سه تمرین ذهنی که شما را از نظر روانی ورزیده‌تر می‌کند

۸۴

اگر می‌خواهید زورتان آن قدر زیاد شود که بتوانید وزنه سنگین بلند کنید به نیروی بدنی بیش‌تری نیاز دارید قوای عضلات بدنتان زیاد شود. برای این که احتمالا هر رشته ورزشی را احتمال کنید و هر تکنیکی را به کار ببرید تا به تناسب و آمادگی جسمانی برسید. اما آیا می‌دانستید عضلات دیگری هم در بدن وجود دارند و آن عضلات روان شما هستند که شدیدا به تمرین ذهنی نیاز دارند؟

خیلی از چالش‌هایی که در زندگی پیش روی ما قرار می‌گیرند به جای آمادگی جسمانی به آمادگی روانی نیاز دارند. مشغله‌ زیاد اغلب مردم در جامعه کنونی، فشارهای روانی که موضوعات اجتماعی و اقتصادی وارد می‌کنند و خلاصه پیش نرفتن اوضاع مطابق با آن چیزی که انتظارش را داشتیم همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا این که فرد از نظر روانی متزلزل می‌شود.در چنین شرایطی لزوم بهره‌وری از تمرین ذهنی بیش از پیش احساس می‌شود.

 

تمرین ذهنی

ذهن سالم محصول یکپارچگی است که عناصر مختلف سیستم مانند کارکرد مغز و روابط شما با دیگران را به همدیگر متصل می‌کند. برای رسیدن به سلامتی روان مطلوب، ما باید عضلات روابط اجتماعی و همچنین مغزمان را با چند تمرین ساده به صورت روزانه قوی‌تر کنیم. تمریناتی که امروز در دانشگاه زندگی گام به گام با آن‌ها آشنا خواهید شد.

سه تمرین ذهنی که شما را از نظر روانی ورزیده‌تر می‌کند

تجربیاتی مثل پیروزی بر یک مریضی نگران‌کننده، به هم خوردن یک رابطه طولانی‌مدت و عمیق، مورد خیانت قرار گرفتن و یا سواستفاده‌های مالی، از دست دادن یا به دست آوردن شغل، از دست دادن عزیزترین افراد در طول عمرمان، ماموریت‌های مختلفی که در طول زندگی به ما محول می‌شوند و …همه این موارد تجربه اثرگذار و مهمی هستند که بخش‌های مختلف زندگی ما را به طور عمیقی متحول می‌کنند. بعد از این اتفاقات ذهن ما به بازیابی نیاز دارد تا بتواند دوباره سرپا شود. چه بهتر که از قبل آمادگی کافی را با چند تمرین ذهنی برای مواجه شدن با این شرایط در خود ایجاد کرده باشیم:

مشاهده مقاله  اهمیت بازی کردن؛ آخرین باری که بازی کردید چه زمانی بود؟

چارچوب افکار منفی را در سرتان عوض کنید

اگر همیشه این تفکر منفی شما را دنبال می‌کند که ” این طور نمی‌شود”، “نمی‌توانم” و … سعی کنید چارچوب آن‌ها را تغییر دهید. مثلا به جای این افکار با خودتان بگویید ” اگر سخت تلاش کنم می‌توانم این کار را انجام دهم”.

این درست است که همه ما روزهای تلخ و تجربه‌های اثرگذار در بخش‌های مختلف زندگی داریم که باعث می‌شوند منفی فکر کنیم؛ اما مدیریت روزهای سخت می‌تواند به واسطه بار افکار مثبتی که با تمرین ذهنی در روزهای طبیعی در ذهنتان انباشته بودید آسان‌تر شود.

 

تمرین ذهنی

برای جز به جز روزتان هدفسازی کنید

آرزو کردن و تعیین هدف برای همه کار ساده و راحتی به نظر می‌رسد؛ اما وقتی که اهداف دست‌نیافتنی و آرزوها دور و دراز باشند منجر به ناامیدی می‌شوند. به نظر می‌رسد که پیشبرد اهداف ما به هدفسازی جزئی‌تری نیاز دارد که راحت‌تر بتوانیم از پس مدیریت و عملی کردن آن‌ها برآییم.

یک تمرین ذهنی ساده برای مبارزه با بار ناامیدی ناشی از عدم موفقیت در انجام کارها می‌تواند تعیین جزئی اهداف باشد. مثلا امروز هدفتان رفتن به بانک و افتتاح یک حساب جدید بانکی باشد و بلافاصله بعد از انجام آن خودتان را از این نظر پیروز بدانید.

خودتان شرایط را برای موفق شدن تسهیل کنید

شاید کمی ظالمانه باشد اگر قرار باشد خودمان را ملزم به اطاعت از این وسوسه درونی کنیم که هر روز باید شادتر از روز دیگر زیست! به هر حال محیط اطراف ما متغیر است و حفظ این حالت روز به روز ممکن است متفاوت باشد. بنابراین اگر قرار باشد همیشه طبق شرایط رفتار کنیم هیچ چیزی به خوبی آن چیزی که تصورش را می‌کردیم پیش نمی‌رود. در نتیجه شاید بهتر باشد خودمان محیط و اطراف را برای موفق شدن تسهیل کنیم.

مشاهده مقاله  آخرین باری که برای خودمان وقت گذاشتیم کی بوده؟ برای خود زنگ‌ تفریح ترتیب دهیم!

 

تمرین ذهنی

بر اساس خواسته‌هایتان تلاش کنید. مثلا اگر برای ورزش کردن در اول صبح مصمم هستید آخر شب کفش ورزشیتان را کنار تخت خواب قرار دهید تا صبح به محض بلند شدن از خواب بدانید که باید به این برنامه پایبند باشید. یا این که اگر در ذهنتان رویای کاهش وزن را می‌پرورانید برای نزدیک شدن بدان یخچالتان را از غذاهای چرب و فست فود خالی کنید.

هر روز حداقل یک کار سخت و سنگین انجام دهید!

پیشرفت به صورت تصادفی حاصل نمی‌شود. لازم است خودتان در مسیر رسیدن به هدفتان به چالش بکشید و مرزهای فکریتان را تعیین کنید؛ چرا که هر کسی درباره به چالش کشیده شدن ایده متفاوتی دارد.

یکی از ایده‌های چالش‌برانگیز می‌تواند ثبت نام در کلاسی باشد که همیشه فکر می‌کردید استحقاق شرکت و قبولی در آزمون آن را نداشتید. این ایده و بسیاری از ایده‌هایی که مثل پرتاب کردن شما وسط شعله‌های آتش هستند می‌توانند به مرور زمان یک تمرین ذهنی مناسب برای تقویت اعتماد به نفستان باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره های ما در زمینه مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج و جهت تعیین وقت با دانشگاه زندگی همراه باشید.

 

سه تمرین ذهنی که شما را از نظر روانی ورزیده‌تر می‌کند

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.