انگیزه، مفهوم ایجاد انگیزه و دلایل نیاز به آن در زندگی روزمره

۸۵

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا هر روز صیح از تخت خوابتان بلند می‌شوید؟ چرا صبحانه میل می‌کنید، مسواک می‌زنید و هر روز ممکن است لباس متفاوتی با دیروز را برای موقعیت‌های مختلف انتخاب و بر تن کنید؟ این که چرا یک روز ممکن است نسبت به روزهای دیگر شاداب‌تر باشید و با خیال راحت‌تری به بیرون از خانه قدم بگذارید و یا یک روز با هیجان متفاوت‌تری نسبت به قبل سر کار بروید چه طور؟ تمام این موارد بر اثر یک یک پدیده روانی طبیعی به نام انگیزه در افراد به وقوع می‌پیوندند و این ایجاد انگیزه است که در شادابی یا به چالش کشیدن امورات روزمره ما ممکن است موثر باشد.

انگیزه و علل ایجاد آن برخاسته از نیازهای روزمره ما است. ما غذا می‌خوریم چون گرسنه می‌شویم و باید این گرسنگی برطرف شود. مسواک می‌زنیم تا سلامت دندان‌هایمان حفظ شود و این یک نیاز برای زندگی است. این که هر روز از خانه خارج می‌شویم به دلیل کسب درآمد و گذران زندگی است و اگر به سلامتی بدن خود اهمیت می‌‌دهیم برای تضمین آینده و زندگی سالم است. انگیزه‌ها بر اساس نیازهای روحی و بیولوژی افراد تعریف می‌شوند. گاهی نیازهای انسان روحی است؛ مثل نیاز به پشت سر گذراندن امتحان با موفقیت کامل. هر چه که باشد این نیازها در طول زمان بر اساس محیط، ارتباطات، علایق و فرهنگ‌های مخلتفی که در آن قرار می‌گیریم تفاوت می‌کنند و باعث ایجاد انگیزه متفاوتی در افراد می‌شوند.

 

ایجاد انگیزه

در این مطلب از دانشگاه زندگی سعی داریم به یکی از ابتدایی‌ترین مفاهیم در زندگی روزمره بپردازیم؛ مفهوم ایجاد انگیزه، دلایل ایجاد آن و اهمیت حضور آن در زندگی. همراه ما بمانید.

مشاهده مقاله  انواع ارتباط غیرکلامی از دیدگاه روان‌شناسی که باید بدانید

انگیزه، مفهوم ایجاد انگیزه و دلایل نیاز به آن در زندگی روزمره

نقش اهداف بزرگ در انگیزه انکارناپذیر است. در تعریف ایجاد انگیزه همیشه یک چرایی وجود دارد. این که چرا باید یک نیاز برطرف شود باعث تولد مفهوم انگیزه می‌شود. به طور کلی زمانی که به یک نیاز به خوبی پاسخ داده شود فرد به هدف خود رسیده است و زمانی که به هدف خود نرسیده انگیزه‌ای در او ایجاد می‌شود تا سعی کند بدان هدف برسد. مثلا برای قبولی در رشته زیست شناسی در دانشگاه نیاز است تا فرد در دوره دبیرستان روی دروس مربوط به بیولوژی تمرکز بیش‌تری داشته باشد. این ایجاد انگیزه به همین سادگی ختم به خیر نمی‌شود و حتی وقتی فرد در دانشگاه مدنظر خود قبول شد باز هم نیاز به انگیزه دارد تا به هدف خود یعنی قبولی در هر درس برسد.

 

انگیزه

چنان چه قبلا در دانشگاه زندگی بحث کرده‌ایم معمولا بیشتر افراد سعی می‌کنند اول انگیزه به دست آورند و سپس هدف‌های خود را تعیین کنند. این کار غلط است و با شکست مواجه خواهد شد. پس ابتدا باید اهداف خود را تعیین کنید. از هدف استفاده کنید تا انگیزه خود را بالا ببرید و عادت‌های خود را تغییر دهید. اهداف کمک می‌کنند به موفقیت شخصی برسید اما موفقیت حقیقی این است که بدون توجه به اینکه فردا چه اتفاقی می‌افتد، امروز تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

انگیزه در واقع نیرو و انرژی لازم برای انجام یک فعالیت و پیشرفت شما در رسیدن به هدف است. انگیزه همان چیزی است که برخی افراد را صبح زود برای ورزش بیدار می‌کند و باعث می‌شود برخی دیگر تا نیمه‌های شب بر روی پروژه‌های خود کار کنند.

مشاهده مقاله  سخنوری برای موفقیت: چه طور با سخنانمان ایجاد انگیزه کنیم؟

بهترین نوع انگیزه این است که واقعاً چیزی را بخواهید و برای آن مشتاق باشید. بسیار مهم است که به هدف خود علاقه‌مند باشید تا انرژی و انگیزه کافی برایتان ایجاد شود.

ارتباط ایجاد انگیزه و سطح نیازهای فردی

در بحث ایجاد انگیزه این سوال مطرح می‌شود که آیا تمام نیازهای ما از جهت ضرورت برطرف کردن در یک سطح قرار دارند؟ در واقع پاسخ به این سوال به صورت قطعی منفی است. هر فردی با توجه به اهداف و روحیاتی که دارد احساس متفاوتی نسبت به نیازها و چیزهایی دارد که ممکن است برای او مهم شوند؛ اما روان‌شناسان معتقدند هرگز نمی‌توانید بدون برطرف شدن نیازهای حیاتی زندگی خود رشدی داشته باشید تا انگیزه‌های دیگری در شما ایجاد شود.

وقتی نیازهای اساسی مثل آب، خوراک و مسکن برطرف شود تازه انگیزه‌های ثانویه نظیر تمایل به دوست‌یابی و دست‌یابی به اهدافی نظیر موفقیت تحصیلی به وجود می‌آید.

مفهوم انگیزه ذاتی و وبیرونی

این که یک انگیزه ذاتی باشد و یا بیرونی و محیطی کاملا به منشا آن بستگی دارد. انگیزه‌های ذاتی در واقع عواملی داخلی هستند که بر اساس فاکتورهای داخلی شکل می‌گیرند؛ مثل زمانی که دوست دارید کاری را انجام دهید تا خوشحال باشید.

انگیزه‌های خارجی کاملا به عوامل خارجی و محیطی بستگی دارند؛ مثل پول، پاداش، اجبار یا نیاز به تایید و پذیرش.

 

ایجاد انگیزه

انگیزه‌های داخلی یا خارجی هیچ فرقی در شکل‌گیری اهداف ما ندارند. هر دو انگیزه برای زندگی افراد ضروری هستند. مثال بارز این انگیزه‌ها اشتغال در محیطی است که متناسب با افکار، عقاید، خواسته‌ها و رشته تحصیلی شما است. انگیزه‌های خارجی معمولا در حکم عامل محرک و نیروی بالقوه برای جهت‌گیری انگیزه‌های داخلی هستند.

مشاهده مقاله  جنبه‌های شخصیتی درونگرایی: آیا شما فردی درونگرا هستید؟

نکته جالب در تقابل انگیزه‌های داخلی و خارجی میزان علاقمندی شما نسبت به فعالیت فعلیتان می‌باشد. حتما برایتان پیش آمده است که دیگران بخواهند بدانند به کارتان یا رشته تحصیلیتان علاقه دارید یا نه. پاسخ به این سوال زمانی که انگیزه داخلی در شما شکل نگرفته باشد تا حدی دشوار است!

چند نکته قابل توجه در ایجاد انگیزه

  • وقتی که انگیزه شکل گرفته در شما باعث می‌شود به اهدافتان نزدیک شوید حتما احساس رضایتمندی و موفقیت دارید. اما چرا؟ پاسخ این سوال در مغزتان است. وقتی که موفقیتی به دست می‌آورید مغزتان بلافاصله دوپامین ترشح می‌کند که هورمون مسئول حس رضایت و لذت در افراد است.

 

انگیزه

  • برخی معتقدند نوشتن اهداف در ایجاد انگیزه تاثیر شگرفی دارند. هنگام نوشتن جزئی‌نگر باشید. مثلا ننویسید من وزنم را کم می‌کنم؛ بلکه بنویسید در 6 ماه آینده 10 کیلو به واسطه سه روز تمرین یوگا در هفته و رژیم غذایی کم می‌کنم.
  • ارتباط دوستی تاثیر زیادی روی ایجاد انگیزه در افراد دارد و این تاثیر با هیچ رابطه مشابه دیگری قابل مقایسه نیست. وقتی که دوستانتان به نقطه‌ای از موفقیت می‌رسند ناخودآگاه انگیزه رسیدن به همان نقطه یا صعود به نقاطه بالاتر در شما ایجاد خواهد شد!
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]
۲ Comments
  1. omid

    مطمئنا هیچ راهی برای رسیدن به اهداف آن هم یک شبه وجود ندارد. مطمئنا مثال های اغراق آمیزی وجود دارد اما نکته اینجاست که در اختیار داشتن اهدافی که امکان محقق کردن آن ها کم است باعث توقف شما خواهد شد.

  2. مجید یزدان منش

    وقتی افکار منفی از سر و کول مغزتان بالا می­‌روند، پیش خودتان از خودتان تعریف و تمجید کنید یا کمی به خودتان استراحت بدهید و سعی کنید از زندگی لذت ببرید.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.