4 نکته‌ای که در تهیه اسلایدها در سخنرانی باید بدانید

1 ۱۳۵

حتی اگر بهترین متن سخنرانی دنیا را آماده کرده باشید باز هم برای برخی از انواع تیپ‌های سخنرانی به اسلاید و طراحی پاورپوینت مرتبط با متن نیاز دارید. در تمام سخنرانی‌های رایج در صورتی که از این ابزار به خوبی استفاده شود می تواند بسیار ارزشمند واقع شود و منجر به بهبود ارتباط سخنران با مخاطبین گردد. به زبان دیگر استفاده از تصاویر مناسب، نمایش صحیح و همچنین ذکر نکات کلیدی در کنار هر اسلاید منجر به تاثیر هر چه بیشتر آنها می گردد؛ چرا که اسلاید سخنرانی بر روی عواطف افراد تاثیر دارد و به همین دلیل است که در تهیه اسلایدها باید دقت زیادی به خرج داد.

 

تهیه اسلایدها

برای این که اهمیت تهیه اسلایدها را بهتر درک کنید همین حالا چشم هایتان را ببندید. خیلی سریع برگردید برگردید به آخرین باری که سخنرانی کردید و آخرین اسلایدی که در سخنرانی از آن استفاده کرده اید. چه عنوان هایی در هر یک از اسلایدها به کار برده اید؟ اصلا به خاطر می آورید آخرین اسلایدهایی را که در جمع نمایش دادید؟ آیا بین اسلایدها، از عنوان هایی مثل “پشینه یا تاریخچه”، “مطالعات تحقیقاتی درباره فلان موضوع” یا “فروش محصولات در ماه خرداد” و در نهایت “نتیجه گیری” استفاده کرده بودید؟ اگر جوابتان به کلی منفی است و یا حداقل دقیقا به یاد نمی آورید که در تهیه اسلایدها چه طور عمل کرده بودید نگران نباشید؛ احتمالا خیلی از کسانی که در حال خواندن این مطلب مثل شما هستند همین نظر را دارند.

در طراحی و تهیه اسلایدها معمولا خطاهای رایجی وجود دارد. قبلا بارها و بارها به این خطاها در قالب موضوعات مختلفی که در دانشگاه زندگی مطرح کردیم پرداخته‌ایم. اکنون مروری داریم بر برخی از همین نکات که  ممکن است از دید سخنرانان حرفه‌ای نیز دور بمانند.

مشاهده مقاله  مروری بر ساخت حرفه‌ای اسلایدها در سخنرانی تنها در 10 دقیقه

4 نکته‌ای که در تهیه اسلایدها در سخنرانی باید بدانید

تنظیم عناوین هر اسلاید متناسب با محتوا

عنوان هایی که به عنوان نماینده قدرتمند و پشتیبان ادعای سخنران در نظر گرفته می شوند، دقیقا مقابل عناوینی مثل “نتایج”، “کاربردها”، “مقدمه” و …قرار دارند. استفاده از این عناوین بیش تر به دوران دبستان باز می گردد و در یک سخنرانی حرفه ای، همه چیز از جمله عنوان اسلایدها نیز حرفه ای تر خواهد بود.

به جای این عنوان های ضعیف، ابتدا به دنبال بدنه هر اسلاید یعنی محتوا متنی، چارت ها، جداول، دیاگرام ها و دیگر عناصر موجود در آن ها بگردید. عنوان ها را بر اساس این اطلاعات تنظیم کنید. عنوان باید حداکثر در یک خط جا بگیرد. اگر مجبور به استفاده از عناوین طولانی تری هستید سعی شود از دو خط بیشتر تجاوز نکند. عنوان را بر اساس مفاهیم اساسی و ضروری انتخاب نمایید.

 

تهیه اسلایدها در سخنرانی

تعداد اسلایدهای موردنیازتان کاملا نسبی است

تعداد اسلایدهای مورد نیاز هر سخنرانی بستگی به تجربه سخنران و شیوه سخنرانی او دارد.

برای پیدا کردن این سوال که چند اسلاید نیاز دارم، به حرف دیگران به هیچ وجه توجه نکنید. برخی فکر می کنند ۵ اسلاید برای سخنرانی ۱۵ دقیقه ای کافی است؛ در حالی که برخی معتقدند در یک سخنرانی یک ساعتی تا ۱۰۰ اسلاید را هم می توان پشت سر گذاشت!

چنان چه قبلا هم گفته شد به طور کلی تعداد مرسوم برای تهیه اسلایدها در سخنرانی های مختلف به شیوه های زیر محاسبه می شود:

  1. قانون ۱۰/۲۰/۳۰: طبق این قانون برای سخنرانی ۲۰ دقیقه ای از ۱۰ اسلاید استفاده می شود و هر اسلاید باید حاوی متونی با فونت ۳۰ باشد.
  2. قانون ۱۵/۲: طبق این قانون هر اسلاید می تواند حداقل ۱۵ ثانیه و حداکثر ۲ دقیقه روی صفحه نمایش شما قرار گیرد. میانگینی بین این بازه زمانی را می توان اتخاذ کرد.
مشاهده مقاله  راهنما تنظیم فونت در طراحی اسلایدها در سخنرانی

اسلایدهای سخنرانی لزوما نباید انبوه و شلوغ باشند!

به عنوان سخنران، ما قصد داریم که توجه مخاطبین را دقیقا به موضوعی معطوف کنیم که در حال اشاره به آن هستیم. اما زمانی که سخنرانان تمام فضای موجود در اسلاید را با کلمات پر می کنند، آنها هیچ‌گونه حق اولویتی برای مخاطب ارائه نمی دهند. اسلایدها نامنظم منجر به سردرگمی افراد می گردند.

 

تهیه اسلایدها

تمام فضای خالی موجود بر روی اسلاید را پر نکنید. فضاهای سفید یا خالی برای هدایت افراد به سمت مهم‌ترین موضوع ضروری می‌باشند.

همان طور که گر رینولدز در مقاله Presentation Zen Design ذکر کرده است، “فضای سفید به هیچ وجه بدون معنا نمی‌باشد. این فضا از قدرت بسیاری برخوردار است.” نانسی دوارت نیز نظر خود را در کتاب slide:ology بیان کرده است: “فضای سفید همانند مواردی نظیر عنوان، سرتیترها و نمودارها، بخش مهمی از اسلاید می‌باشد.”

هر سخنرانی می‌تواند اسلایدهای زیادی داشته باشد!

یکی دیگر از عناصر در تهیه اسلایدها که شاید هرگز بدان توجه نکرده باشید طراحی تعداد بیش‌تری اسلاید است؛ خصوصا وقتی که امکان به اشتراک گذاری یا استفاده مخاطبان از اسلایدها بعد از سخنرانی وجود دارد. مخاطبانی که رو به رو شما هستند توقع دیدن هر آن چیزی را دارند که به نفع آن‌ها تمام می‌شود؛ نه چیزهایی که برای خودتان و تبلیغ کسب و کارتان است.

 

تهیه اسلایدها در سخنرانی

با توجه به همین نکته، از این پس مطالب را با دست و دل‌بازی بیش‌تری در اسلایدها بگنجانید. در برخی از موارد، بخشی از اسلایدها توسط سخنران خالی می‌ماند تا با تعامل و مشارکت خود مخاطب تکمیل شود. اگرچه این ترفند برای جذب همکاری شنوندگان مفید به نظر می‌رسد اما مثل این است که بخشی از دانسته‌های خود را از مخاطبان دریغ کرده‌اید.

مشاهده مقاله  ساده‌سازی محتوای سخنرانی بدون این که سطح علمی افت کند
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
1 Comment
  1. نیما عابدی

    ممنون از مقاله خوبتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.