5 گام برای اصلاح و ترمیم زبان بدن خسته‌کننده در گفتگوها

۱۷۳

تا به حال شده حتی در جایگاه یک سخنران برای دقایقی به دلیل آشفتگی و اضطرابی که دارید از توجه به زبان بدن خود غافل شده باشید؟ شاید هم از آن دسته افرادی باشید که با این آموزش بزرگ شده‌اند که حتی اگر از زبان بدن خود غافل شدید با حرکات مداوم دست و چرخاندن آن روی زمین و هوا سعی کنید زبان بدن خسته‌کننده خود را ترمیم کنید. هر ترفندی که به کار ببرید اگر فکر می‌کنید بدن شما حرف زیادی برای گفتن ندارد و نمی‌توانید با این وضعیت سخنرانی کاملی داشته باشید بهتر است از همین الان فکری به حال اصلاح و ترمیم زبان بدن خسته‌کننده خود داشته باشید؛ واگرنه به مرور زمان خودتان و حرف‌هایتان نیز برای مخاطب بی‌ارزش و خسته‌کننده می‌شوند.

کلید ترمیم و اصلاح این موضوع یک چیز است؛ این که هر زمان به این مشکل پی بردید به فکر احیا و بازگرداندن لحظه‌هایی باشید که احساس کردید اجرای خوبی نداشته‌اید. وقتی درچنین موقعیتی قرار بگیرید و از گام‌های زیر نیز به ترتیب استفاده کنید قطعا می‌توانید بدن سرزنده‌تر و موثرتری در ارتباطات داشته باشید.

 

زبان بدن خسته کننده

5 گام برای اصلاح و ترمیم زبان بدن خسته‌کننده در گفتگوها

تک تک حرکات بدن ما مسئول انتقال پیام هستند؛ اما این واقعیت تلخ وجود دارد که مدیریت و حذف حرکات بیهوده و گمراه‌کننده و جایگزین کردن حرکات هوشمدانه و منطقی برای سخنرانان غیرممکن است؛ خصوصا که همه این احساسات کاملا ناخودآگاه بروز می‌کنند. پیش از این راه‌های زیادی برای مدیریت زبان بدن در سخنرانی ارائه کرده‌ایم. اول از همه این که شما در هر موقعیت و هر شرایطی ملزم به استفاده از زبان بدن نیستید. چرا که زبان بدن ابزاری کمکی برای تشریح کلماتی است که بر زبان می‌آوریم. آیا هر کلمه‌ای نیاز به تفسیر و تشریح دارد؟! با توجه به این که بسیاری از کلمات در صورتی که در جایگاه واقعی خود به کار برده شوند معنا و مفهوم را به مخاطب می‌رسانند پس بهتر است در استفاده از زبان بدن کاملا گزینشی عمل کنیم.

مشاهده مقاله  نکاتی در حرکات بدن در سخنرانی که بر جذابیت گفتار می‌افزاید (1)

در مرحله بعد به خوبی می‌دانید که هر چند قرار نیست هر کلمه‌ای با زبان بدن پشتیبانی شود اما اهمیت ارتباط چشمی و زبان بدن بر کسی پوشیده نیست؛ اگر کسی که بتواند به خوبی آن را مدیریت کند و کم و کاستی‌های آن را اداره نماید پیروز میدان سخنرانی خواهد بود.

فاصله، بزرگی سالن، زاویه دید مخاطبان، میدان دید و جهت چرخش‌های معمول بدن شما از جمله فاکتورهای تاثیرگذاری هستند که می‌توانند زبان بدن خسته‌کننده را خسته‌تر کنند و یا آن را نجات دهند!

 

زبان بدن در سخنرانی

برای نجات بدنتان، دستانتان را خالی کنید!

دست‌های خالی یک جا خیلی به درد می‌خورد؛ در سخنرانی! هر چه که در دستتان قرار دارد و یا فکر می‌کنید ممکن است در طول سخنرانی بدان نیاز پیدا کنید را روی میز قرار دهید. حتی یک ماژیک ساده!

سخنران گاهی خود را به نوت و نوشته‌هایی که روی کاغذ دارد وابسته می‌بیند و از این رو به دلیل مراقبت از نوشته‌ها نمی‌تواند تسلط کافی روی زبان بدن خود داشته باشد. گاهی حتی خودکار دستتان شما را ناخودآگاه از اعمال حرکات بدن دور نگه می‌دارد و تنها زمانی به این موضوع پی می‌برید که مخاطبانتان به شما تذکر بدهند و یا فیلم اجرای خود را ببینید!

برای اصلاح زبان بدن، دستانتان را آزاد بگذارید!

شاید بارها این نکات را شنیده باشید که مثلا در حین سخنرانی، باید کاملا صاف ایستاده و از خم شدن پرهیز نمایید. یا این که به طور مستقیم رو به مخاطبین باشید و هرگز نسبت به مخاطبین با زاویه نایستید و البته اگر به دنبال دریافت بازخورد از مخاطبین هستید، می توانید اندکی بدن خود را خم نموده و مخاطبین را به مشارکت ترغیب نمایید.

مشاهده مقاله  همه چیز درباره یک سخنرانی خوب به سبک قانون 20 دقیقه

این نکات همه و همه زمانی به درد می‌خورند که دستان شما رها و آزاد باشند؛ نه این که داخل جیبتان باشند، دو دست به هم قفل شده باشند و یا در حالی که ایستاده‌اید به نقطه‌ای از تریبون گره خورده باشند! شاید در این لحظه بپرسید پس بهترین حالت قرار گرفتن دست‌ها چیست و برای اصلاح و ترمیم زبان بدن خسته‌کننده باید با دستان خود چه کنیم!؟

ابتدای سخنرانی بگذارید دست‌هایتان به موازات بدنتان راحت و آزاد قرار بگیرند. شاید در این لحظه احساس خوبی نداشته باشید و حتی تصور کنید این ژست ایستادن بیش‌تر شبیه به یک گوریل باشد تا یک انسان! اما مطمئن باشید که اکثر سخنرانان دنیا گوریل نبوده‌اند!

به یاد داشته باشید آن حالتی از قرار گرفتن دستان غیرعادی است که هر دست به یک طرف حرکت کند و هیچ نظمی در مدیریت قرار گرفتن آن وجود نداشته باشد.

واقعا احساس کنید با تک تک افراد صحبت می‌کنید!

یکی از مشکلات بزرگ در طول سخنرانی آن است که سخنران تصور می‌کند نگاهی جمعی باید داشته باشد و از نگاه‌های فرد به فرد پرهیز کند. در حالی که یکی از درمان‌های مناسب برای ترمیم زبان بدن خسته‌کننده همین نگاه‌های انفرادی است که کمک می‌کند از یک گفتگوی دونفره، به گفتگویی وسیع‌تر برسید.

 

زبان بدن

این دیدگاه بسیار کمک‌کننده است؛ چون در یک گفتگوی دو نفره همه چیز بیش‌تر تحت کنترل است تا یک گفتگوی دلهره‌آور گسترده‌تر. می‌دانید که هرچه میزان مخاطبین بیشتر باشد، حرکات دست های شما نیز باید بیشتر شود. اگر شما در یک جمع 500 نفری سخنرانی می کنید نمی توانید از چهره خود برای انتقال مطالب و ارتباط با مخاطبین استفاده کنید، زیرا چهره شما توسط همه افراد قابل مشاهده نمی باشد. بنابراین شما باید نکات کلیدی را به روش دیگری نظیر استفاده از حرکات دست انتقال دهید. در جمع‌های کوچک‌تر نیز خلاف شرایط فوق صادق می باشد زیرا شما می‌توانید با کوچکترین بدن نیز موضوع را برای افراد روشن تر سازید.

مشاهده مقاله  4 نکته مهم در لحن سخنرانی

برای ترمیم زبان بدن خسته‌کننده  پاهایتان را تکان دهید!

گاهی از دست و سر و بخش بالاتنه و استفاده از آن برای زبان بدنی جذاب عاجز می‌شوید. در چنین شرایطی راه چاره استفاده از پاها است. حرکات پا از معدود تکانه‌هایی در بدن است که کمک می‌کند زبان بدن شما وسیع‌تر و چشمگیرتر از آن چه که هست به نظر برسد. هر چه قدر این حرکات گسترده‌تر و راحت‌تر انجام گیرد ژست و حرکات شما نیز گسترده‌تر و بهتر به نظر می‌رسد.

ایجاد تنوع در ژست‌ها و حرکات

قصه از آن جایی شروع می‌شود که ژست و اشارات بدنی می‌تواند بالا و پایین شود، همانطور که صدای سخنران می‌تواند بالا و پایین شود. به زبان ساده‌تر همان طور که سخنران با تنظیم صدا در سخنرانی سعی دارد توجه مخاطبان را به سمت خود برگرداند با ژست و اشارات بدنی نیز قادر است توجه جمع زیادی از افراد را به سمت خود جلب کند.

اگر ویدیو حرکات خود را در یکی از سخنرانی‌هایتان ضبط کنید خیلی راحت می‌توانید به ترمیم زبان بدن خسته‌کننده خود بپردازید. مثلا در یکی از سخنرانی‌ها ممکن است حس کنید بیش‌تر به سمت جلو حرکت کرده‌اید و دائم شانه چپ شما پشت به مخاطبان گوشه چپ سالن قرار داشته است. چنین موقعیت‌های قرارگیری با ژست و مناسب و انتخاب موقعیت‌های مناسب به خوبی قابل مدیریت هستند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
1 Comment
  1. جوادی

    در مورد زبان بدن باز هم مطلب بزارید. خیلی جذابه

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.