۱۳ روش برای الگو شکنی سخنرانی

19

برای اینکه بهتر مفهموم الگو شکنی سخنرانی در مبحث آموزش سخنرانی و فن بیان را درک کنید یک آزمایش کوتاه را در نظر بگیرید: چند لحظه تصور کنید که پیراهن از قرار گرفتن بر روی سرشانه شما چه حسی دارد؟

آیا ناگهان احساس کردید که پارچه پیراهن به سرشانه های شما فشار وارد می کند؟ به خاطر دارم در دوران دبیرستان، دبیر روانشناسی از کلاس خواست تا این تجربه را تصور کنند. در آن لحظه من نمی توانستم چیزی جز چگونگی احساس یک پیراهن را تصور کنم و با نگاهی به هم کلاسی ها بدین نتیجه رسیدم که آنها نیز متوجه موضوع نشده اند..

این آزمایش دو واقعیت اساسی در مورد انسان را آشکار می کند.

اولا، ما انسان ها به سرعت به محرک های ثابت عادت می کنیم. همانطور که ما پیراهن خود، صدای پنکه سقفی و بوی آرامش بخش قهوه صبحانه خود را تنظیم می کنیم، ما سخنرانان قابل پیش بینی را نیز می توانیم تشخیص دهیم. سخنرانی را در نظر بگیرید که اسلایدها را به گونه ای تعویض می کند که مخاطبین زمان تعویض اسلاید بعدی را پیش بینی می کنند. یکنواخی وی منجر شده است که مخاطبین به شرایط عادت نمایند و دیگر در سخنرانی های وی شرکت نکنند.

اما مثال این سخنران راه حل علاقمند نمودن مخاطبین را نشان می دهد: کافی است برخلاف وی عمل کنید. همانطور که ما به سرعت به یکنواختی یک موضوع عادت می کنیم، توانایی ما در تشخیص تغییرات و حرکات در محیط بسیار زیاد می باشد. ما متوجه می شویم که موارد طبق پیش بینی ما نبوده و فرد سخنران الگو شکنی سخنرانی انجام داده است

مشاهده مقاله  مهارت خوب گوش دادن موثر

مطالعه در یک کتابخانه بسیار ساکت را تصور کنید که ناگهان تمرکز شما با صدای بلند یک فرد به هم می خورد. و یا رانندگی در یک جاده متروکه و خالی را در نظر بگیرید که ناگهان چرخ یک تراکتور بزرگ با سپر پشتی شما برخورد می کند. زمانی که یک الگو شکنی سخنرانی به پایان می رسد، ما به سرعت متوجه آن می شویم. بنابراین اگر ما به عنوان یک سخنران بتوانیم همواره الگوهایی که افراد به آنها عادت کرده اند را بشکنیم، می توانیم برای مدتی طولانی توجه مخاطبین را به خود جلب نموده و اطلاعات را به آنها منتقل کنیم.

الگو شکنی سخنرانی

مثال های الگو شکنی سخنرانی به شرح زیر می باشند:

 • معرفی یک موضوع جدید
 • اشاره به یک مطالعه موردی جدید بعد از ارائه چند دلیل علمی
 • خاموش کردن پروژکتور پاور پوینت بعد از تمایش چند اسلاید
 • رفتن به سمت دیگر اتاق در حین معرفی یک موضوع جدید
 • بیان یک موضوع شگفت انگیز بعد از آغاز با مسائل روزمره
 • تغییر لحن صدا: افزایش بلندی صدا یا نرم تر نمودن آن، افزایش یا کاهش سرعت، توقف برای تاکید
 • تغییر سرعت: صرف ۹۰ ثانیه زمان بر روی موضوع جدید بعد از صرف ۱۰ دقیقه بر روی موضوع قبلی
 • درخواست بازخورد از مخاطبین و پرسیدن سوال از آنها
 • پخش یک فایل صوتی یا ویدئویی کوتاه
 • نشان دادن یک محصول یا یک وسیله فیزیکی
 • نوشتن بر روی یک وایت برد یا کشیدن یک طرح
 • تغییر روحیه افراد بعد از در میان گذاشتن یک موضوع دشوار
 • خواندن یک متن یا نقل قول جالب بعد از یک بحث طولانی و دشوار
مشاهده مقاله  حرکات دست در گفتگو: با دستان خود هنگام حرف زدن چه کنیم؟

الگو شکنی سخنرانی

الگوشکنی سخنرانی یکی از اصلی ترین روش ها برای جلب توجه مخاطبین می باشد. این روش همچنین برای جلب مجدد توجه در طول سخنرانی نیز به کار برده می شود. اما پاسخ به این سوال که هر چند وقت یکبار باید الگو شکنی سخنرانی نمایید، اندکی دشوار می باشد. محققان اطلاعاتی در مورد مدت زمان تمرکز فرد بر روی یک موضوع ندارند اما به طور تقریبی این میزان از ۸ ثانیه تا ۲۰ دقیقه متغیر می باشد. بنابراین تنها هدف شما باید جلب توجه مخاطبین و افزایش علاقمندی آنها به موضوع می باشد.

برخی از متخصصین سخنرانی “قانون ۱۰ دقیقه” را معرفی می کنند که نشانگر مدت زمان بیشینه ای است که شما باید بدون شکستن الگو سخنرانی کنید. این روش بسیار مفید بوده و تحقیقاتی نیز در زمینه موثر بودن آن انجام شده اند اما این روش نیز با ایراداتی همراه است: همه ما سخنرانانی را دیده ایم که تمرکز و توجه مخاطبین را در عرض چند ثانیه از دست می دهند و در این میان برخی دیگر نیز قادرند بیش از ۱۰ دقیقه بر روی مخاطبین تاثیر داشته باشند.

به منظور اطمینان از الگوشکنی مناسب، برای هر دقیقه از سخنرانی خود برنامه ریزی داشته باشید. هر بار که قصد دارید اقدامی برای الگوشکنی سخنرانی انجام دهید، یادداشت نمایید. این امر منجر به از بین رفتن یکنواختی سخنرانی می گردد. برای مثال، اگر احساس کنید که در بین دقیقه های ۱۱ و ۲۷ (به مدت ۱۶ دقیقه) الگوشکنی  سخنرانی انجام نداده اید، نشانگر پرچم قرمز می باشد زیرا شما ممکن است مخاطبین خود را در آن بخش از سخنرانی از دست بدهید.

مشاهده مقاله  4 مهارت اثربخش اداره و ارائه مطالب در سخنرانی

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.