مدیریت بازخورد و نظرات سخنرانی که دلتان را به درد می‌آورند!

۵۱

در این دنیای رنگارنگ هستند کسانی که انگار از بدو تولد میانه خوبی با امواج مثبت نداشته‌اند و همیشه به دنبال سوژه‌ای برای تخلیه انرژی منفی خود هستند و البته هستند افرادی با همین روحیه که به صورت کاملا اتفاقی در سخنرانی شما شرکت می‌کنند!

ما به صورت ذاتی پذیرای نظرات مثبت هستیم و جالب است که در میان چندین و چند بازخورد نظیر “سخنران کارکشته‌ای بود” یا “توانست به خوبی سخنرانی کند”، دقیقا آن نظری توجه ما را به خود جلب می‌کند که حاوی بار منفی است و به زبان ساده‌تر دلمان را به درد می‌آورد! حقیقت این است که در چنین شرایطی راه برگشتی وجود ندارد. شما وارد سخنرانی شده‌اید و باید تمام ریسک‌های آن را به جان بخرید. در عین حال برخی از بازخوردها غیرقابل تحمل می‌شوند و باعث می‌شوند کاسه صبرتان لبریز شود. در چنین شرایطی باید کفش آهنین بپوشید و به مقابله با تمام دشواری‌های این مسیر بپردازید. ترفندهایی که در ادامه می‌خوانید به مدیریت بازخورد و نظرات در سخنرانی کمک می‌کند تا این راه را ساده‌تر پشت سر بگذارید.

مدیریت بازخورد و نظرات سخنرانی که دلتان را به درد می‌آورند!

به طور کلی بعد از ایجاد فضای انتقادی و کسب بازخورد از مخاطبان، با دو نوع دیدگاه ممکن است در طول سخنرانی مواجه شوید:

  • نظرات مرتبط با اجرای شما به عنوان سخنران: این که شما در یک سخنرانی و در جایگاه سخنران نطق داشته‌اید و در جایگاه اصلی خود قضاوت شوید
  • نظرات مرتبط با ارتباط گرفتن با مخاطب: این که متن سخنرانی چه قدر قوی بوده است تا با مخاطب به خوبی ارتباط برقرار کند و روی آن‌ها اثر بگذارد
مشاهده مقاله  9 ترفند انفجاری برای پایان دادن به سخنرانی و تاثیرگذاری بیش تر

 

مدیریت بازخورد

در اغلب موارد به عنوان یک سخنران باید سعی کنید مورد اول را نادیده بگیرید. جایگاه شما دیر یا زود به عنوان یک سخنران تثبیت می‌شود. آن چه که ممکن است تا پایان سخنرانی ادامه پیدا کند نارضایتی و عدم برقراری ارتباط با متن توسط مخاطب باشد.

پذیرای هر نقدی باشید تا کم‌تر آزرده شوید!

نقد شدن و مورد نقد قرار گرفتن قطعا برای هیچ کسی خوشایند نیست. خصوصا اگر این نقد در ارتباط با عملکرد حرفه‌ای و زحماتی باشد که شما در این مسیر متحمل شده‌اید.

حتما می شناسید آدم هایی را که برای موفقیت خود این سختی ها را به جان می خرند و به دنبال انتقادات هستند. این عده انگشت شماری که به ندرت در اطراف ما پیدا می‌شوند همیشه آغوششان برای گرفتن بازخوردهای منفی در قالب انتقادات باز است. دید آن ها نسبت به انتقاداتی که به آن ها وارد می شود باز می‌ماند و هرگز در برابر نقدها حالت دفاعی ندارند.

تجربه نشان داده است اگر بازخورد شما نسبت به یک بازخورد، باز و مثبت باشد بسیاری از بازخوردهایی که در آینده دریافت می کنید به تحسین تبدیل می شوند!

با این حال فکر می‌کنید چرا معمولا پذیرش بازخوردها برای ما مشکل است و در مدیریت بازخورد و نظرات در سخنرانی بازمی‌مانیم؟

 

مدیریت بازخورد و نظرات

عکس‌العمل ما نسبت به انتقاد امری ذهنی و درونی است!

فیدبک‌هایی که به عنوان سخنران در ارتباط با نحوه ارائه خود دریافت می‌کنید امری درونی و ذهنی هستند. در واقع بازخوردهایی که می‌شنویم بیش‌تر بیانگر ایدئولوژی و شیوه تفکر فردی است که ما را مورد نقد قرار می‌دهد تا این که درباره خود ما باشد. برای این که بهتر با رواج نقد در زندگی روزمره آشنا شوید بهتر است نگاهی به مثال‌های موجود بیندازید. مثلا بهترین فروشنده آمازون با 5 ستاره حداقل یکی از ستاره‌های خود را مدیون همین انتقاداتی است که دریافت می‌کند. در واقع بازخوردها و نظرات داخل صفحات بیانگر این حقیقت هستند.

مشاهده مقاله  نقش ارتباط در مذاکره موفق

 

مدیریت بازخورد و نظرات در سخنرانی

برای مقاومت در برابر سختی این شرایط یک بار برای همیشه بپذیرید که قرار نیست توسط همه مخاطبان پذیرفته و تشویق شوید. شما ممکن است یک جمله را بارها و بارها توسط چندین و چند مخاطب بشنوید؛ مهم آن است که چه طور در این باره واکنش نشان دهید و به مدیریت بازخورد و نظرات در سخنرانی بپردازید.

انتقادات و کسب تجربه افراد قدیمی، باعث نوآوری سخنران می‌شود

شنیدن دیدگاه‌ها و تجربیات سخنرانانی با سبک سنتی که از قوانین محکمی در سخنرانی پیروی می‌کنند به مرور زمان شما را به یک سخنران سنتی تبدیل می‌کند. قوانینی که شاید خیلی از اوقات آن طور که فکر می‌کنید جواب نمی‌دهد. به عنوان مثال ممکن است سخنرانی بی‌نقصی داشته باشید و سعی کنید بدون توهین به دیگران به بررسی و نقد مسائل روز بپردازید اما همچنان کسانی وجود دارند که شما را به خاطر طرز تفکرتان سرزنش کنند.

شما اولین کسی نیستید که این قوانین را می‌شکنید اما می‌توانید ادامه‌دهنده مسیر کسانی باشید که با ترفندهای خلاقانه خود این مسیر را تغییر داده و ثابت کرده‌اند سخنرانی از قانون ثابت و تغییرناپذیری پیروی نمی‌کند.

ناگفته نماند که اگر به رهنمودهای سخنرانان کهنه‌کاری که با روش‌های سنتی کار کرده‌اند توجه نکنید هرگز نمی‌توانید مسیری خلاقانه را دنبال کنید. در این راه اگر قرار باشد به تک تک بازخوردها گوش فرا دهید و آن‌ها را عملیاتی کنید فرصتی برای عملکرد خلاقانه باقی نمی‌ماند.

 

مدیریت بازخورد

بسیاری از بازخوردها قطعا ارزش توجه دارند!

چنان چه گفتیم نوع دوم فیدبک‌ها بیش از نوع اول ارزش دارند و توجه به آن‌ها اصل مهمی در مدیریت بازخورد و نظرات به شمار می‌رود. برای مدیریت بهتر بازخورد و نظرات به هر سخنرانی نظیر یک آزمون نگاه کنید و بدانید:

  1. پیش از شروع سخنرانی فرضیه‌ای در نظر بگیرید که مطابق با آن فکر می‌کنید پیام به بهترین شکل ممکن منتقل می‌شود
  2. فرضیه را اجرایی کنید
  3. درباره تاثیرگذاری روشتان روی مخاطب داده جمع‌آوری کنید
  4. از بین فرضیه‌های مطرح شده آن یک که نسبت به بقیه برتر است را انتخاب کنید
مشاهده مقاله  چهار روش کنترل خشم در مذاکره با فن بیان
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.