5 ایده متفاوت برای زندگی در لحظه حال و لذت بردن از آن

0 ۶۵

در یکی از یادداشت‌های فردریش شیلر، شاهر آلمانی، آمده است: ” دشوار ترین چیز برای دیدن، دیدن آن چیزی است که درست پیش روی چشم قرار دارد!”. شاید به همین دلیل باشد که خیلی از اوقات چیزهایی را که گم می‌کنیم درست مقابل چشمان ما هستند و تا زمانی که کسی به ما نگوید، آن‌ها را نمی‌بینیم.در کتاب فلسفه وجود (1993)، کارل جسپر برای اولین بار پدیدارشناسی را مطرح کرد و آن را علمی دانست که کمک می‌کند خود را بشناسیم، بیدار شویم، تغییر کنیم و به خودمان برگردیم. به نظر می‌رسد همین تئوری مقدمه توصیه تکراری این روزهای روانشاسان شده است. این که زندگی در لحظه حال را جدی بگیریم!

 

زندگی در لحظه حال

در علم پدیدارشناسی ما نه تنها پدیده‌ها را می‌بینیم، بلکه تجربه و آگاهی‌های انسان را در تماس و برخورد با این پدیده‌ها بررسی می‌کنیم. به زبان ساده‌تر وقتی که نگاه ما به پدیده‌ها، نگاهی پدیدارشناختی باشد آن گاه چشیدن مزه‌ها، باغبانی، تماشای پرندگان و شنیدن موسیقی طبیعت ما را به همان دنیایی که از آن آمده‌ایم برمی‌گرداند و احتمالا همه تعصبات، دغدغه‌ها و افکار مزاحم را از سر دور می‌کند.

شالوده این نظریه در دنیای امروز تبدیل به یک جمله آشنا شده است. این که در لحظه زندگی کنیم و از زندگی در لحظه حال لذت ببریم. از این رو تصمیم گرفتیم چند ایده کاربردی معرفی کنیم تا بتوانید در زندگی شهری و شلوغ امروز که شاید عملی کردن بسیاری از این تئوری‌ها ممکن نباشد، از زندگی در لحظه لذت ببرید!

مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا در زمینه های مختلف مانند مشاوره ازدواج و… انتخاب بهتری داشته باشید و حس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

مشاهده مقاله  11 راه برای دوری از افکار منفی و پیشرفت کردن

5 ایده متفاوت برای زندگی در لحظه حال و لذت بردن از آن

برای زندگی کردن در لحظه ، نه فقط حالا بلکه تمام لحظات خوب و بدی که پیش روی شما قرار دارد چند ایده ساده کمک‌کننده است:

عادت‌های کوچک تعریف و آن‌ها را جزئی از خود کنید!

تعریف کردن کارهای ساده‌ای که بتوانند کم کم مثل یک عادت بخشی از زندگیمان را پر کنند شاید در ابتدا مشکل به نظر برسند؛ اما اگر کمی پشتکار داشته باشید همه چیز آسان می‌شود. فرض کنید این عادت تازه نیم ساعت دویدن در روز باشد. نمونه‌ای از این عادت و تمام عادات مشابه باعث می‌شوند حال و هوای برنامه روزانه شما تغییر کند. اگر به حیوانات علاقمند باشید و حیوان خانگی داشته باشید، همراهی آن با شما در طول پیاده‌روی یک ترفند شیرین و لذت‌بخش است که هم برای شما و هم برای حیوان هم‌نشینی موثری خواهد بود.

در روال برنامه همیشگی خود تغییر ایجاد کنید!

شما فردی به شدت دقیق هستید و از زمانی که سرکار می‌روید ساعت صرف میان‌وعده در روزتان یک دقیقه هم جا به جا نشده؟ تبریک می‌گوییم اما برای زندگی در لحظه حال و لذت بردن از آن شاید بهتر باشد کمی این برنامه تکراری را که نسبت بدان شرطی شده‌اید تغییر دهید. مثلا صبحتان را به جای این که با چک کردن شبکه‌های اجتماعی شروع کنید، با یک دسته گل تازه روی میز صبحانه آغاز نمایید.

 

زندگی در لحظه حال

به خودتان و زندگی سخت نگیرید!

در زمان بروز مشکلات و ناراحتی‌ها، هر چه که بیش‌تر به موضوع پیش آمده فکر می‌کنیم بیش از پیش احساس اضطراب و استرس داریم. شاید بهتر باشد این چرخه استرس‌زا و مخرب را از یک جایی قطع کنیم. به محض این که دچار استرس شویم هورمون اساسی فوق‌کلیوی، هورمون کورتیزول، شروع به ترشح می‌کند و بدن را برای رویارویی با چالش‌های پیش رو آماده می‌کند. به همین دلیل است که افزایش تنفس، افزایش تعداد ضربان قلب، سرکوب سیستم ایمنی و …را حین رویارویی با مشکلات و عوامل استرس‌زا تجربه می‌کنیم. برای کاهش میزان هیجان از کافی بودن تغذیه، خواب وفعالیت‌های جسمی خود اطمینان کسب کنید.

مشاهده مقاله  3 دلیلی که باید عملکرد فعال را جایگزین یادگیری غیرفعال کنید

ریشه بطالت و تنبلی را بزنید!

بین بیکاری و کسالت مرز باریکی وجود دارد. شاید حیوانات و سایر جانوران بطالت را در زندگی خود در طبیت نپسندند اما احتمالا انسان‌ها از این معضل، به شکل فاجعه‌باری عذاب می‌کشند!

به صورت ذاتی ما تمایل داریم فضاهای خالی و سکوت را در زندگی پوشش دهیم و بطالت دقیقا همان فضای خالی را به وجود می‌آورد که متاسفانه قادر نیستیم آن را پوشش و از بین ببریم.

 

زندگی کردن

اگر شرایط اشتغال بیرون از منزل را ندارید، خودتان را با هر نوع فعالیتی که ذهنتان را از این موضوع منحرف می‌کند مشغول کنید. یک فیلم ساده، یادگیری کارهای هنری، استفاده از آموزش‌های مجازی، کتابخوانی، موسیقی، ورزش در منزل و … گزینه‌هایی هستند که باعث می‌شوند زندگی در لحظه حال دشوار نباشد!

کم‌تر هدفگرا باشید!

مهم‌ترین چیزی که کمک می‌کند از زندگی در لحظه حال لذت ببریم توجه به فرآیند است؛ نه این که کاملا روی اهداف متمرکز باشیم. البته که نقش اهداف بزرگ در انگیزه و رسیدن به موفقیت را نباید نادیده بگیریم.

 

مهم ترین اصل در روانشناسی خانواده خیانت است.

 

زندگی در زمان حال

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.