرفته شدن از سوی همسر را شامل می‌شوند.

مشاهده مقاله  مشاوره خانواده

در چنین مواردی با مشاوره ازدواج می‌توان موانع موجود را برای بازیابی رابطه ساده‌تر پشت سر گذاشت.

 

مشاوره روانشناسی

دلخوری و ملاحظات طرفین پیش از ازدواج

دلخوری و ناراحتی بخشی از یک ارتباط سالم و پویا هستند. برطرف شدن دلخوری غیر ممکن نیست اما گاهی زمان زیادی می‌طلبد. اگر از ما بپرسید می‌گوییم که هیچ راه حل جادویی حتی در دانشگاه زندگی برای برطرف کردن دلخوری همسرتان از شما وجود ندارد. پس دنبال این نباشید که به سرعت و راحت همسرتان شما را ببخشد!

مشاوره ازدواج در چنین مواردی مانند پلی بین دو طرف عمل می‌کند و نیت شما را بهتر به همسرتان منتقل می‌کند. پس برای رفع دلخوری و ناراحتی‌هایی که طولانی مدت شده‌اند از مشاور خود کمک بخواهید.

از بین رفتن هیجانات و جذابیت‌های یک رابطه

دیدگاه کلیشه‌ای درباره مراجعه به مشاوره ازدواج در اغلب موارد اختلافات خانوادگی یا ناسازگاری رفتاری است. اما مشاور خیلی فراتر از این مشکلات می‌تواند دغدغه‌های شما را بشنود و راه حل ارائه دهد.

یکی از مسائلی که در روزمره و پیش از ازدواج برای اغلب زوج‌ها رخ می‌دهد از بین رفتن هیجاناتی است که تا چندی پیش با کنار هم بودن احساس می‌کردند. مثلا ممکن است هر قرار ملاقاتی که قبلا داشتید برای شما هیجان آور و جذاب بوده باشد. اما مدتی است همسرتان با یک هم اتاقی یا دوست ساده تفاوتی برای شما نداشته باشد!

زمانی که زوج‌ها با این مشکلات مواجه می‌شوند همه تلاش خود را برای برگرداندن رابطه می‌کنند. خیلی از این اقدامات ممکن است اوضاع را وخیم‌تر کند و باعث سوتفاهم شود. به هر حال مشاوره ازدواج در این مواقع با برقراری گفتگوهای موثر و دوستانه با طرفین مشکلات را حل و فصل می‌کند.

 

مشاوره پیش از ازدواج

وقتی که زوج‌ها حل مسئله را وظیفه طرف مقابل خود می‌دانند

این جمله “خودت می‎دانی و خودت!” از بدترین عباراتی است که می‌تواند دو طرف را برای حل مشکل بلاتکلیف کند. وقتی که همسر این جمله را بیان می‌‌کند در واقع سعی دارد بار مسئولیت مشکلی که خودش در مدیریت آن ناتوان بوده به طرف مقابل حواله کند.

در چنین موقعیتی اگر از زوج‌ها درباره اختلاف بپرسید احتمالا ذعان کنند که در حل مشکل به وجود آمده ناتوان شده‌اند. اگر مشاوره ازدواج در این شرایط به موقع وارد میدان شود می‌تواند موضوع را به جهت مناسب هدایت کند.

مشاهده رفتارهای منفی از سوی همسر

این اصطلاح که ” رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر ضمیر” واقعا در روابط زناشویی وجود دارد؛ حتی اگر شما بتوانید مثل یک بازیگر در نقش خود حرفه‌ای ظاهر شوید و ماسک بر چهره بزنید!

مشاهده مقاله  آیا ازدواج فامیلی واقعاً خطرناک است؟

بنابراین احساسات منفی مثل ناامیدی طرف مقابل می‌تواند روی کل رابطه تاثیر بگذارد. مثلا مردی که مدام احساس ناامیدی دارد از همسر خود توقع همدردی داشته باشد!

در چنین حالتی باز هم مشاوره ازدواج وارد عمل می‌شود تا زوج‌ها با بیان مشکلات خود، احساسات منفی را راحت‌تر از خود دور کنند!

 

مشاوره

وقتی که تنها راه حل طلاق یا جدایی باشد!

شاید منطقی‌ترین راه برای خلاص شدن از شر اختلافات پیش از ازدواج جدایی باشد! اما وقتی ریشه این اختلافات خودش را با بیرون ازخانه ماندن، تمایل به تنهایی و فکر کردن نشان دهد باید با مشاور مشورت کنید!

در این شرایط شاید دوری از همسر و بی توجهی به او شرایط را سخت‌تر کند. بنابراین مشاوره ازدواج با ارائه راهکاری منطقی می‌تواند اختلاف را از راه درست حل کند.

وقتی که زوج‌ها به خاطر فرزندان کنار هم می‌مانند!

مشاوره ازدواج فقط به قبل از شروع پیوند ازدواج به صورت رسمی محدود نمی‌شود. خیلی از اوقات زوج‌ها چند سال با هم زندگی می‌کنند و بچه دار می‌شوند. سپس با وجود اختلافات زیاد، این بچه‌ها باشند که پدر و مادر را کنار هم نگه می‌دارند.

از دیدگاه روانشناسی پایبندی پدر و مادر به زندگی فقط به خاطر بچه‌ها منطقی نیست. کودکان بسیار باهوش هستند و به سرعت متوجه می‌شوند که هیچ چیزی جز حضور فیزیکی آن‌ها والدین را به هم مرتبط نمی‌کند. و این یعنی بن بست واقعی در زندگی شکل گرفته است!

در چنین شرایطی مشاوره ازدواج با در نظر گرفتن شرایط دو طرف، بهترین تصمیم را جهت حفظ سلامت روان کودکان پیشنهاد می‌کند. پس خودتان را قضاوت نکنید و برای تصمیم گیری بهتر مشورت بگیرید.

 

مشاوره روانشناسی

سایت دانشگاه زندگی در تلاش است تا در زمینه روانشناسی خانواده، مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج آموزش‌های کاربردی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

خانواده مهمترین نهاد جامعه و کانون اصلی رشد شخصیت انسان‌ها می‌باشد. صمیمیت موجود بین اعضای خانواده باعث ایجاد توقعات و در نهایت تعارضاتی می‌گردد. برای حل این تعارضات نیازمند مشورت با مشاور در زمینه مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج هستیم.

در این ویدیو Anne Lee، مشاور خانواده و زوج‌ها به طور خلاصه درباره وظیفه مشاوران ازدواج و نحوه ارائه راهکار به همسران توضیح می‌دهد.

سایت دانشگاه زندگی آماده ارائه خدمات مشاوره از قبیل مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره حقوق خانواده و…. می باشد. جهت تعیین وقت مشاوره با شماره های 02144635830 و 09128114868 تماس بگیرید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.