تکنیکی استثنایی برای رسیدن به اهداف

3 ۱,۱۹۰

در همین ابتدا می‌خواهم قولی به شما بدهم. کمتر کار کنید، کمتر زحمت بکشید، اما سریعتر به اهداف و آرزوهای‌تان برسید. شاید بپرسید چطور چنین چیزی ممکن است؟

حتما در محیط کار یا در بین آشنایان خود با افرادی مواجه شده‌اید که انرژی کمی صرف انجام امور خود می‌کنند و نتایج بهتری کسب می‌کنند. این در حالی است که شما با انبوهی از وظایف گوناگون احاطه شده‌اید و تا سر حد مرگ کار می‌کنید ولی به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نمی‌کنید.

درواقع پیشرفت چشمگیری در زندگی شما ملاحظه نمی‌شود و آنگاه است که این فکر به ذهن شما خطور می‌کند: چگونه ممکن است که او از من موفق‌ ترباشد؟ او که بسیار کمتر از من کار می‌کند. پاسخ تنها یک کلمه است؛ اولویت بندی .

 اولویت یعنی چه؟

اولویت یعنی اهدافی که در یک بازه زمانی انجام گیرد و در راس تمام امور قرار دارد، این بازه زمانی ممکن است بلند مدت باشد یا کوتاه مدت.

اولویت بندی

قبل از این که اولویت‌های خود را مشخص کنید به چند نکته باید توجه کنید:

 1. کنترل فعالیت‌ها: ببینید که این اواخر وقت خود را بر روی انجام چه کارهایی گذاشته‌اید. نوع کار و میزان وقتی را که صرف آن می‌کنید بر روی کاغذ بنویسید. میزان وقتی که برای هر کار می‌گذارید بیانگر اولویت‌های شما در حال حاضر است.

 2. میزان رضایت از فعالیت‌ها: مشخص کنید تا چه اندازه وقتی که به هر کار اختصاص می‌دهید موجب رضایت شما می‌شود. ده اولویت اول خود را به ترتیب ارزش مشخص کنید و ببینید که روزانه چه میزان زمان برای آنها صرف می‌کنید. آیا این زمان با ارزش‌ اولویت‌های‌تان تناسب دارد.

چه مواردی اولویت محسوب نمی شوند.

 1. لیست بالابلند از کل فعالیت‌ها: اگر فکر می‌کنید با تهیه لیستی بالا بلند از خواسته‌های خود که همه به موازات هم قرار گرفته‌اند و برای شما دارای ارزش یکسانی هستند دارای‌ اولویت‌بندی هستید سخت در اشتباه هستید.

 2. داشتن تنها یک هدف: اگر شما از آن دسته افراد هستید که در طول زندگی خود تنها بر روی یک چیز متمر کز هستید، مثلا فقط شغل خود، باید به شما بگویم که شما در زندکی خود اولویت‌بندی ندارید.

اولویت ها

چرا باید اولویت‌های خود را مشخص کنید:

 1. بیشترین کاری که در روز انجام می‌دهید، شما را تبدیل به یک متخصص می‌کند: اگر روزانه چندین ساعت در اینستاگرام، تلگرام و بازیی‌های ویدیویی بسر می‌برید، به احتمال زیاد تبدیل به یک متخصص در این زمینه‌ها خواهید شد.

  دستاوردهای ما همان چیزهایی هستند که تمرکز خود را بر روی آنها می‌گذاریم. زمانی که روی هدفی تمرکز می‌کنیم به سمت آن حرکت می‌کنیم. به طور خودآگاه و ناخودآگاه رفتارهایی را پیش می‌گیریم که به هدف خود برسیم.

 2. اولویت‌های شما، مسیر زندگیتان را می‌سازد: این قدرت اولویت‌هاست، پافشاری می‌کنید که من این را می‌خواهم و وقت خود را به آن اختصاص می‌دهید. با تعیین اولویت‌های خود مطمئن هستید که اگر چیزی را با تمام وجود می‌خواهید همین است.

 

چگونه اولویت‌های خود را مشخص کنیم:

اول بدانید که خواسته شما دقیقا چیست، خود را ارزان نفروشید. زمان آن فرا رسیده تمام خواسته‌های مهم خود را مشخص کنید. ده اولویت اول خود را مشخص کنید.

برای نیل به این منظور دو راه می توان انتخاب کرد:

 1. تعیین اولویت بر اساس آینده: یک سال، دو سال، ده سال دیگر خود را مجسم کنید. چشم‌انداز شما برای زمان تعیین شده در آینده چیست؟ چگونه آن را ترسیم می‌کنید؟ برای رسیدن به آن چه مسیری را باید طی کنید؟ چه آموزش‌هایی باید ببینید؟ چگونه باید سرمایه‌گذاری کنید؟ با توجه به چشم‌انداز خود نسبت به آینده اولویت‌های خود را مشخص کنید.

 

 1. تعیین اولویت بر اساس اهمیت و فوریت.

ماتریس آیزن‌هاور الگویی برای تعیین اولویت‌بندی است. بدین صورت که امور را به چهار دسته تقسیم می کند:

 

 • مهم _ فوری: همین الان انجام بده.
 • مهم _غیر فوری: زمانی برای انجام آن در نظر بگیرید.
 • غیر مهم_ فوری: به دیگران محول کن.
 • غیرمهم_ غیر فوری: حذفش کن.

ماتریس آیزن هاور

 1. از لیست خود انتخاب کنید.

حالا دو اولویت اول را انتخاب کنید (کوتاه مدت یا دراز مدت). ابتدا مهم‌ترین اولویتی که را که می‌توانید درعرض یک یا دو ماه انجام دهید. انجام اولویت اول چون که مهم‌ترین هدفی است که می خواهید و انتخاب اولویت دوم به این دلیل که به شما کمک می کند امور دیگر خود را به واسطه آن به اتمام برسانید.

هرچقدر دستاوردهای بیشتری کسب کنید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و به لحاظ ذهنی برای امورمهم ترآماده هستید.

 

 1. یک لیست جداگانه از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.

این لیست مربوط به امور زندگی است نه رویاهای شما ولی باید انجام شوند، پرداخت حسابها، تحصیل، خانواده، هزینه‌های خانه و امثال آنها. وقتی به دنبال رویاهای خود هستید ممکن است از پرداختن به این امور غافل شوید و کلا زندگی شما مختل شود. مطمئنا دوست ندارید که به رویاهای خود برسید ولی هیچ کس را نداشته باشید که با هم از آن لذت ببرید.

 

 1. زمانی که اوقات فراغت دارید ابتدا به اولویت‌های خود بپردازید.

اولویت زندگی شما یعنی قرار گرفتن قبل از هر چیز دیگری در زندگی شما. به وفور افرادی را دیده‌ام که ادعا می‌کنند اولویت‌های خود را دارند ولی بیشتر زمان خود را به امور دیگر می‌پردازند.

ممکن است که مدام وسوسه انجام کارهای غیرمهم به سراغ‌تان بیاید. برنامه‌ای بریزید و طبق آن از اول روز به سراغ اولویت‌هایتان بروید. هر زمان متوجه شدید که از مسیر درست خارج شده و به سراغ کارهای غیرمهم رفته‌اید، بلافاصله کار غیرمهم را تعطیل کنید. مدام از خود بپرسید، آیا الان مشغول انجام کار مهمی هستم؟

 

 1. هفته‌ای یک‌بار لیست اولویت‌ها و لیست زندگی روزمره خود را مورد بررسی قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که در جهت نیل به بزرگ‌ترین هدف در حرکت هستید و در کنار آن از عهده مسئولیت‌های زندگی خود به خوبی برمی‌آئید.

 

 

 1. به جشن و سرور بپردازید.

هرگاه به یک هدف خود دست پیدا کردید آن را جشن بگیرید و به خود تبریک بگوئید و با تمام انرژی تمرکز خود را بر روی هدف بعدی بگذارید.

رسیدن به هدف

 

 

 

 

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
مشاهده مقاله  افزایش بهره‌ وری و کارایی با قانون "15 دقیقه‌ایِ آنتونی ترولوپ"
۳ Comments
 1. امین

  ممنون از مقاله خوبتون
  انگیزه، نیروی محرکه‌ای است که برای رسیدن به هدف به آن نیاز داریم. گاهی حتی تحت بهترین شرایط هم حفظ انگیزه دشوار به نظر می‌رسد.

 2. معین

  هدف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و اهداف جزئی و پاداش‌هایی را برای خود در نظر بگیرید. با این کار رسیدن به هدف آسونتر میشه

 3. khorasani

  ممنونم
  هفته پیش مقاله رو خوندم. خواستم اون موقع تشکر کنم گفتم بزار اول ازش استفاده کنم ببینم که جواب میده یا نه.
  عالیه بود. مرسی

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.