9 پیشنهاد برای مادران شاغل و مضطرب

131

9 پیشنهاد برای مادران شاغل و مضطرب 

 

اگر جزء مادران شاغل هستید که در بیرون از خانه به کار و فعالیت مشغولید، احتمالاً دچار مقدار زیادی استرس و اضطراب و مشکلاتی در مدیریت زمان خواهید شد. شاید حس کنید که نمی‌توانید به اندازه کافی برای بچه‌ها و کارتان وقت بگذارید.

شاید هم احساس کنید که همواره در حال تلاش هستید اما نمی‎توانید هیچ کاری را به طور کامل انجام دهید. شاید به اندازه کافی انرژی نداشته باشید و نتوانید فعالیت خود را ادامه دهید. بدون شک وقت کافی را برای انجام کارهای خود ندارید و می‌توان گفت که تقریباً همه مادران شاغل چنین مشکلاتی دارند.

کمبود وقت مشکل اصلی مادران شاغل به شمار می‌رود زیرا این افراد بر این باور هستند که وقت کافی برای خودشان، فرزندانشان، کارهای روزمره و پروژه‌های کاری ندارند.

این مشکلات ممکن است برای شما هم پیش بیاید. کار در دوران مادری و مسئولیت‌های فراوان آن، مشکلات پیچیده خودش را دارد اما به این معنی نیست که باید دوران سختی باشد.

مادری به نام سارا که دو پسر دارد، در زمینه تمرینات تعادلی زندگی و کار فعالیت می‌کند. او می‌گوید که کار کردن در حالی که مادر هستید، یک ماجراجویی جذاب است. یک تجربه لذت‌بخش است اما چالش‌هایی به همراه دارد که مادران باید با آن‌ها مواجه شوند.

در ادامه چندین روش عملی و کاربردی برای کاهش میزان استرس و کمک به شما مادران شاغل برای مدیریت زمان و انجام کارهای‌تان، پیشنهاد می‌دهیم.

مادران شاغل

 

 1. زمان خود را آنالیز و مدیریت کنید

در کتاب لورا وندرکام به نام «کمتر مشغول باشید در حالی که کارهای بیشتری انجام می‌دهید» و کتاب «چگونه زنان موفق، بیشترین استفاده را از وقت خود می‌برند» که درباره مدیریت زمان نوشته شده‌اند؛ راه‌کارهایی ارائه شده است.

شاید خودتان متوجه نباشید اما معمولاً بیشتر از آنچه که فکر می کنید، زمان دارید. به ویژه اگر بر روی یک هفته کامل تمرکز کنید. (به جای یک روز)

مشاهده مقاله  چرا زندگی می کنیم؟

اگر به عنوان مادران شاغل فقط به یک روز از زندگی خود فکر کنید، احساس ناامیدی و خستگی خواهید کرد. اما هنگامی که به یک هفته کامل نگاه کنید، متوجه می شوید که تعدادی بعد از ظهر یا صبح با وقت آزاد دارید که می‌توانید از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید. شما باید اولویت‌های خود را تعیین کنید و به زمان خود به شکل هفتگی بنگرید نه روزانه.

مدیریت زمان

 1. کمی با خود خلوت کنید

مادر شاغلی به نام لیلا می‌گوید «هر چه بیشتر از زمان مادر بودنم می‌گذرد؛ بیشتر متوجه می‌شوم که یک والد بودن، در واقع نوعی تکامل ادامه‌دار است».

راهی که لیلا پیشنهاد می‌دهد این است که زمانی را برای خلوت کردن با خود و تفکر اختصاص دهید. او می‌گوید که بهتر است این کار را زمانی که احساس خستگی یا ناراحتی دارید؛ انجام دهید.

از خود بپرسید حالتان چطور است؟ در ذهن شما چه می‌گذرد؟ چه موضوعی باعث ایجاد استرس شده است؟ چه موضوعی محرک و ایجاد‌کننده این استرس و تفکرات منفی است؟ چه چیزی به شما انرژی می‌دهد؟ چه چیزی شما را خوش‌حال و راضی می‌کند؟ نیازهای شما چه هستند؟

خلوت کردن مادران شاغل با خود

 1. در بعضی چیزها بد باشید

یکی دیگر از مادران شاغل به نام «کیمیا» می‌گوید که هیچ مشکلی ندارد در بعضی مواقع مثلا مهمانی‌ها بد به نظر برسد. از نظر او شما می‌توانید چند موضوع را انتخاب کنید و فقط به آن‌ها اهمیت دهید. سپس مطمئن شوید که اهمیت چندانی به موضوعات دیگر نمی‌دهید و هیچ مشکلی برای بد بودن در آن کارها ندارید.

همچنین توصیه می‌شود که مهم‌ترین کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. منظور کارهایی است که واقعا برای شما مهم هستند نه کارهایی که دیگران فکر می‌کنند باید انجام دهید. مثلاً ممکن است پختن غذای خانگی برای شما مهم باشد یا با این کار تحت فشار قرار گرفته و وقت کم بیاورید. یا ممکن است یوگا را دوست داشته باشید و آن را برای سلامت خود ضروری بدانید.

مشاهده مقاله  7 سوال غیرمنتظره که در اولین قرار عاشقانه باید از طرفتان بپرسید

 

 1. زمان کاری خود را عوض کنید

اگر کار شما به نحوی است که می‌توانید زمان کاری را تغییر دهید، توصیه می‌شود این کار را انجام دهید. آیا می‌توانید بعضی از روزها در خانه بمانید و کار کنید؟ تنظیم شرایط کاری برای همه مادران ممکن نیست، اما اگر می‌توانید باید به ساعت‌های کار خود توجه کنید.

 

 1. بر روی انرژی تمرکز کنید

آریانا تابودا یک متخصص سلامت مادران است و می‌گوید مادر هر زمان که انرژی بیشتری داشته باشد، می‌تواند کارهای خود را بهتر برنامه‌ریزی کند و آن‌ها را با اشتیاق انجام دهد. این موضوع در افراد، متفاوت است و باید ببینید که چه چیزی می‌تواند به شما انرژی کافی برای فعالیت را بدهد.

 

 1. کار کم‌تری انجام دهید

بهتر است همواره به دنبال راه‌هایی برای انجام کار کم‌تر باشید. منظور ما این است که در انجام کارها، خود را تحت فشار قرار ندهید و فقط مواردی که نیاز هستند را انجام دهید. قرار نیست به هر کار و موقعیتی پاسخ مثبت دهید و برای آن وقت بگذارید.

سارا آرجنال می‌گوید که قبلاً برای هر پیشامدی وقت می‌گذاشته، از گردش با دوستان گرفته تا انجام اکثر کارهای خانه. او اکنون دو فرزند دارد و برای وقت خود ارزش بسیار بیشتری قائل است. فقط کافی است به کارهایی که مهم هستند برسید و کارهای کم‌اهمیت را کنار بگذارید تا وقت بیشتری داشته باشید.

 

 1. برای به دست آوردن وقت بیشتر، منتظر نمانید

بیشتر مادران شاغل، پروژه‌های خود را به تعویق می‌اندازند تا زمانی که وقت زیادی برای انجام آن مهیا شود. کلید حل موضوع این است که هر زمان وقت کردید، مقداری از کار را انجام دهید. حتی 5 دقیقه می‌تواند باعث شود که در نهایت بتوانید با سرعت بیشتر و در زمان کوتاه‌تری کار خود را به پایان برسانید.

مشاهده مقاله  چرا برآورده کردن انتظارات والدین گاهی کابوسی وحشتناک است؟

علاوه بر این، از خود بپرسید آخرین باری که وقت بسیار زیادی داشتید، چه زمانی بوده است؟ قطعاً تعداد زیادی از افراد این وقت زیاد را تجربه نخواهند کرد، پس همین الان کار را شروع کنید.

یک راه پیشنهادی دیگر این است که زمان کارهای‌تان را بگیرید و دقیقاً بدانید که هر کار چقدر زمان می‌برد. معمولاً نتیجه بهتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

 

 1. امتحان و ارزیابی کنید

کارهای روتین و اولویت‌هایی که انتخاب می‌کنید قرار نیست برای همیشه به همان شکل ابتدایی باقی بمانند. ممکن است مجبور شوید با توجه به شرایط و موقعیت، این اولویت‌ها را دوباره بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تغییر دهید.

 

 1. یک لیست انجام کار، تهیه کنید

می‌توانید یک لیست تهیه کنید و تمام کارهایی که انجام داده‌اید را در آن بنویسید. هنگامی که به کارهای خود مثلاً مراقبت از فرزندان، پختن غذا، شستن لباس‌ها و پرداخت قبض‌ها فکر می‌کنید، احساس بسیار فوق‌العاده‌ای به شما دست می‌دهد.

لیست انجام کار

فرهنگ و ساختار جامعه ما شرایط مناسبی برای مادران شاغل مهیا نکرده است و مادران باید راه‌هایی برای رسیدگی به فرزندان و انجام کارها و پروژه‌های خود پیدا کنند. وقت برای همه ما مهم است اما مادران شاغل معمولاً وقت کم‌تری دارند و لازم است که بتوانند آن را به درستی مدیریت کنند.

با استفاده صحیح از زمان، نه تنها می‌توانید به عنوان یک مادر شاغل به کار خود ادامه دهید، بلکه شاهد پیشرفت و ترقی روزافزون خود خواهید بود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
4 Comments
 1. نسرین

  مادران شاغل لطفا مشکالاتتون رو به رئیس تون بگید تا بدونن که باید ملاحظه کنند. بچه هایی که والدینشون هر دو شاغل هستند خیلی آسیب پذیرند.

 2. ensan bash

  دورکاری یکی از گزینه های خوب برای مادران است

 3. ناهید مسلمی

  استفاده از زمانهای معطل مثل موقعی که در نوبت هستیم می تونه وقت خوبی برای انجام بعضی کارها مثل تماس ها یا مطالعه باشه

 4. mina

  یکی از کارهایی که هرگز نباید انجام دهید موکول کردن کارها به بعد است.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.