5 راه برای درمان زبان بدن خسته کننده و کسالت‌آور در طول سخنرانی

0 ۱۰۷

جالب است بدانید سخنرانی هم همچون بدن یک موجود زنده است که در طول ساعات اجرا و حتی بعد یا قبل از برگزاری پویا و در حال تغییر و تحول است. بنابراین نیاز به رسیدگی دارد و در صورتی که بخش‌هایی از سخنرانی از نظر خود سخنران یا دیگران کیفیت نداشته باشد باید درمان شود. زبان بدن هم از آن بخش‌های کاملا ظاهری است و هر نقصی در آن به سرعت آشکار می‌شود. البته اگر شما از آن دسته سخنرانانی نباشید که پیوسته اندام‌های حرکتی خود را از دیگران مخفی می‌کند و ثابت می‌ایستد! زبان بدن برخی از سخنرانان مشکلاتی دارد که قبلا بارها و بارها در دانشگاه زندگی بدان پرداخته‌ایم اما اگر زبان بدن شما کسل‌کننده باشد باید خیلی سریع به فکر اصلاح آن باشید. اگر چنین باشد که برای زبان بدن خسته کننده یا کسالت‌آور خود به درمان نیاز دارید.

 

زبان بدن خسته کننده

برای زبان بدنی که به مرور زبان کند می‌شود، شفافیت خود را از دست می‌دهد، بر اثر مشغله فکری سخنران و تمرکز او روی موضوعات دیگر کمرنگ می‌شود و … راهکارهای مختلفی وجود دارد. چنان چه که قبلا هم روی اصلاح و ترمیم زبان بدن خسته کننده در گفتگوها تاکید داشتیم.

کلید ترمیم و اصلاح این موضوع یک چیز است؛ این که هر زمان به این مشکل پی بردید به فکر احیا و بازگرداندن لحظه‌هایی باشید که احساس کردید اجرای خوبی نداشته‌اید. آموزش امروز دانشگاه زندگی کمک می‌کند تا حرکات بدن خسته کننده خود را درمان کنید و استایل متفاوتی از یک سخنران را از نو بسازید!

مشاهده مقاله  کسب آمادگی برای ارائه سیمنار با فنون سخنوری

5 راه برای درمان زبان بدن خسته کننده و کسالت‌آور در طول سخنرانی

شاید کلید درمانی برای برطرف کردن مشکل زبان بدن خسته کننده آن باشد که سخنرانی را نظیر یک گفتگو دو نفره در نظر بگیرید. به چه اندازه برای این گفتگو انرژی دارید؟ به چه اندازه برای این گفتگو با اعتماد به نفس وارد می‌شوید؟ چه قدر در این گفتگو تحرک دارید و از فضای موجود استفاده می‌کنید؟

 

درمان زبان بدن خسته کننده

بالاتنه خود را از اشیا و موقعیت‌های مزاحم عاری کنید

در طول سخنرانی بهتر است که فضای بالاتنه آزاد باشد. منظور آن است که کیفتان همراهتان نباشد، اشیای اضافی را بغل نکنید، دست به سینه نباشید، دستانتان را در هم حلقه نزنید تا فراموش نشود باید آن آن ها را حرکت دهید.

حقیقت مهمی در بحث زبان بدن وجود دارد و آن است که هر گونه عامل اضافی جلوی فرد به منزله سیگنالی به سمت مخاطبان می‌باشد که انگار فریاد می‌زنید: با من صحبت نکنید! در چنین شرایطی تعامل خوبی هم با آن‌ها برقرار نمی‌شود. اگر قبلا در چنین شرایطی بوده‌اید و احساس کرده‌اید مخاطبان خسته و کسل شده‌اند از این پس بدن خود را برای حرکت بهتر آزاد بگذارید.

 

زبان بدن خسته کننده

هرگز به مخاطبان خود 100 دصد خیره نشوید

قبلا درباره ارتباط چشمی در سخنرانی در دانشگاه زندگی مطالب زیادی خوانده‌اید و اگر اکنون در این باره نیاز دارید اطلاعات بیش‌تری کسب کنید حتما از مطالب آرشیو سایت استفاده نمایید. با وجود ذکر اهمیت این موضوع، هرگز به موضوع زل زدن و خیره شدن در چشم مخاطب اشاره نکرده بودیم.

مشاهده مقاله  چه طور ثابت کنیم که به توجه عمیق مخاطبان نیاز داریم؟

خیره شدن به مخاطبان یکی از عوامل اصلی زبان بدن خسته کننده است و مخاطب را خیلی زود بابت برقراری تماس چشمی مداوم خسته می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود به فاصله هر تماس چشمی مدت‌دار با مخاطبان، سریع جهت عوض کنید و سعی کنید فضایی برای استراحت افراد فراهم سازید.

کف دستانتان را بیش از سایر اعضای بدن به مخاطب نشان دهید

یکی از عوامل ایجاد زبان بدن خسته کننده شیوه ایستادن مخاطب در سخنرانی است. جوری بایستید که پشت شانه‌ها، آرنج، پشت بدن و نیمرخ یا سه رخ صورتتان کم‌تر در دید مخاطب قرار بگیرد.

اگر مجبور هستید سرتان را با دستانتان مدیریت کنید و مثلا دستتان را زیر چانه یا بخشی از سر قرار دهید و از آن به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید حتما کف دستتان را به مخاطب نشان دهید. شاید در نگاه اول بی‌معنی و حتی خنده‌دار به نظر برسد اما از نظر روانی، بار زیادی دارد و باعث می‌شود مخاطب ناخودآگاه احساس کند موضوع باز است و قابلیت مشارکت بالایی دارد.

 

زبان بدن

حرکاتی که حواس مخاطب را پرت می‌کند ترک کنید

برخی از حرکات بدن کاملا اضافی هستند و وقتی با سایر اجزای زبان بدن همزمان باشند تاثیر مثبت را به طور کلی به آثار منفی روی مخاطب مبدل می‌کند. مثلا در حال صحبت کردن هستید و با یک وقفه کوتاه ناگهان به جویدن ناخن یا بازی کردن با انگشتانتان می‌پردازید. یا این که در طول بحث با یک مخاطب و پرسش و پاسخ، با پوست صورتتان وَر می‌روید و حتی ممکن است به خاراندن بخشی از صورت یا بدنتان بپردازید!

مشاهده مقاله  4 نکته‌ای که در تهیه اسلایدها در سخنرانی باید بدانید

سرعت سخنرانی را پایین بیاورید

وقتی که مجبور باشید سخنرانی را با سرعت زیادی پیش ببرید و با مشکل کمبود وقت رو به رو باشید به صورت خود به خودی همه چیز از جمله زبان بدن خسته کننده و آزارآور می‌شود. مثلا مجبور شوید برای مدیریت بحث با سریع دویدن از سمت راست صحنه به بخش‌های دیگر، حرکات خیلی سریع دست و چرخش ناگهانی سَر، جلسه را به پایان ببرید. شاید بهتر باشد که برای جلوگیری از این موضوع آموزش‌های مدیریت زمان در سخنرانی را مرور کنید.

 

درمان زبان بدن خسته کننده

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.