15 راهی که دوام زندگی مشترک شما را مشخص می کند

61

15 راهی که دوام زندگی مشترک شما را مشخص می کند

تمام روابط و زندگی‌های مشترک، دچار سختی و مشکلاتی می‌شوند اما در روبط بلند مدت، ممکن است چالش‌هایی برای شما و فرد مقابل به وجود بیاید. در طول سال‌ها زندگی احتمالاً شاهد مشاجره و دعوا خواهید بود و زمان‌های سختی را تجربه خواهید کرد و این امری طبیعی است. زندگی همین است و تمام بخش‌های سخت آن نیز، بخشی از روابط به حساب می‌آیند.

اما برخی اوقات در مورد دوام زندگی مشترک از خود می‌پرسید که آیا رابطه شما دوام خواهد داشت یا نه. در این زمان لازم است به دنبال نشانه‌هایی باشید که می‌گویند زندگی شما با وجود تمام مشکلاتی که پیش آمده؛ پایدار خواهد ماند. در ادامه این مقاله با دانشگاه زندگی همراه شوید.

یک مشاور خانواده و روابط درباره دوام زندگی مشترک می‌گوید:

«رابطه‌ی با دوام، رابطه‌ای است که بر اساس وفاداری، اعتماد، امنیت و تداوم ساخته می‌شود. وقتی که قادر باشید به طرف مقابل اعتماد کنید، خواهید توانست رابطه‌ای را بسازید که از پایه محکم و قدرتمند است.»

اگر چنین شخصی را دارید و با او زندگی می‌کنید، دیگر فرقی نمی‌کند که زندگی چه مشکلاتی برایتان به وجود می‌آورد. توصیه می‌کنیم در ادامه همراه ما باشید زیرا تعدادی روش برای اینکه بدانید رابطه‌تان استوار می‌ماند، معرفی کرده‌ایم.

زندگی مشترک

1 – پنج در مقابل یک!

به نظر می‌رسد زوج‌هایی که با هم می‌مانند، به ازای هر یک لحظه دشوار در زندگی، پنج  لحظه خوب و شاد را تجربه می‌کنند. پس به فعالیت روزانه خود توجه کنید، احتمالاً کمی اختلاف عقیده دارید اما عمده وقت خودتان را به همراه طرف مقابل، با شادی و صلح می‌گذرانید که نشان از رابطه‌ای با دوام و خوب دارد.

 

2 – احساس راحتی هنگام رابطه فیزیکی

رابطه فیزیکی و جنسی، بخش مهمی از روابط را تشکیل می‌دهد که می‌توان به وسیله آن فهمید، وضعیت زندگی زوج‌ها چگونه است. نشانه مهم این است که هنگام این کار، احساس راحتی، هیجان یا ذوق‌زدگی کنید. چنین رابطه‌ای میان دو فرد، زمانی شکل می‌گیرد که کاملاً به یکدیگر اعتماد داشته باشند و این نشانه‌ای آشکار از ثبات زندگی مشترک است.

 

3 – چندان مهم نیست که حق با چه کسی است

دعوای لفظی بین زوج‌ها؛ امری کاملاً طبیعی است و همواره اتفاق می‌افتد اما مهم است که آن‌ها بتوانند به سادگی از موضوع عبور کنند و آن را نادیده بگیرند. برخی زوج‌ها آن قدر به دعوای خود ادامه می‌دهند تا یکی مجبور شود بپذیرد حق با طرف مقابل است.

مشاهده مقاله  چرا افراد خجالتی در جمع حرف نمی زنند؟ 7 دلیل خجالتی بودن و کمرویی

در رابطه‌های با دوام، افراد به این موضوع که حق با چه کسی است، اهمیت چندانی نمی‌دهند و از این نظر با هم رقابت نمی‌کنند. در عوض سعی می‌کنند دیدگاه یکدیگر را درک کنند و ارتباطی سالم و پایدار داشته باشند.

 

4 – احساس درک متقابل

حتی در جریان جر و بحث‌ها، اگر طرف مقابل بتواند متوجه شود که مشکل شما چیست و دقیقاً درک کند که واکنش‌های شما از کجا و به چه دلیل نشات می‌گیرند، نشانه بسیار خوبی را شاهد هستید. اگر یک فرد متوجه شود که چرا طرف مقابل یک رفتار خاص را انجام می‌دهد یا چگونه فکر می‌کند، می‌توان امیدوار بود که این رابطه از دوام مناسبی برخوردار باشد.

دوام زندگی مشترک

5 – با سکوت از مشکلات عبور نمی‌کنید

نحوه رفتار افراد پس از دعوا یا هرگونه جر و بحث، می‌توان نشان دهد که آن رابطه دوام خواهد داشت یا نه. یک نشانه بزرگ این است که حتی پس از دعوا یا اختلاف نظر، با سکوت از کنار موضوع عبور نمی‌کنید. یعنی که درباره آن صحبت می‌کنید و اگر ناراحت هستید، این مورد را با طرف مقابل در میان می‌گذارید. بدین ترتیب رابطه‌ای امن و با دوام خواهید داشت.

 

6 – هر دوی شما بسیار قابل پیش‌بینی هستید

منظور ما از قابل پیش‌بینی بودن، این نیست که آدم حوصله‌سربر و بدی باشید. یعنی اینکه هر دوی شما باید ثبات داشته باشید و دارای ارزش‌هایی باشید که همواره برایتان اهمیت دارند، حتی زمانی که شرایط سخت است. اگر شریک زندگی شما در طول زمان، رفتارهای مشخصی را از خود نشان داد، به این معنی است که احتمالاً رابطه شما بسیار پایدارتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

 

7 – دوست دارید برای آینده برنامه بریزید

ممکن است زوج‌ها در حال حاضر مشکلاتی را در رابطه‌شان تجربه کنند، اما اینکه بتوانند در عین حال برای آینده برنامه بریزند، نشانه بسیار خوبی است. برنامه داشتن برای آینده، بدین معنی است که آن‌ها قصد دارند در لحظات خوش و دشوار زندگی، در کنار یکدیگر باشند. این کار باعث می‌شود که زوج‌ها یاد بگیرند چگونه یک رابطه با دوام‌تر بسازند.

مشاهده مقاله  ازدواج با زن شاغل بهتر است یا زن خانه دار؟ خانه‌ دار بودن یا شاغل بودن زنان

 

8 – وقتی زمان مشاجره و دعوا فرامی‌رسد، منصف هستید

یک بار دیگر اشاره می‌کنیم که مشاجره و مشکلات لفظی، مشکل چندان بزرگی نیست و در همه زندگی‌ها اتفاق می‌افتد. البته در این شرایط، نحوه رفتار افراد اهمیت پیدا می‌کند. افراد نباید از الفاظ زشت و توهین‌آمیز استفاده کنند یا به سرزنش یکدیگر بپردازند. بهتر است در این شرایط به جای ادامه دعوا، کمی شوخ‌طبعی را وارد ماجرا کنید تا جو آرام شود. با انجام این کار به یکدیگر می‌گویید که همه چیز خوب است و مشکلی جدی وجود ندارد.

 

9 – هر دوی شما مشتاق به رفع نیازهای یکدیگر هستید

اینکه تعدادی مشکل در زندگی داشته باشید، پایان دنیا نیست. در روابط بسیار مهم است که به عنوان یک زوج با مشکلات روبه‌رو شوید و آن‌ها را حل کنید.

وقتی هر دو نفر در زندگی مشترک، مشتاق هستند که نیازهای یکدیگر را برطرف کنند یا به حل مشکلات بپردازند، یعنی اینکه در مسیر صحیح رابطه قرار گرفته‌اند. آن‌ها سعی می‌کنند تفکرات منفی و نامناسب را کنار بگذارند و به درک بهتری از یکدیگر برسند.

زوج خوشبخت

10 – در زندگی‌های یکدیگر مشارکت دارید

آیا در زندگی شخصی یکدیگر مشارکت و دخالت (به شکل سالم) دارید؟ مشارکت داشتن در زندگی طرف مقابل یعنی اینکه بدانید در حال انجام چه کاری هستند، بدانید دوستان صمیمی آن‌ها چه کسانی هستند، چه چیزهایی را خیلی دوست دارند یا نمی‌پسندند و به طور کلی یعنی اینکه شخصیت آن‌ها را بشناسید و بدانید با چه شخصی طرف هستید.

اگر در یک رابطه‌ی باثبات باشید، جزئیات زیادی را درباره زندگی شریک‌تان می‌دانید. بنابراین شما به حرف‌های او گوش می‌دهید و سعی می‌کنید حضور فعالی داشته باشید.

 

11 – همیشه یاور و پشتیبان هم هستید

ممکن است رابطه شما دچار سختی‌هایی شود و در نهایت حس کنید که موفق نیستید اما باید ببینید که طرف مقابل چگونه نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهد. اگر او پشتیبان شماست و همواره هوایتان را دارد، در رابطه درستی قرار گرفته‌اید. اگر شخصی در زندگی شما، با شریکتان بدرفتاری کند و در واقع احترام او را حفظ نکند، نحوه واکنش شما به این موضوع بسیار اهمیت خواهد داشت.

مشاهده مقاله  آیا زوج‌ هائی که باهم نزاع دارند، دوام رابطه‌ شان بیشتر است؟

 

12 – مراسم‌ها و کارهای مخصوص خود را دارید

معمولاً افرادی که در یک رابطه بی‌ثبات قرار می‌گیرند، زمان و انرژی کافی برای برگزاری مراسم و کارهای مخصوص خود را ندارند. پس اگر از آن دسته زوج‌هایی هستید که مراسم‌های ویژه بین خودشان دارند، باید بسیار خوش‌حال باشید.

رابطه‌های شاد، سالم و پایدار، همگی دارای تعدادی مراسم یا فعالیت ویژه هستند که خود زوج‌ها آن را می‌سازد. این موضوع برای هر زوجی متفاوت است. این کار شاید پخت و پز غذا به کمک هم در روزهای خاص باشد یا برگزاری بازی شبانه. هر زوجی ممکن است تعطیلات ویژه خود را داشته باشد و به طور کلی فرقی ندارد که عادات یا فعالیت‌های شما چه هستند، مهم این است که هر دوی شما از آن لذت ببرید و برایش ارزش قائل شوید.

 

13 – می‌توانید مدت زمانی را دور از هم سپری کنید

اینکه بتوانید مدتی را از هم دور باشید و به کارهای شخصی خود برسید، یک نشانه بسیار خوب در روابط پایدار است. چراکه نشان می‌دهد دو نفر به هم اعتماد فراوانی دارند.

دوام زندگی مشترک

14 – هنوز به نیازهای شما رسیدگی می‌شود

در رابطه مهم است که تحت هر شرایطی به نیازهای شما پاسخ داده شود، حالا این نیازها می‌توانند متفاوت باشند. اگر هر دو نفر سعی کنند که تمام چیزهای مورد نیاز خود را از سمت طرف مقابل دریافت می‌کنند، این رابطه احتمالاً با داوم خواهد بود.

 

15 – همه چیز منصفانه و برابر است

هر گاه که یکی از شما بیش از دیگری قدرت داشته باشد، باید آن رابطه را نابرابر و بی‌ثبات بدانید. در یک رابطه صحیح که دوام آن حفظ می‌شود، هیچ یک از طرفین گرداننده و تصمیم‌گیرنده اصلی نیست. در واقع تصمیم‌گیری باید بر اساس نظر هر دو نفر باشد و احساسات هر دو در رابطه، بسیار مهم است.

اگر حس می‌کنید که رابطه شما به نوعی از تعادل رسیده، احتمالاً بسیاری از نشانه‌های قبلی را نیز در زندگی دارید و دارای رابطه‌ای سالم و با دوام هستید و خوش‌بختانه همه چیز برایتان به خوبی پیش می‌رود.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.