مشکلات سخنرانی

0 ۱۸۰

رویارویی با مشکلات سخنرانی

در مقاله مشکلات سخنرانی می خوانیم:

  • مواجه با مشکلات در زمان سخنرانی
  • نحوه ی مدیریت و کنترل مشکلات
  • نحوه ی مدیریت زمان در سخنرانی

بعضی اوقات کارها و برنامه ریزی ها آنطور که توقع داریم پیش نمی رود و حتی مشکلاتی پیش رویمان اتفاق می افتد که فکرش را هم نمی کردیم. در سخنرانی هم به همین شکل است. گاهی اوقات ما بهترین برنامه ریزی را برای سخنرانی خود انجام داده ایم اما وجود برخی از مشکلات پیش بینی نشده موجب می شود که برنامه هایمان از آن نظمی که انتظارش را داشتیم پیروی نکنند و غافلگیرمان کنند. مثلاً ممکن است یکی از تجهیزات مربوط به سالن سخنرانی خراب شود یا درست کار نکند و یا ناگهان برق برود، یا مثلاً مخاطبان با تاخیر به جلسه برسند و مشکلاتی از این قبیل.

در این مواقع بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که ضمن حفظ آرامش و خونسردی خود، در جهت رفع آن مشکل راه حلی را پیدا کنیم و آن را بکار بگیریم.

مشکلات سخنرانی

برخی از این مشکلات سخنرانی عبارتند از:

  • خراب شدن و کار نکردن پروژکتور:

می توانیم درخواست یک پروژکتور جدید کنیم. برخی سخنرانان حرفه ای تعدادی تجهیزات یدکی را با خود به همراه دارند. در صورتیکه برایمان امکان داشته باشد، می توانیم مینی پروژکتور تهیه کنیم و در این مواقع از آن استفاده کنیم.

  • زمانی که میکروفن درست عمل نمی کند:

اگر هنگام استفاده از میکروفن دیدیم که میکروفن شروع به وزوز کردن می کند، باید دهانمان را مقداری از آن دور نگه داریم. یا گاهی ممکن است میکروفن کاملاً خاموش شود و از کار بیفتد. در اینصورت آن را کنار می گذاریم و کمی به مخاطبان نزدیک تر می شویم و تُن صدای خود را بلندتر و رساتر می کنیم تا آنها صدای ما را بدون استفاده از بلننگو هم بشنوند. حالا بدون استفاده از میکروفن می توانیم به سخنرانی خود ادامه بدهیم. این نکته را باید متذکر شوم که استفاده از میکروفن یقه ای بهترین گزینه برای استفاده در سخنرانی است.

  • وقتی بعضی از اسلاید هایمان پخش نمی شود:

بهتر است که قبل از شروع سخنرانی، از اسلایدها کپی تهیه کنیم و در این مواقع از آنها استفاده کنیم. حتی بهتر است آنقدر بر موضوع مورد بحث تسلط داشته باشیم که بدون وجود اسلاید ها هم بتوانیم سخنرانی خود را به بهترین شکل ارائه دهیم.

  • مشکل زمان در سخنرانی:
مشاهده مقاله  چگونه متن شروع سخنرانی بنویسیم؟

اگر زمان ما برای سخنرانی کمتر از مدت زمانی است که از مد نظر داشتیم، باید برخی از مطالب غیر کلیدی و غیرضروری را به طور ماهرانه ای حذف کنیم. بطوریکه اولاً آسیبی به انسجام مطالب نرسانیم، ثانیاً نکته ی مهمی از صحبت هایمان حذف نشود. به دلیل اینکه وقتمان کم و محدود است نباید سرعتمان را بالا ببریم و تند تند صحبت کنیم که مخاطبان مجبور شوند دنبال ما بدوند و درست متوجه مطالب نشوند، چون در این شرایط نمی توانیم پیاممان را آن طور که می خواهیم به آنها منتقل کنیم.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.