6 نکته کلیدی برای مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها

2 ۱۶۸

حتما در ارتباطات روزمره برای شما هم پیش آمده است که به خاطر ترس از آزرده خاطر یا ناراحت شدن دیگران از گفتن حرف دلتان پشیمان شوید و همیشه احساس کنید حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌اید که نگفته‌اید و اکنون کوهی از حرف‌های ناگفته‌اید که به یک غده بزرگ تبدیل شده است! این حالت در طول سخنرانی‌ها، کنفرانس ها و همایش‌ها هم ممکن است رخ دهد. آن لحظه که وارد اتاق کنفرانس می‌شوید و بخشی از صحبت‌ها یا پیشنهاداتتان را حین گزارش پیشرفت کار اصطلاحا می‌خورید مبادا برای دیگران خنده‌دار یا پیش‌پاافتاده باشد! یا این که در یک مصاحبه شغلی قرار دارید و از این که ایده‌ها و راهکارهای خود را برای پیشرفت شرکت یا سازمان موردنظر ارائه دهید خجالت می‌کشید. آیا می‌دانستید همه این موارد به ضرر خودتان تمام می‌شود و مانع از مطرح شدن در کنفرانس‌ها یا سخنرانی‌هایی می‌شود که به صورت انفرادی ارائه می‌دهید؟!

 

ارائه کنفراس ها

گاهی حذف کردن برخی از کلمات مثل رقیق‌کردن آب نمک به حدی است که در عمل خاصیت گندزدایی خود را از دست بدهد. این رقیق‌سازی اگر در حین صحبت کردن شما رخ دهد به مرور تاثیر حضور شما را در گفتمان به صفر می‌رساند؛ گویی که اصلا در آن لحظه و در آن کنفرانس حضور نداشته‌اید!

این فقط دغدغه شما نیست؛ دغدغه شما به نگرانی همه کسانی تبدیل شده است که بالاخره در مخمصه سخنرانی در یک کنفرانس، مصاحبه یا یک گردهمایی بزرگ‌تر گرفتار می‌شوند. برای مدیریت این معضل به نکات این مطلب توجه کنید.

6 نکته کلیدی برای مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها

مطرح شدن در کنفرانس ها به منزله این نیست که به محض ورود عینک یا کلاهتان را به رسم گذشته بردارید و توجه دیگران را با این حرکت به سمت خود جلب کنید. شما به راهکارهای مفید و کارآمدی نیاز دارید تا بتوانید به همان شکلی که در جامعه، منزل و محیط دوستانه حضور دارید در یک کنفرانس یا مصاحبه جلب توجه کنید، برجسته و مطرح شوید!

مشاهده مقاله  4 استراتژی روانی برای مدیریت بحران در سخنرانی

 

بهتر شدن در ارائه کنفرانس ها

قبل از شروع سخنرانیان ابتدا با ترفندهایی که قبلا برای شرکت در کنفرانس و مصاحبه‌ها آموزش دادیم شروع کنید. مثلا با سکانس‌بندی سخنرانی در کنفرانس شروع کنید و از اختلاط مطالب و داده‌هایتان بپرهیزید. فرض کنید که متن سخنرانی شما سرشار از نکات و بندهایی است که بازگویی همه آن‌ها در آن واحد و به یک باره نه برای شما ممکن است و نه برای مخاطب سودی دارد. در این موقعیت‌ها مجبور هستید که برای بیان هر یک اولویت بندی در نظر بگیرید و مطابق با اولویت‌های ایجاد شده هر نکته را بیان کند. در چنین مواردی لزوم سکانس‌بندی در سخنرانی بیش‌تر احساس می‌شود.

نگران این که نجیب و خوب به نظر برسید نباشید!

چیزی که در اغلب موارد مانع از مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها می‌شود همین احساسی است که افراد را برای دلپذیر، مودب بودن و خوب بودن محدود می‌کند. این که از گفتن حرف‌ها، نظرات و ایده‌هایمان بابت ناراحت شدن دیگران خودداری در واقع یک قدم به عقب کشیده شده‌ایم.

تلاش برای راضی نگه داشتن دیگران و علاقمند کردن آن‌ها به خود چیزی جز یک عامل پسرفت برای سخنران نیست.

دیدگاه‌هایتان عامل ترقی کسب و کارتان است

می‌خواهید از دیدگاه و افکارتان عقب بکشید چون این دیدگاه قرار نیست کسی شما را تحسین کند یا از نظر آن‌ها عالی تلقی شوید؟

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیش‌تر صحبت می‌کنند حس رهبری بیش‌تری را از خود به بقیه انتقال می‌دهند. اگر در چنین موقعیتی بابت ترس از عدم پذیرش و رد توسط دیگران خود را سرزنش می‌کنید و حرفتان را قورت می‌دهید همین حالا دیدگاهتان را عوض کنید!

مشاهده مقاله  مروری بر اصول و مبانی مدیریت بحث در گفتگوها

 

مطرح شدن در کنفرانس ها

هرگز فکر نکنید آن چه که می‌گویید دیگران را آزار می‌دهد!

خیلی از اوقات بخشی از حرف‌‌هایتان را به خطر جلوگیری از ناراحت شدن دیگران قورت می‌دهید و جالب آن که وقتی بعدها همان حرف را به طرف مقابلتان انتقال می‌دهید از شما گله می‌کند که چرا زودتر نگفته‌اید!

اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید حتما حس پشیمانی ناشی از این عمل خود را تجربه کردید و بالاخره می‌دانید که برای مطرح شدن در کنفرانس ها و سخنرانی‌ها نیاز دارید گاهی افکار دیگران را نادیده بگیرید!

افکار و ایده‌های شما به درد دیگران می‌خورد!

شاید سخنرانی و تبادل ایده‌ها آن هم در یک زمان محدود و در جمعی که قطعا می‌تواند شما را با استفاده از اطلاعاتش زیرسوال ببرد دلهره‌آور باشد؛ اما شک نکنید که ایده‌های جدید در هر شرایطی و حتی توسط شما هم می‌توانند تولید شوند؛ بدون این که مطرح کردن آن‌ها ضرری به بقیه برساند!

همان طور که می بینید ارائه یک سخنرانی درست و حسابی از تمام تکنیک های سطحی و کلیشه ای فرا می رود و به ریزبینی فوق العاده ای نیاز دارد که کسب تجربه و زمان از ساده ترین مقدمات آن است. حتما سخنرانی به سبک Ignite را به خاطر می‌آورید که قبلا درباره آن صحبت کردیم. در این سبک اکثر سخنرانان با ایده‌های تازه، خام و کاملا ابتدایی وارد جمع می‌شوند و به سبک و سیاق Ignite به سخنرانی می‌پردازند.

 

مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها

هیچ اتفاق ناگواری به دنبال ابراز ایده‌ها رخ نمی‌دهد!

همیشه به بدتر از این فکر کنید و با خودتان بگویید بدتر از عدم به اشتراک گذاری ایده‌ها و نظرات، عدم اشتراک گذاری آن‌ها است!

مشاهده مقاله  راهنما کاربردی آنالیز مخاطبان پیش از شروع سخنرانی

بسیاری از سخنرانان تازه‌کار و افرادی که برای ارائه یک کنفرانس یا شرکت در مصاحبه‌های شغلی و تحصیلی مجبور به سخنرانی هستند زمان ایراد نکات برجسته در سخنرانیشان، سکوت اختیار می‌کنند؛ چون احساس می‌کنند لحظه وقوع فاجعه، لحظه ایراد ایده‌های آن‌ها است! در چنین شرایطی بهتر است با خود درباره آن پنج دقیقه سخنرانی فکر کنید و مطمئن باشید که این پنج دقیقه برای وقوع هیچ فاجعه‌ای کافی نیست!

چه طور در سخنرانی‌ها، برجسته و مطرح باشیم؟

حالا که از مرحله پذیرش عبور کردید ممکن است با خود بگویید چه طور باید برای مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها اقدام کنیم. بدین منظور:

از مخاطبان خود بخواهید مشارکت کنند

اگر مشغول سخنرانی در جمع هستید گرفتن بازخورد از مخاطبان بهترین و کم‌هزینه‌ترین کاری است که می‌توانید برای مطرح شدن در کنفرانس ها و مصاحبه ها انجام دهید. وقتی که شما رئیس باشید برای دیگران نقد کردن و بیان نظراتی که بویی از مخالفت با شما را داشته باشند مشکل می شود. بنابراین این بار خود شما هستید که باید سوال بپرسید و سوال بپرسید! یک لحن فوق العاده دل نشین و متواضعانه برای این که دیگران شدیدا جذب شما شوند و به ارائه بازخورد بپردازند این است: چیزی وجود دارد که من انجام دهم یا از انجام آن خودداری کنم تا همکاری بهتری با هم داشته باشیم؟

نیروی محرک گفتگو باشید!

سخنان انگیزشی که مستقیما متاثر از لحن، بلندی صدا و زبان بدن شما می‌باشد می‌تواند شما را در گفتگو پررنگ‌تر جلوه دهد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۲ Comments
  1. nilo

    How interesting

  2. خیلی ممنونم دست شما درد نکنه

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.