4 بیراهه در معرفی خود به دیگران که باعث ناکامی شما می‌شوند (1)

0 ۹۸

درست است؛ شما فردی باهوش، مستعد، تلاشگر و با پشتکار هستید اما تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا ممکن است تا به حال شغل موردنظرتان را پیدا نکرده باشید، از ارتقا شغلی نظیر سایر همکاران خود محروم مانده‌اید یا در مسیر رسیدن به ایده‌ال‌های زندگی خود ناکام بوده‌اید؟ شاید کلید تمام مشکلات شما نظیر خیلی از افراد دیگر بی‌توجهی به فضای اعتماد به نفسی است که محصول آن می‌تواند موفقیت و کامیابی شما باشد! موضوعی که خصوصا در معرفی خود به دیگران چه در یک مصاحبه کاری، چه در یک تیم حرفه‌ای و گفتگوهای گروهی و چه در مذاکرات مختلفی که در طول زندگی ممکن است داشته باشیم باعث شود فرصت‌های طلایی را برای رشد و پیشرفت از دست دهیم.

 

معرفی خود به دیگران

چنان چه قبلا در بحث سخنرانی و فن بیان گفتیم خیلی از اوقات ما توانایی و علم گفتگو را داریم. خیلی از اوقات انگیزه ما به واسطه همین دانشی که به دست آورده‌ایم بالا و بالاتر می‌رود و به جایی می‌رسد که تصمیم می‌گیریم در سخنرانی‌ها، گفتمان‌ها، همایش و کنفرانس‌ها حضوری متفاوت داشته باشیم. اما همین عامل کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود کنار بکشیم. این کمبود اعتماد به نفس در معرفی خود به دیگران بیش از پیش خودنمایی می‌کند و باعث می‌شود دیدگاه دیگران به اشتباه درباره ما شکل بگیرد.

در ادامه و در دانشگاه زندگی سعی داریم 4 بیراهه در معرفی خود به دیگران که باعث ناکامی شما می‌شوند را بررسی کنیم. همراه ما بمانید.

4 بیراهه در معرفی خود به دیگران که باعث ناکامی شما می‌شوند

بیراهه‌هایی که شاید در نگاه اول راه درست باشند اما در یک ارتباط دونفره یا روابط اجتماعی سوتفاهم ایجاد می‌کنند عبارتند از:

مشاهده مقاله  مهارت تاب آوری چیست؟

معرفی ضعیف و ناکارآمد خود در آشنایی با دیگران

حتما شما هم عبارت آشنای “اولین برخورد” را شنیده‌اید. این که در اولین برخورد یا اولین نگاه خیلی از قضاوت‌ها یا تصمیمات شکل می‌گیرند.

 

معرفی خود به دیگران

بر اساس تحقیقات مرکز تحقیقات تکنولوژی ماساچوست، این مرکز در مقالات متعدد در طول ده سال فعالیت تحقیقاتی این مرکز در روانشناسی اجتماعی، به تاثیر اولین برخورد را در روابط اذعان می‌کند. قضاوت و تصمیم‌گیری ما در ارزیابی معلم مدرسه تا شغلی که در حال پر کردن فرم استخدام آن هستیم همه و همه متاثر از برش نازکی از نگاه یا برخورد اول ما نسبت به همان موقعیت هستند.

 

معرفی خود

با این تاثیرپذیری شدید ما از اولین تعامل، لازم است حس ناخوشایند ناشی از ضعفی که ممکن است در معرفی خودتان به طرف مقابل منتقل کنید را از بین ببرید. به این شکل که از لرزش دستانتان، لرزش صدا، نگاه‌های نگران، برخورد جدی و پر از نگرانی و چشمانی فرومایه که نشانگر درون پر از استرس شما هستند جلوگیری کنید!

زبان بدن ضعیف در اولین برخورد

در صورتی که زبان شما بتواند حین گفتگو چیزی را ادعا کند ولی بدنتان در این مسیر شما را همراهی نکند و مِن مِن کند، فکر می‌کنید کدام یک برنده میدان هستند؟ زبانتان که متکلم وحده شده است؟

در معرفی خود به دیگران نگذارید بدنتان به شما خیانت کند. بنابراین به موارد زیر در زبان خود دقت داشته باشید:

 

معرفی خود

  1. ارتباط چشمی: چنان چه در ارتباط چشمی در سخنرانی گفته شد، چشم‌ها خیلی بهتر از زبان سخن می‌گویند. نگاهی که روی افراد متمرکز نباشد و مثلا به گوشی موبایل باشد نشانگر بی‌توجهی محض است!
  2. نمایش بهترین شکل از چهره: پیش از گفتگوهای مهم و به طور کلی برای این که اعتماد به نفس کافی در روابط خود داشته باشید قبل از هر چیز در آینه با خود تمرین کافی داشته باشید. رو به روی آینه بایستید و بهترین حالت چهره خود را امتحان کنید. مطمئن‌ترین حالت، خودسرانه‌ترین چهره و خوشایندترین چهره خود را به دیگران عرضه کنید!
  3. تراز کردن ستون فقرات: بخشی از زبان بدن در معرفی خود به دیگران به پشت و ناحیه کمر مربوط می‌شود. به انحنای کمر خود توجه کنید و از این زاویه‌دار بنشینید خودداری کنید. بهتر است طوری بایستید یا روی صندلی نشسته باشید که سینه و صورت شما کاملا مقابل دیگران قرار بگیرد؛ چون نشانگر تمایل شما به گفتگو است.
  4. حفظ ژست طبیعی خود: در گفتگوها کاملا طبیعی باشید. گاهی استرس باعث می‌شود فرد با موهای خود بازی کند، دستانش را داخل جیبش قرار دهد، دستانش را روی میز قرار دهد و با یک چیز بازی کند، پا به پا کند و به هر صورت طوری بایستد که طبیعی نباشد.
  5. توجه به پوشش: همان طور که پوشش در سخنرانی حائز اهمیت است، در هر گفتگوی دیگری هم اهمیت دارد. توصیه می‌شود که به دلیل اهمیت برخود اول که گفته شد بهترین و مناسب‌ترین پوشش متناسب با آن محیط را داشته باشید. بخواهید یا نخواهید پوشش شما روی دیدگاه طرف مقابلتان اثر می‌گذارد. از طرف دیگر پوشش هر فرد در شیوه بیان و زبان بدن او اثرگذار است. بنابراین لباس شما باید در حالی که متناسب و مناسب موقعیت فعلی شما است، حس راحتی را در شما به وجود آورد.
مشاهده مقاله  شرم: ناکارآمدترین احساس در انسان‌ها

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.